AMD’nin Çift Çekirdekli Athlon 64 X2’si Sert Vurdu

AMD'nin Çift Çekirdekli Athlon 64 X2'si Sert Vurdu

Çift çekirdekli işlemcilerin çıkış günü olan Mayıs 31 gerçekten ilginç bir gün olacak. Tabii ki Pentium Extreme Edition 840 az da olsa şu an piyasada bulunuyor – örneğin, Dell’de bu işlemciden var – fakat Pentium D’lerin piyasaya çok miktarda çıkması Haziran’dan önce olmayacak. Bu arada AMD, çift çekirdekli Opteron x64/x70/x75 Modellerini çıkararak, Intel’i kazançlı iş istasyonu/sunucu alanında yenmiş durumda. AMD’nin 2005 stratejisinin İkinci adımı, Intel’in bir ay önce yaptığından bağımsız olarak, çift çekirdekli masaüstü işlemcilerinde de aynı şeyi yapmak. Bu incelemenin konusu da tam bu.

Burada karşımıza çıkan ilk sürpriz Intel’in tersine, AMD’nin, iki işlemciyi tek bir çekirdekte çalıştırabilmek için, ısı sorunlarından dolayı ortalama saat hızını düşürmek zorunda kalmaması. Bunun anlamı şu; AMD’nin çift çekirdekli işlemcileri, karşılık gelen tek çekirdekli işlemci modelleri ile aynı hızda çalışacaklar. Bunun tam tersi olarak, en hızlı tek çekirdekli Intel işlemci 3.8 GHz hızında çalışırken, en hızlı çift çekirdekli Intel işlemci 3.2 GHz hızında kalıyor.

Yalıtkan üzerine silikon (SOI) teknolojisini kullanarak130 nm’den 90 nm’ye inen üretim süreci sayesinde AMD, 2.2 GHz (Winchester 3500+) hızında en yüksek 89 Watt olan ısı yayım miktarını 67 Watt’a indirerek orta seviyede ısı sorununu çözmüş gözüküyor. Bu arada, son olarak 2.6 GHz Athlon 64 FX 55’i destekleyen (TDP 104 Watt) Soket 939, çift çekirdekli işlemcileri de kolayca çalıştırabilecek kadar geniş bir TDP aralığına sahip. Diğer taraftan Intel Pentium D’yi denemek istiyorsanız, fiziksel olarak soket yapısı değişmemiş olsa da anakartınızı yenilemeniz gerekiyor.

31 Mayıs’ta toplu isimleri Athlon 64 X2 olan tam dört tane çift çekirdekli işlemci çıkacak (Intel’in üç adet Pentium D modeli ve bir adet Extreme Edition modeli var). X2 modellerinden ikisi, her biri 512 kB L2 önbellek barındıran Manchester tabanlı iki çekirdekten oluşacak; diğer iki işlemci ise Toledo tasarımına sahip olacak ve çekirdek başına 1 MB L2 önbellek sunacak.

Orta seviye Manchester modeller 95 Watt’lık ısı sınırını geçmeyecek olsalar da daha yüksek başarımlı modeller en yüksek 110 Watt değerine kadar ulaşacaklar, bütün bu değerler Athlon 64 FX 55 destekleyen her hangi bir anakart tarafından kolayca karşılanabilir. Bu değerler kabaca bir işlemcinin gereksinimlerini gösteriyor. Bu arada Intel’in en yüksek modelinin 3.2 GHz hızında 130 Watt gibi bir değere ulaştığını ve ortalama enerji ihtiyacının da daha fazla olduğunu belirtelim. İlginç olan bir nokta, orta seviye alanında her iki rakipte 95 Watt’la kafa kafaya görünüyor.

2 Yorum

  1. Levent

    Benim Modladığım Anakart Hyper Therading Özellikli Bir Gigabyte Anakarttı 

    ben 3 ht lik anakarı core 2 duo olarak modladım ayrıca 3üde overclocklu 4.0 ghz hızları ile inanılmaz performans alıyorum bir oyunu aynı anda 2 kez açıp kasılmadan oynayabiliyorum ayrıca kullandığım ekran kartı ile perfomans 35 kat artıyor (Ati Radeon HD 4870 X2 2li Crossfire) 

Bir cevap yazın