AMD’nin CEO Arayışı Devam Ediyor

AMD LogoBloomberg’in isminin açıklanmasını istemediği bir kaynağa dayanarak yaptığı habere göre AMD, şu ana kadar dört kişiye yöneticilik teklifi götürmüş. Bu isimler şöyle: Apple’ın operasyondan sorumlu yöneticisi Tim Cook, Oracle’ın başkan yardımcısı Mark Hurd, EMC’nin operasyondan sorumlu yöneticisi Pat Gelsinger ve Carlyle Group’un yöneticis Greg Summe. Habere göre bu dört isim de kendilerine yapılan teklifi geri çevirmiş.

AMD’nin yönetim kurulu başkanı Bruce Claflin’in yönetici arayışına devam ettiği belirtiliyor. Claflin bir zamanlar IBM’in kişisel bilgisayar bölümünde ve 2001’den 2006’ya kadar 3Com’da yönetici olması CEO bulunamaması durumda kendisinin başa geçme olasılığını güçlendiriyor.

AMD’nin bir sonraki yöneticisini firmayı taşınabilir ürünler pazarında güçlü bir oyuncu yapmak ve Intel’in sert rekabetine karşı koymak gibi zorlu görevler bekliyor. Intel’den bir yıl sonra kurulan AMD o zamandan bu yana kısa aralıklarla atağa geçmiş olsa da Intel’in gölgesinden kurtulmayı tam olarak başaramadı. Grafik yongalarının işlemci içine taşınmaya başladığı bu dönemde AMD’nin elinin güçlenmesi nispeten daha kolayken bu sefer de yönetimsel sıkıntılar firmanın yakasını bırakmıyor.

2011’in Ocak ayında AMD’nin CEO’su Dirk Meyer görevinden ayrılmıştı. Meyer’in istifasının ardından yönetim kurulunun “karşılıklı anlaşmaya varıldı” açıklaması dışında herhangi bir şey söylenmemişti. Görevi geçici olarak devralan başkan yardımcısı Thomas Seifert beş ay geçmesine rağmen hala AMD’yi “geçici olarak” yönetmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın