AMD’nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

AMD'nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

AMD’nin yeni nesil Soket AM2 platformunun oluşturduğu beklentiyi görmek gerçekten heyecan verici. Hatta ürünün çıkmasına hala aylar olsa da bu platform hakkında cevaplanmamış soru kalmamış gibi gözüküyor. Diğer taraftan bilgisayar meraklılarının oluşturduğu kitle bu yeni platformun getireceği yenilikleri, bilgisayar dünyasındaki büyük değişimlerle bağlantılı olarak, heyecanla bekliyor. Bu değişimler arasında; Microsoft’un Vista işletim sistemi ve AMD’nin ilk dört çekirdekli işlemcileri var. Ancak o zamana kadar AM2 daha iyi veya daha hızlı olamayacak.

Aynı şekilde tek başına o kadar fazla başarım artışı getirmeyecek olan DDR2 teknolojisine geçiş de pek çok kullanıcı tarafından heyecanla bekleniyor. Deneylerimizin gösterdiğine göre DDR400’den DDR2677’e geçmek şu anki belleklerle neredeyse hiç bir başarım artışı getirmiyor çünkü tümleşik bellek denetleyicisinin asıl rahatlatacak şey belleklerin saat hızının artmasından çok bellek gecikmelerinin daha fazla düşürülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca şu an elimizde bulunan mühendislik örneği işlemcilerin bellek denetleyicisi hatalarının olma ihtimali de var. Aslında bu bilgi insanların çok erken zamanda deney yapmalarını engellemek için söylenmiş de olabilir.

Bu yeni platformu daha çekici hale getirmek için AMD, sadece arkasına yaslanıp 1 veya 2 GB DDR2 belleklerin fiyatlarının ucuzlama beklentisine güvenemez. Daha yüksek başarım değerleri sunabilmek için daha yüksek hızlara gereksinim duyuyor bu arada düşük hızlı DDR2 bellekler de Sempron tabanlı orta seviye veya bütçelere uygun sistemler için düşünülüyor. Her ne kadar 6 Haziran çıkış tarihi biraz geç olsa da hala önceden verilen ikinci çeyrek yol haritasına uygun ve DDR2-800 belleklerin çıkmasıyla aynı zamana denk gelebilir. Bu arada aynı zaman dilimi içerisinde Intel’in de DDR2-800 desteğini duyuracağını unutmayalım…

Bir cevap yazın