Amiga Yeniden Mi Doğuyor?

Amiga birçok bilgisayar kullanıcısının mazisinde kocaman bir yer kaplar. Bazıları da vardır ki o muhteşem günleri bir türlü unutamaz. RISC mimarisinin performans potansiyelini, MAC platformundan başka bir de Amiga yaşatmıştır bilgisayar kullanıcılarına.  Haliyle zamanında Amiga ile haşır neşir olanlar, bugünün darboğaz fabrikası işlemcilerin yarattığı performans ilüzyonlarına kanmamışlardır. Standartları değiştirecek yeni bir Amiga sistemi için hiç bitmeyen bekleyişin hikayesi kabaca budur aslında. Yeni bir Power PC…

Bugün ise bu hiç bitmeyecekmiş gibi duran bekleyişin sona erdiği gün olabilir. Zira yeni bir Amiga projesinin olduğu ortaya çıktı ve elimizdeki bilgiler bunun 2007’deki Power PC projesinden çok daha ciddi olacağını gösteriyor. Yani bu sefer Amigacıları bir hayal kırıklığından çok daha fazlası bekliyor gibi. Amiga işletim sistemlerinin arkasındaki isimlerden Frieden kardeşlerin bu söylentiler hakkındaki ilk yorumlarına bakınca heyecanlanmak için ilk nedenimiz ortaya çıkıyor.

“Sizi temin ederim bu bir AMD veya Intel işlemci değil. Bu Power PC.”

Amiga One Mobo

İlk yayınlanan resim sistemin anakartını gözler önüne seriyor.

Amiga One cpu

Bizi heyecana sürükleyen asıl nokta ise bu internet sitesi ve sitede ve kaynak kodlarında yer alan ilginç bilgiler ve bulmacalar. İşte araştırmayı seven Amigacıların sitenin kaynak kodunda buldukları bilgilerden en çarpıcı olanı:

“Tamam, tamam. Daha sıkı bir şey mi istiyorsunuz? Şu an burada fazla bir şey söyleyemem, bu yüzden birkaç söylentinin üzerinde durmak istiyorum. Hayır, bu anakartı daha önce görmediniz. Evet, bu masaüstü. Hayır, A-EON ortakları bunu garajlarında geliştirmedi ve hayır, bu bir test anakartı değil. Tanrım. Bu kart A-EON’daki yüksek tecrübeli tasarım ekibi tarafından yaratıldı. Evet, bu Hi-end bir donanım. Hayır, sistemin içerdiği çekirdek sayısı düşündüğünüz sayı değil. Düşündüğünüz sayı neyse artık. Hayır, kesinleşmiş bir tarih yok. Evet, bu çok yakın bir tarih. Evet, yazılım ekibi çalışan bir sisteme şimdiden sahip. Evet, bu açık ara bugüne kadar yapılmış en güçlü AmigaOS donanımı olacak. Hi-end demiştim. Evet, sistem bir kasayla gelecek. Yaptığımız bir bilgisayar, sadece bir anakart değil. Evet, NEMO sadece bir başlangıç.”

Sitenin kaynak kodlarında paylaşılmış bu bilgi aslında her şeyi açıklıyor. En azından AmigaOS (işletim sistemi) geliştiricisi Hyperion Entertainment yeni işletim sistemini hazırlamış ve gerçekten güçlü bir Amiga platformu yolda. Bu arada anakartın isminin de NEMO olduğunu öğreniyoruz.

Sürprizler bununla da kalmıyor. Firmanın yarın yapacağı büyük açıklamaya kadar çözmemiz gereken bir de bulmaca var kaynak kodlarda.

To start, just look at the very first page,
To follow, begin where Nemo entered into a rage.
Then add to that what the Phoenicians used to see,
The end was found, fricatively wound, in the branches of the very first tree.
My whole was born in a place where a Celtic river was by Saxons, crossed,
A new incarnation of a parallel, once thought lost.

Elimizdeki diğer bilgiler sistemin anakartında 2 tane PCIe x16, 3 tane PCIe x1 iki tane PCI ve bir de Xorro adı verilen slotların bulunacağı yönünde. Xorro’nun ne olduğu hakkında ortada henüz bir bilgi yok. Ayrıca Hyperion’dan gelen bilgiler eski Amiga uygulamaları ve oyunlarının dahi bu yeni sistemde sorunsuz çalışacağı yönünde.

Böyle önemli bir haberin Amiga forumlarında yarattığı fırtına ise görülmeye değer. Herkesin ortak merakı ise sistemin kaç papele satılacağı. Bir başka merak edilen nokta ise Amiga teknolojisinin üstün yanı olan “custom chip” özelliğinin (donanımın karşılıklı bağımlı oluşu, farklı işlemlerin farklı çipler tarafından halledilmesi. Böylece işlemci üzerinde de herhangi bir yük kalmıyor ve işlemci daha ağır işlere odaklanabiliyor.)  nasıl olacağı.

Kafadaki soru işaretlerinin ortadan kalkması ve merak edilen noktaların aydınlığa kavuşması için bir gün daha beklemek durumundayız. Şu an, sistemin üreticisi A-EON’un yarın yapacağı açıklamaya odaklandık bekliyoruz.

Umudumuz Amiga’nın yeni nesil platform olarak zirveye ortak olması. Tabi Bill abimiz bu duruma ne der bilemeyiz. A-EON ve Hyperion’daki arkadaşlar da Steve Jobbs gibi mp3 çalar satışından ciro bekler duruma gelmesinler de. :p

Ninja not: Sitenin kaynak kodlarında rastlanan bulmacayı bilinçli olarak Türkçe’ye çevirmedim, anlam bir hayli kayboluyor.

9 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  “fricatively wound, in the branches of the very first tree.” (kabaca ilk ağacın dallarında, kötü bir yara.) Bana Apple logosunu çağrıştırıyor. Semavi dinlerde geçen ilk ağaç olan elma ağacı ve Apple’ın meşhur ısırılmış elması. MAC’lerden daha güçlü bir Amiga ile karşı karşıya kalabiliriz.

  Yine de kaynak kodlarındaki bulmaca yoruma fazlasıyla açık. Fenikelilerin her gün gördüğü şey mesela. Para olabilir mi? Zira ticarette çok ileri gitmişlerdi. Çok mu pahalı olacak yoksa :p

 2. Anil Kacira

  Amiga nin eski sahibi Commodore battiktan sonra yeni sahibi olan hyperion un ugrastiklari port islemlerindne sonra donanim olarak iddiali bir urun cikartmasini beklemek zor, zira alanlari bu degil.  En taze ornegide 3 sene once duyurulmasiyla birlikte yitip giden powerpc. 

   

 3. harakiri

  fake bu sizde yiyin afiyetle :))  sevgili sazan dostlar böyle haberleri ben bile bu boktan flash animasyonlarımla kralını yaparım 5 yaşında çoçukların yapabileceği birşey bu site..

 4. ZakkWylde

  En yakın zamanda bekliyoruz o zaman 😀

  Hyperion’un yeni bir Amiga üzerinde çalıştığı zaten bilinen birşeydi. Amiga 500’ün yakaladığı başarıyı yakalayabilecek satın alınabilir ve geniş bir kitle tarafından kullanılabilecek bir sistem geliştireceklerini söylemişlerdi. hyperion 3 gündür bunu yalanlamadı, harakiri arkadaş çıkıp yalanladığı için teşekkür edelim 🙂

 5. alpyre

   

  Çok detaylı haberin için teşekkürler Uğur. Eline sağlık…

  Konuyla fazlaca ilgisi olmayanlar için olabilecek en özet şekilde “Amiga” isimli fenomenin kısa tarihinden bahsetmek isterim.

  “Amiga”, Canadalı Commodore firmasının ürettiği ve dünyanın en çok satılan kişisel bilgisayarı ünvanını hala taşıyan Commodore64’ü takip eden yeni nesil ev bilgisayarıdır.

  80’li yıllarada, Jay Miner ve ekibinin donanım, Carl Sassenrath ve ekibinin işletim sistemi altyapısını tasarladığı bu sıra dışı makine, ev kullanıcısı düzeyinde multimedia dönemini başlatmıştır. Çünkü dönemin PC teknolojileri siyah beyaz bir ekranda, bip bip sesleri çıkartabilirken, Amiga donanımları çok daha ileri seviyede görselliğe ve ses kalitesine sahipti.

  Bu üstünlüğünü “Custom Chip”ler ile sağlıyordu. O dönemde PC’ler her şeyi CPU üzerinde hesaplarken, Amiga anakartlarının üzerinde farklı görevleri üstlenmiş farklı çipler bulunmaktaydı. Ses çipi Paula, grafik çipi Denise/Alice, sistem kaynaklarını yöneten Agnus vs… Bu üstünlükler Amiga’ları dünyanın en popüler oyun makinesi yapmıştır. Çünkü dönemin oyunlarında yoğunca kullanılan “Graphics Scrolling” ve “Sprite’lar (MOB)” için bile Blitter adında hızlandırıcı bir çipe sahipti.

  Dönemin PC kullanıcı ve üreticileri Amiga’nın bu özelliğini eleştirmiş ve hatta alay konusu bile yapmıştır. “Çok fazla custom chip kullanılarak bilgisayarın gerçek performansının gizlendiğini”, “Vasati bir kişisel bilgisayar için çok pahalı olduğu” öne sürmüşlerdir.

  PC alemi ilk eleştirisinde kesinlikle iki yüzlüdür. Örneğin bugün ekran kartlarımızda, güncel oyunlarda kullanılan “Pixel Shader” için bile özel bir çip bulunmaktadır. GPU’ları, Ses kartları üzerindeki çipleri saymıyorum bile. Bu fikri alenen Amiga teknolojisinden almışlardır.

  Nitekim ikinci eleştirilerinde haklıdırlar. O dönemde Custom Chip’lerin üretilmesi oldukça pahalıya gelmekteydi ve Commodore firması son nesil Amiga sürümü 1200/4000 için üretmesi gereken Custom Chip stokunu yanlış hesaplayarak ve piyasayı gittikçe eline alan IBM ve Apple ile rekabet edemeyerek 1994 yılında iflas etmiştir.

  Bu büyük iflası sırasıyla Escom ve Gateway firmalarının Amiga isim ve üretim haklarını satın alarak yaptığı birkaç başarısız deneme takip etmiştir. Son olarak Amiga’nın isim hakları 1996’da kurulmuş Amiga Inc. üzerinde kalmıştır. Bundan sonrasını merak edenler için: http://www.commodore.gen.tr/adp/asr.html

  Yukarıdaki makalenin kapsamadığı gerçeklerden bahsetmek istiyorum şimdi… İflasın üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen nedir hala bu Amiga sevdası? Retro oyunlar mı? Belki… Ama değinmediğimiz şeyler var daha: Amiga İşletim Sistemi ve Aminet

  Amiga’lar AmigaOS (ya da Workbench) denilen bir işletim sistemi ile geliyordu. Amiga’sını sadece oyun oynamak için satın almamış ve bir de sabit disk edinebilmiş herkes AmigaOS ile tanışabilme şerefine ulaşmıştır. Unix tabanlı olan bu işletim sistemi öylesine kullanıcı dostu tasarlanmıştır ki, AmigaOS ile hayatının bir döneminde tanışmış bir kullanıcıyı, ilerleyen yıllarda çok daha fazlasını vaad eden ve fakat pek azını başarabilen Microsoft ve Apple’ın işletim sistemleri bir türlü tatmin etmemiştir.

  NASA’nın çok hayati hesaplamalar için Amiga kullandığını ve yazılım geliştirici personelinin ilk sürümü 1985’te yazılmış bu işletim sistemini öve öve bitiremediğini ve bu klasik Amiga donanımlarını 2003 yılına kadar kullanmaya devam ettiğini biliyor muydunuz?

  Ayrıca dünyanın ilk çevrimiçi ücretisiz yazılım arşivine de Amiga camiası sahip olmuştur. Aminet! 1991’den beri kullanıcıları birbirine bağlayan ve zaman içerisinde çoğunu tecrübeli coder’lara dönüştüren bu arşiv (1996’dan beri dosya sayısı bakımından dünyanın en büyük ücretsiz yazılım arşividir) hala ayaktadır ve hızla büyümeye devam etmektedir: http://www.aminet.net

  Peki hangi donanım üzerinde?

  1990’lı yıllarda üretilmiş “Klasik” Amiga’lar (Motorola 680×0 serisi işlemcilere sahip olanlar – hani şu ataricilerde Sensible Soccer, Lotus 2, Moonstone filan oynadığımız) şaşırtıcı bir şekilde hala tık demeden çalışmaktadır. Amiga camiası bu eski işlemcilerden, bilgisayar aleminin ilk Mac’ler ile tanıştığı, son olarak da XBox‘larda karşılaştığı, PowerPC (a.k.a PPC) işlemcilere, Phase5 isimli şirketin turbo kartları ile yumuşak bir geçiş yapmayı başarmıştır. Üzerinde hem Motorola 680×0 (a.k.a. “68k”) hem de PPC işlemcisi taşıyan bu kartlar “Klasik” Amiga’lara takılıyor, işletim sistemi (AmigaOS) 68k üzerinde, yeni yazılan (performans isteyen) programlar ise PPC üzerinde çalışıyordu (örn. Amiga Quake1 ve 2 portları).

  Bunu Amiga Inc.’in, PPC uzmanı, Hyperion Entertainment isimli şirkete yazdırdığı AmigaOS 4.0 izlemiştir. Bu OS tamamen PowerPC işlemci üzerinde çalışır ve PCI ve AGP donanımları çalıştıracak sürücülere sahiptir. Amiga Inc. bu işletim sistemini, üzerinde sadece PPC işlemci ve PCI ve AGP genişletme yuvaları bulunduracak AmigaONE anakartları için yazdırmıştır. Ancak dönemin PC’lerine göre oldukça ilkel kalan bu anakart, kullanıcılarda yeni bir Amiga heyecanı yaratmamış ve çok satılmamıştır. Hiç custom chipset içermemesi ve Aminet’i dolduran binlerce Amiga yazılımı ile (bu yüzden) tam uyumlu olmamasından dolayı, bir “Niş Pazar” ürünü olarak kalmış ve üretimi durdurulmuştur.

  Bu dönemde Amiga Inc.’in, hisselerinin önemli bir kısmını Microsoft’a sattığı dedikodularının yayılması ve AmigaDE (cep telefonları ve PDA’lar için AmigaOS) gibi gubidik projelere ağırlık vermeye başlaması, camianın Amiga Inc.’e olan inancını ortadan kaldırmıştır…

  İşte tam da bu dönemde çok önemli gelişmeler olmuştur:

  AmigaOS’u tanıyan ve özlemini duyan, sayısız yazılım geliştiricisinin (tıpkı Linux alemi gibi) yıllar önce başlattığı açık kaynak kodlu Amiga projeleri çok önemli aşamalar katetmiştir. Arada sırada birbirleriyle kaynak kodu paylaşan farklı ekipler oluşmuş, farklı platformlar için AmigaOS benzerleri ortaya çıkmıştır.

  Örneğin (Mac donanımlarında çalışan) MorphOS http://www.morphos-team.net/

  ve daha da önemlisi:

  (x86 ve x64 donanımlarda çalışan) AROS http://aros.sourceforge.net/

  ücretsiz olarak indirilen çok ciddi dağıtımlar haline gelmişlerdir.

  Çeşitli platformlar için geliştirilmiş Amiga emülatörlerini de unutmayalım… WinUAE (Windows), E-UAE (Mac/Linux), UAE-X (Xbox) vs…

  Ve Amiga Inc.’in büyük hatası!

  Amiga Inc. Hyperion’a yazdırdığı AmigaOS 4.0’ın haklarını elinde tutmaktaydı. Ancak zamanında ödeme yapmadığı için, iki yıl kadar süren bir dava sonunda, yaptıkları sözleşme gereği AmigaOS 4.0’ün kaynak kodlarını, üretim, geliştirme ve satış haklarının tamamını Hyperion’a kaptırmıştır.

  Hyperion daha dava sürecinde, Italyan Acube Systems’ın Debian Linux çalıştırmak için geliştirdiği, PPC işlemcili SAM440 anakartının tüm sürücülerini destekleyen Amiga OS 4.1’i yazmış ve piyasaya sürmüştür.

  Bu hamleleri ile Hyperion, Amiga’nın geleceği ile ilgili umutları güçlendirmiş, hem kullanıcı hem de yazılım geliştirici kitlelerde büyük heyecan yaratmıştır.

  Görüldüğü gibi Amiga camiası birbirine öylesine bağlı ve öylesine “Die Hard” bir camiadır ki bu yüzden Commodore’ın iflası ile ölmemiştir… Sadece uzun bir süredir sürünmektedir o kadar.

  Bu A-EON sitesi ile, Hyperion’daki Frieden kardeşlerin 1 yıl kadar bir süredir, “The most ambitious project” olarak söz ettikleri ve detayları hakkında çok az ipucu verdikleri projenin ne olduğu en sonunda anlaşılmış oldu.

  Bu arada (sahte olduğu iddia edilen) site güncellenmiş lütfen girip göz atın… Bilgisayar tarihinde yeni bir dönemin sessiz başlangıcına şahit olacaksınız… Custom Chip dönemi yepyeni bir bakış açısıyla yeniden başlıyor. Bu defa Custom Chip’lerimiz ucuz ve artık onları kendimiz programlayababileceğiz!!!

  http://www.a-eon.com/6.html

 6. Anil Kacira

  @harakiri

  herkezin yapabilecegi bir site diye fake yaftasi yapistirmak da ilginc gercekten.Boyle bir haberin whois ve trace kayitlarina goz atmadan projenin kime ait oldugunu , domain in kime kayit oldugunu ve sunucu lokasyonlarini gormeden yapilacagini dusunmek ve dusundurtmek cok ilginc. 

 7. tufancap

  gönul istiyor olsun ama 2014 yili oldu efsane yine cikmadi cocuklugum gencligim amiga ile gecti amiganin cikisi buyuk emek ve para ile olmustu gunumuzde herkez garanti is yani para pesinde 🙁
  umudumuzu kaybetmeyelim yinede..

Bir cevap yazın