AMD’nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

Bellek Aranıyor!

Günümüzde bilgisayarın büyük çoğunluğu 512 MB veya 1 GB bellek kapasitesine sahip. Bir Gigabye bellek pek çok iş için yeterli olsa da bu yılın sonuna doğru standart internette gezme ve oyun oynama işlerinden daha fazlasını isteyenler için 2 GB’nin yavaştan gündeme gireceğini tahmin ediyoruz. Bu durum sadece bazı uygulamaların artan bellek gereksinimlerinden kaynaklanmıyor (Microsoft Windows Vista’yı unutmayın) aynı zamanda kullanıcıların davranışlarındaki değişmeleri de hesaba katmak gerekiyor. Çift ve çoklu çekirdekli işlemciler aynı anda birden fazla işlemi kolaylıkla yönetebiliyorlar bu sayede can sıkıcı sistem duraksamalarını engellerken bir yandan da gittikçe daha fazla hizmet arka planda çalışır hale geliyor. Peki neden kullanıcılar bir sürü yazılımı çalıştırmadan önce bazılarını kapatmayı denemiyorlar?

Denemezler! Birkaç hafta önce kendimi bilgisayar ekranında bir sürü programla uğraşırken yakaladım. Bu benim iki yıl önce yaptığım bir davranış değildi çünkü sistemin tepkiselliği (responsiveness) gerçekten ölümcül olurdu. Çift çekirdekli işlemciler sayesinde görevler arasında geçiş yapmak ve aynı anda çalıştırmak artık çok kolay ve 2 GB veya daha fazla bellek alanı uygulamaların sabit diskteki takas dosyasına yazılmamasını sağlayarak bu işe yardımcı oluyor.

Peki bunun AMD’nin yeni platformuyla ne ilgisi var?

AMD Hassas Noktadan Yakalıyor, Intel’in Zamanlaması

DDR’dan DDR2’ye geçişin 2005 yılında olması gerekliydi diyerek AMD’yi sorgulamak için elimizde hiç bir neden yok. DDR2, DDR belleklerden daha pahalıydı ve kabul edilebilir ölçüde başarım artışı sağlamıyordu, öyleyse böyle bir geçişin hiç anlamı var mı? Cevap kesinlikle “hayır”. İnternette yayınlanan bir raporda belirtilen bellek denetleyicisinde bulunan hata üzerinde konuşmak istemiyoruz çünkü elimizdeki bu işlemci seri üretim aşamasından henüz çok uzakta.

Intel tabanlı sistemler için DDR2’ye geçiş beklenilenden çok daha yavaş oldu ve özellikle taşınabilir platformlar için DDR2 desteği sunulduktan sonra bir hız kazandı. Aslında bu durum Intel’i çok fazla rahatsız etmese de geçtiğimiz yıl yaşanan böylesi yavaş bir teknoloji değişimi AMD açısından kuyruk rüzgarı görevi gördü ve şu an ki elverişli duruma gelmesini sağladı.

Durum şimdi biraz değişti. Hala DDR2’nin başarım açısından çok az bir üstünlüğü olsa da 1 GB’nin üzerindeki DDR2 bellekler yakın zamanda gerçekten ucuzlayacaklar. Şu anda DDR400 tarafından doldurulan, ortalama pazara yönelik normal 1 GB DDR2 belleklerin çıkması çok uzun sürmeyecek. En sonunda da 2 ve 4 GB bellekler alınabilir kıvama gelecekler. Yeni bir platformu duyurmak için belleklerin kabul edilebilir fiyatlara inmesini beklemek biraz tavuk ve yumurta hikayesini hatırlatıyor: hangisi önce gelir? İyi ki hem AMD hem de Intel DDR2-800 desteğini aynı anda sunmaya başlayacaklar böylece bu geçişin hızlı ve herkes için iyi olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın