Anakart Piyasası Üzerine Notlar

 Anakart Piyasası Üzerine Notlar

Bazen bizi ziyaret eden distribütör firma yetkilileri son testlerimizde beğendiğimiz ürünleri sorarlar. Anakartlardan söz açıldığında, beğendiğimiz birkaç marka için, “o firma Tayvanlı üreticiler sıralamasında ilk sıralara bile girmiyor” dediklerine ve kendi markalarının bu sıralamadaki yerini söylediklerine sıkça rastlarız. Kısacası bazı markalar bu sıralamada daha altlarda kaldıkları için küçümsenir, kullanıcı için üst sıralarda yer alanların daha iyi olduğu ima edilir.

Gerçekten de böyle mi? Üst sıralardakiler nasıl belirleniyor ve hangi avantajlara sahipler? Alt sıralardakiler hiç seçilmemeli mi? İşte bu yazıda, son kullanıcıyı bile ilgilendiren bu sorulara cevap arayacağız.

Anakart Piyasasını Anlamak

Anakart piyasasını Tayvan belirler; dünya anakart üreticilerinin çoğu bu ülkededir. Tayvanlı anakart üreticileri satış adetlerine ve gelirlerine göre 1. grup ve 2. grup (“first-tier” ve “second-tier”) üreticiler diye ikiye ayrılıyorlar. 1. grupta “Büyük Dörtlü” olarak anılan 4 üretici var: Asus, ECS (Elitegroup), Gigabyte ve MSI. Bazen bu gruba adı bilinen diğer birkaç üreticinin de laf arasında dahil edildiği olur, bazen ilk üçü sayılır ama satış rakamları arasındaki keskin fark nedeniyle temelde ilk grupta bu dörtlü vardır.

2. grubun başında ise bugünlerde sırasıyla Chaintech, EPoX, Jetway, Soyo ve DFI bulunuyor (aylara göre sıralama oynayabilir; burada DigiTimes raporuna göre Ocak 2002 sıralaması verilmiştir).

İlk gruptakilerin aylık üretimi genelde 1 milyonun üzerindedir. 2. gruptakilerin üst segmentindekiler ise – yukarıda saydıklarım – 100-200 bin civarı aylık üretime sahiptir. 2. grupta sıralama sürekli değişir; örneğin anakart işine 5 yıl önce giren EPoX giderek yükselmiş; iki yıl önce kendine ilk beşte yer alma hedefi koymuş ve sürekli yükselerek bu hedefe çok yaklaşmıştır.

Peki bu sıralama bizim için, yani anakart seçmeye piyasaya çıkan son kullanıcı için ne anlama geliyor? Bazı distribütörlerin düşündüğü gibi, anakartımızı bu sıralamaya göre mi seçeceğiz? Öyle olsa bunca yıldır hiçbir test editörünün en az bir modelini ‘Editörün Seçimi’ yapmadan geçmediği Abit’i hiç seçmememiz gerekirdi. Veya piyasamıza yakın tarihte giren ECS ismini Türk kullanıcıların çoktan biliyor olması gerekirdi. Durum tam böyle değil demek ki…

Bir cevap yazın