AMD’nin Çift Çekirdekli Dizüstü İşlemcileri Geldi: Turion 64 X2 İle Tanışın

AMD'nin Çift Çekirdekli Dizüstü İşlemcileri Geldi: Turion 64 X2 İle Tanışın

17 Mayıs 2006’da AMD ilk 64 bit çift çekirdekli dizüstü işlemcilerini duyurdu: Turion 64 X2 serisi. Çift çekirdekli yapısı sayesinde bu işlemciler aynı anda birden fazla uygulamayı kolayca çalıştırabiliyorlar. Bunun anlamı şu, kullanıcı görevler arasında geçiş yaptığında gecikmeler azalıyor, sistemin tepkiselliği artıyor ve çok daha güçlü dizüstü bilgisayarların üretilmesine olanak sağlanıyor. Daha da iyisi bu işlemcilerin güç tüketimleri kendinden önceki Turion 64 serisinden çok da fazla değil.

Rakibinin tersine AMD’nin Turion 64 X2 taşınabilir platformu herkese açık: yongaseti ve WLAN bileşenleri özellikle AMD tarafından üretilmiyor bunun yerine ATI, nVidia, Airgo, Atheros ve Broadcom gibi tanınmış üreticilerin yongaları kullanılabiliyor. Ancak bu durum artık değişeceğe benziyor çünkü kısa bir süre önce ATI, AMD tarafından satın alındı…

ATI, Turion 64 X2 dizüstü işlemcileri için iki yongaseti türevi sunuyor: Radeon Xpress 1100 ve 1150. nVidia’nın bu işlemciler için olan ürünleri ise nForce Go 430 MCP ve GeForce Go 6150 IGP karışımından oluşuyor. Her iki yongaseti de tümleşik ekran kartı yongası içeriyorlar.

Turion 64 X2 İçin Gerilla Pazarlama

Tanıtım ve dağıtım politikası açısından AMD, en son taşınabilir işlemcileri için bir dizi farklı ve ilginç stratejiler izliyor. AMD ilk kez olarak, AMD Dizüstü Portal’ı ile potansiyel Turion 64 X2 kullanıcıları için bu işlemcileri kullanan dizüstü bilgisayar modelleri gibi bilgiler sunuyor.

Bu akıllıca ve tamamen yeni bir yaklaşım. Editörlere denemek için deney sistemleri göndermek yerine AMD internet üzerindeki 50 kendini kanıtlamış dizüstü editörünü bulmuş (AMD blog yazarlarına dizüstü bilgisayarlar göndermiş). Böylece blog yazarlarına basın temsilcilerinden bile önce AMD’nin yeni ürününün gücü ve dayanıklılığı hakkında fikir edinme imkanı sağlanmış. Bu yazarların yorumları, izlenimleri ve sonuçları bu iş için özel hazırlanmış bir blogda yayınlanmış.

Elbette ki, bir blog yazısı ATI’nin Radeon Xpress 1100 yongasetini kullanan AMD Turion 64 X2 sistemin 945GM yongaseti kullanan Intel Core Duo karşısında pil ömrü ve başarım hakkında neler sunduğunu tam olarak söyleyemez. Bu yüzden, THG olarak geleneği bozmayarak eskiyle yeniyi karşılaştırmaya karar verdik, eski Turion 64’ü, yeni Turion 64 X2’yi ve rakiplerini bir araya getirdik.

Son olarak AMD’nin yeni getirdiği bir başka özelliğe daha değinelim. AMD, Turion 64 X2 dizüstü bilgisayarları “kendi” internet sitesinde satıyor. Siteye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın