AMD’nin 65 nm Çekirdeği Ne Kadar Başarılı?

AMD'nin 65 nm Çekirdeği Ne Kadar Başarılı?

5 Aralın 2006 tarihinde AMD ilk 65 nm Athlon 64 X2 işlemcilerini OEM ve sistem toplayıcılara satışının başladığını duyurmuştu. Her ne kadar dünya çapında teknoloji medyasına Athlon 64 X2 5000+ örnekleri gönderilmiş olsa da AMD, duyurusunu biraz sessiz yaptı. Biraz zor da olsa 65 nm Athlon 64 X2 işlemcileri satın alabilmiş olsak da bu yeni işlemci modelini incelemek için bir süre beklemeye karar vermiştik. Sizin kafanızdaki sorular bizim de aklımızı kurcalıyor. Yeni sürüm 65 nm işlemciler enerji açısından ne kadar verimli? Hızaşırtma konusunda daha başarılılar mı? Satın alırken 90 nm yerine 65 nm yongalarına yönelmek şart mı? Bu yazıda aklınızdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

AMD, Intel’i yakalamaya çalışıyor. Bu durum işlemci piyasası için normal olarak görülüyor, aynı şey iki yıl önce AMD’nin yararına çalışıyordu. “Yakalamaya çalışmak” şu anlama geliyor; Intel yeni bir işlemci mimarisine sahip (Core mimarisi rakibi AMD64’e göre iki yıl daha genç) ve 300 mm silikon plakalarla daha gelişmiş olan 65 nm üretim sürecini kullanıyor. Bu etkenler Intel’in daha hızlı ve daha verimli ve hatta daha kaliteli işlemciler üretmesine imkan sağlıyor.

Ancak geride olmak demek AMD’nin bütün işlemci teknolojileri ve özellikleri açısından geri olduğu anlamına gelmiyor. Genel anlamda platform olarak bakıldığında AMD ve Intel, çift çekirdek, 64-bit desteği (her ne kadar kimse önemsemese de), sanallaştırma teknolojisi (virtualization technology) ve Cool’n’Quiet (AMD) ya da SpeedStep (Intel) gibi enerji verimliliğine yönelik özellikler gibi pek çok açıdan kafa kafaya rekabet ediyorlar. Enerji verimliliği söz konusu olduğunda AMD, DDR2 bellek denetleyicisinin anakart yerine işlemci üzerinde olmasından dolayı bir avantaja sahip. Bu yüzden Intel Core 2 Duo işlemcisi daha az güç tüketse de anakartla birlikte platform olarak düşünüldüğünde AMD ve Intel yine berabere kalıyorlar.

Şimdi ise Intel’in 65 nm üretime geçmesinden yaklaşık bir yıl sonra AMD ilk 65 nm işlemcilerini tanıtıyor. Bu değişim sadece daha küçük boyutlu ve enerji açısından daha verimli modellerin üretilmesi açısından değil aynı zamanda AMD’nin 200 mm silikon plakalardan 300 mm plakalara geçmesi açısından önemli. 200 mm ile 300 mm plakaların karşılaştırılabilir olduklarını kabul edersek bu değişiklik AMD’nin en yüksek üretim hızını ikiye katlayacak. Silikon plaka büyüklüğünün artması ve daha küçük boyutlu işlemciler 2007’nin ortalarında çıkacak olan dört çekirdekli işlemciler için de son derece önemli. Intel’in tersine AMD dört çekirdeği de tek bir çekirdek yapısında üretmeyi planlıyor (Intel’in Core 2 Quad işlemcisi iki Core 2 Duo “Woodcrest” çekirdeğinden oluşuyor).

Fiyat listesinde 4000+ ile 5000+ arasında dört yeni Athlon 64 X2 modeli göze çarpıyor ancak düşük seviye modeller ve FX sürümleri henüz gelmedi; bu modeller daha sonra tanıtılacak. Buradan şu anlamı çıkarabiliriz; AMD orta seviye pazara yönelik ürünleri çıkarabiliyor ancak Intel’e gereken cevabı vermek için yüksek saat hızlı işlemcilerini tanıtamıyor. Şimdilik 65 nm Brisbane çekirdeği 90 nm Windsor çekirdeği için orta vadeli bir güncelleme olarak düşünülebilir.

Bir cevap yazın