AMD’nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

Soket AM2

Soket AM2

İğne sayısına bakılırsa yeni soketin DDR2 belleği destekleyeceğinden şüpheye düşülebilir. Ancak AMD, insanların yanlış sistemlere yanlış işlemcileri takmasını önlemek için, ufak fiziksel değişiklikler yapmış. Sonuç olarak Soket AM2 (veya fikir ve sanat eserleri davaları açılmadan önceki adıyla M2) 940 iğneye sahip. Buna rağmen Opteron’un Soket 940 yapısına uyumlu değil.

AM2 platformunun çıkışıyla aynı anda AMD, altı Athlon 64 X2 çift çekirdekli, iki Athlon 64 tek çekirdekli ve altı Sempron sınıfı ucuz işlemciden oluşan bir seriyi de duyuracak. Ek olarak AMD, Intel’in duyurusuna karşılık olarak bütün orta sınıf masaüstü işlemcilerinin 65 W güç sınırında olacağını belirtiyor: normal Athlon 64 X2 modeller en yüksek 89 W TDP değerine sahipken 4800+’a kadar olan işlemcilerin hepsinin bir de düşük güç tüketimli sürümleri olacak. Bütün tek çekirdekliler ve 3800+ X2 çift çekirdekli işlemci etkileyici 35 W güç sınırı içinde kalacak. Bütün bu işlemcilerin hepsi 200 mm yonga plakası (wafer) kullanılarak 90 nm SOI süreciyle üretilecekler. Her ne kadar AMD üretim tesislerini 65 nm devreler ve 300 mm yonga plakası teknolojisine geçirmeye çalışsa da firmanın yeni teknolojiyi kullanan işlemcileri piyasaya sürmesi birkaç ay kadar alacak.

Soket AM2 platformunun duyurulması, Soket 754/939/940 kullanan ve güncelleme düşünen kullanıcıların soğutucularını yenileme pahasına, şu an kullanılan soğutma tanımlamalarını da değiştirecek. Bu değişim sabitleme çerçevesinin boyutlarını veya soğutucunun kendisini etkilemeyecek sadece kenetlenme mekanizması farklılaşıyor. Bu durum büyük oyuncular için (büyük sistem toplayıcılar) sorun değil ancak bilgisayar meraklıları ellerinde bulunan pahalı soğutma çözümlerini atmak zorunda kalabilirler.

Piyasada yaygın olarak bulunabilen Soket 939 yapısındaki basit bir soğutucuyu takmayı başardık. Ancak, artık dört yerine iki adet sabitleme deliği olduğundan, anakarta doğrudan vidalanması gereken soğutma çözümleri artık kullanılamayacak. Yine de pahalı soğutucu çözümü üreticilerinin seçkin modelleri için ara çözümler üretebileceğini düşünüyoruz.

Soket AM2

Soket AM2

Bir cevap yazın