AMD’nin dört çekirdekli işlemcileri gelecekte, iki çekirdekli işlemcileri kadar güç harcayacak: Güç savaşı başladı

Özet – Eğer AMD işlerini yoluna koyarsa, Intel’in başarım başına güç tüketimi saltanatı kısa ömürlü olacakmış gibi duruyor: 2007 yılında çıkacak olan ilk dört çekirdekli Opteronlar, bugünün çift çekirdekli temsilcileriyle yaklaşık olarak aynı miktarda güç tüketecek. AMD, Intel’in çekirdek ekledikçe daha fazla güç sorunu ile karşılaşacağını umuyor.Intel, önümüzdeki haftalarda yeni işlemci mimarisinin ürünü olan “Core”’nin piyasaya çıkışıyla teknoloji yayınlarının haber başlıklarını süsleyen firma olacak. Core, Intel’in AMD’ye karşı elini güçlendirmekle birlikte, güç tüketimi ve başarımda bariz bir üstünlük elde ediyor.

Intel, basın mensuplarına ve analistlere yaptığı açıklamaya göre bu gücü iş istasyonu ve sunucu pazarında da göstermek istiyor ve bu tip işler için tasarladığı “woodcrest” çekirdeğine sahip Xeon 5100 ile AMD’yi can evinden vurmayı hedefliyor. Tabii ki AMD de bu duruma seyirci kalmayacak gibi görünüyor.AMD’nin cevabı 1 Ağustos’da Soket F uyumlu Opteron işlemcilerle birlikte gelecek. Yeni soket daha yüksek saat hızlarına sahip işlemcilerin kullanılmasına olanak tanıdığı gibi AMD’nin sunucu ve iş istasyonu işlemcileri için pazarlama müdürü olan John Freuhe’ye göre güç tüketiminde de önemli bir miktarda düşüş mümkün olacak. Bununla beraber Soket F Opteronlar masaüsütü AM2 işlemcilerinin ısıl tasarım gücüne (TDP 65 Watt) boyun eğiyor.

Freuhe, Opteronlar’da bulunup Core’da bulunmayan özel bir bellek denetleyicisi sayesinde, Opteron temelli sistemlerin Woodcrest sunucularına oranla “%10 ila 20” daha az güç tüketeceğini tahmin ediyor.“Güç gösterisi” dört çekirdekli işlemcilerin ortalıkta gezinmesiyle de bambaşka bir hal alabilir. Freuhe AMD’nin çift çekirdekli işlemcilere ölçeklenebilir yapıda olan yerel dört çekirdekli işlemcilerinin bu yapı sayesinde çift çekirdekli işlemcilerin duyduğundan daha fazla güce gerek duymadığını belirtti: “Ölçeklenebilirlik bizim en güçlü olduğumuz alanlardan birisi. Intel, Core mimarisinin tüketim gücünü çekirdek başına arttırmak zorunda kalacakken bizim 2007 yılında duyuracağımız dört çekirdekli işlemciler bugünün çift çekirdekli işlemcileri ile aynı miktarda güç kullanacak.”AMD’nin Opteron’un tedarik edilebilirliği konusunda hiçbir sorunu olmadığına ve üretim hızının giderek artacağına dikkat çeken Freuhe “Amerika’da Opteron işlemcilerle % 25 pazar payına sahibiz. 4 farklı alanda ise pazar payımız % 48’in üzerinde. Geçen sene, tüketici platformlarımızın sayısını ikiye katlamıştık ve bu sene gene bu sayıyı da ikiye katlayabiliriz” iddiasında bulundu.Intel’in sözcüleri Freuhe’nin fazladan çekirdekler eklendiği zaman Core’un daha fazla enerji harcayacağı hakkındaki varsayımlarını reddettiler. Ancak AMD’nin genel güç tüketimi hakkındaki görüşlerini onlara ilettiğimiz zaman, bu düşünceye katılmadıklarını belirtmekten de geri durmadılar.Intel’in sözcüsü George Alfs “Intel aynı anda hem toplam başarım (performans) hem de güç başına düşen başarım tacının sahibi. Bunu kanıtlayan Woodcrest şu an hazır durumda. İlginç olan şu ki başarım ve geliştirilmiş yetenekler hakkındaki rekabetimizi konuşmayı bırakıp güç tüketim konusunu rekabet meselesi yapıyorlar. Oysa geçenlerde bir yorumcunun da gösterdiği gibi şimdi herkesin eline bir güç ölçme cihazı versek, Woodcrest’in güç tasarrufu konusunda şu an onların platformundan daha iyi olduğunu kendileri de görebilirler” diye kaydetti. Alfs’in kanıt olarak gösterdiği inceleme, geçenlerde Thomas Weisel ortakları tarafından yayınlanan Woodcrest’in güç tüketiminin umulandan ve benzer biçimde yapılandırılmış Opteron sistemlerden de daha az olduğunu gösteren bir rapordu.


Bir cevap yazın