Amnesia: The Dark Descent

Silent Hill 5 rezaleti ve Resident Evil 5 fiyaskosundan sonra  (Resident Evil 4 muhteşem bir oyun olmasıyla bu ithamdan kılpayı kurtuluyor) survival horror türüne olan inancımı kaybetmiştim açıkçası. Oyun oynayan kitlenin belki de %70’ini oluşturan “FPS’den başka oyun türü bilmeyen kitle” (bu sözle ilgili bir sorunu olan varsa sadece Modern Warfare 2 ile yine çok bilinen popüler oyunlar olan Batman: Arkham Asylum ya da Starcraft 2 arasındaki satış rakamı farkına baksın) bir oyun türünü daha yok ediyordu, daha da kötüsü ticari anlamda başarı elde etmesi için kendi zevklerine uyum sağlamasını istiyordu bana göre. Sonuç olarak bir daha karanlık koridorlarda ilerlediğimiz, elimizde kalan son iki-üç kurşunu karanlığın içinde tam olarak göremediğimiz bir şeye sıktığımız, sadece etraftaki seslerin bile oyuncuyu rahatsız etmeye yettiği oyunlar göremeyeceğimizi düşünüyor, survival-horror’ın mezarı başında yas tutuyordum (duygusala bağladım).

Amnesia 2

Amnesia 2 - Evet, Amnesia sizi fazlasıyla korkutacak.

Artık bu konuda sektörden ve kendimden ne kadar eminsem, Amnesia: The Dark Descent’in varlığını da çıktığı gün öğrendim. Hatta itiraf edeyim, adını bu ay çıkacak oyunlar listesinde gördüğümde şu hepsi birbirinin aynısı olan “hidden object” oyunlarından birisi sanmıştım. Çoook ama çok yanılmışım…

15 Yorum

 1. stoic

  İnceleme için tebrikler. Gayet güzel olmuş. Oyunu denemek istiyordum o inceleme çok iyi oldu.

   not: Silent Hill serisini bilmem ama RE5 hosuma gitmişti aslında.  sanki biraz hakkını yenmiş 😀 Neyse; herkes aynı şeyi sevicek yada nefret edicek diye birşey yok sonuçta. Zaten ben  Co-op olarak bitirmiştim, belki ondan zevkli gelmiştir.

 2. stoic

  İnceleme için tebrikler. Gayet güzel olmuş. Oyunu denemek istiyordum o inceleme çok iyi oldu.

   not: Silent Hill serisini bilmem ama RE5 hosuma gitmişti aslında.  sanki biraz hakkını yenmiş 😀 Neyse; herkes aynı şeyi sevicek yada nefret edicek diye birşey yok sonuçta. Zaten ben  Co-op olarak bitirmiştim, belki ondan zevkli gelmiştir.

 3. Uğur Yurtsever

  Evet, RE5 yalnızca coop oynandığında tat veren bir oyundu. Tahir’le beraber keyifle oynamıştık. Ama survival horror açısından bakarsak tam bir fiyaskoydu o da kesin. 😛

  Ben de bahaneyle İsveçli Frictional’a teşekkür edeyim review kod yolladıkları için. Oyun gerçekten çok çok başarılı. Kendileriyle bir de röportaj yapacağız en kısa zamanda.

 4. Ziyaretçi

  “Aslında gemi kazasında öldüğünü düşündüğünüz bir akrabınızı üç yıl sonra kapınızda bulmanız ve sadece ıssız adada mahsur kaldığını öğrenmeniz gibi bir şey Amnesia”

  Sana puanım dohuz ganga,benzetme böyle olur

 5. mmjkfa7

  Odada yalnız ol,ışığı ve kapıyı ört,kulaklığı tak ve sesini sonuna kadar aç.Gir bu oyunu oyna.Daniel’la birlikte sende delireceksin.İnceleme harika elinize sağlık.Bugüne kadar gördüğüm en iyi survival horror oyunu diyebilirim.

 6. Kaze

  Oyun an itibariyle orijinal olarak elime geçti. İstesem torrent kullanır mıydım? Evet, istesem kullanırdım. Fakat, bağımsız firmalardan bu kadar iyi oyunlar görünce, bunların devam etmesini umarak orijinal olarak istedim. Ha ne oldu? Bence çok daha iyi oldu. 🙂

 7. kara duman

  oyunun hakkında ilk yorumları okuduğumda istisnasız herkesin korkudan altına kaçırma aşamasına geldiğini gördüm ve abarttıklarını düşündüm uzun zamandır oyun oynayan birisi olarak ne kadar korkunç olabilir dedim ve oyunu gece 00 :30 da karanlık, kimsenin olmadığı bir odada kulaklıkla oynamaya başladım ve az bile söylediklerini gördüm oyunda korkuya sebep olan en büyük etken sesler oyunun başından kalktığımda yatağıma sırtımı duvara vererek gittim ama bu hisleri gündüz çevremde birileri varken ve ses hoparlörden gelirken ilk seferki kadar yoğun hissetmedim kesinlikle denenmesi gereken bir oyun

 8. lady lazarus

  yeni başladım bu oyuna.. gecenin bi yarısı açtım, oynamaya başladım ve son derece başarılı ve korkunçlu buldum.. o rahatsız edici atmosfer gerçekten çok iyi yansıtılmış.. ve tabii daha fazla dayanamayarak oyunu kapattım.. ara ara oynamaya karar verdim. incelemede de çok iyi tarif etmişsiniz oyunun başarısını.. teşekürler..

 9. Ghost

  bakın buraya yazıyorum frictional games bu sefer amnesia ile hak ettiği üne ve saygıya sahip olucak yakın zamandada büyük bir dağıtıcı firma ile anlaşır ve bize inşallah yine aynı bu şekilde veya daha kaliteli oyunlar üretmeye devam eder.

  dediğim çıkarsa ghost demişti dersiniz,İnceleme içinde çok teşekkürler çok güzel olmuş.

 10. snatcher

  dostum kesinlikle yorumlarına katılıyorum özellikler r.e ile alakalı yorumların olmak üzere 🙂 resident evilin tüm serilerini oynamış hatta re 2 yi 2 defa nemesisi 3 defa bitirmiş birisi olarak 4 den sonra bir gariplikler olduğunu anlamıştım zaten 5ide ismine duyduğum hatırdan oynadım evet güzel aksiyon v.s gayet hoşda özelliiğni konusunu kaybetmiş resident evil silenthill içinse evet son oyun bekleneni vermedi ben o seriyide tamamıyle oynamıştım en çok hoşuma giden ve tırstığım 🙂 versiyonları  4 room ve ps2 için çıkan silenthill orgin’di yani özetle yorumlarına sonuna kadar katılıyorum ve bu oyunuda araştırıcam (bu arada fps olmazssa olmaz oruç yapma böyle 🙂  herkese iyi oyunlar

 11. canberk

  inceleme harika olmuş gerçekten de oyun gerici, ama korkunc değil, endişe duyarak oynayacagınız bir oyun. sesler de enfes ama incelemede bir şey dikkatimi çekti;
  en sonda minimum sistem gereksinimleri olarak 2 gb ram gerekiyor yazılı..
  ama ben bu oyunu 512 mb ram i olan bir bilgisayarda en yuksek cozunurlukte ve hic donmadan oynadım. ekran kartım iyi ama 512 mb ram?
  anlayamadım…

 12. ucuskan

  İnceleme çoh da iyi olmuş çoh da güzel iyi olmuş tamam mı..

  neyse şaka bi yana, oyun harbiden psikolojik gerilim, yıllar evvel makinisti izlerken gerildiğimi hatırlıyorum.. oyun çok başarılı, ara ara oynamak sağlığımız açısından ciddi anlamda önemli.. ben de gece kulaklıkla denedim, olmuyor arkadaş bi yerden sonra bi yan odadakilerin yanına gidiyim biraz sohbet ediyim sonra devam ederim diyorum:) yavaş yavaş alıştım kasvetine,hikayedeki soru işaretleri de muntazam işlenmiş.. 20$ hakkettiği fiyat bu değil, bu yüzden böyle güzellikteki oyuna bu düşük meblağ’yı vererek bu tür güzel oyunların oynanabilmesine yol açalım..

 13. ucuskan

  yine ben.. oyun bitti.. oyundaki eksiklikleri şöyle sıralayım;

  oyunda geçiş demoları,cinematic ler yok..

  oyunun sonu daha başarılı bitirilebilirdi..

  sonuç= oyun çok iyi ilerliyo fakat keyifsiz bir son bizi bekliyor. Oyunun 4 ayrı sonu var..

  İyi oyunlar..

Bir cevap yazın