AMD’nin 64 bit Sempron 3400+ İşlemcisi Tatmin Etmekten Uzak

Aman Sempron, Canım Sempron

Aman Sempron, Canım Sempron

Günümüzde Sempron işlemciler Soket A (462) veya Soket 754 yapısına sahipler. Soket A olan sürüm aslında Athlon XP Thorougbred-B yongasının manikürlenmiş ve Sempron ismi verilmiş halinden başka bir şey değil. Sonuç olarak Soket A Sempronlar neredeyse FSB333 destekleyen bütün Soket A anakartlarda çalışıyor, hatta bazen BIOS güncellemesi bile yapmaya gerek kalmıyor.

Çin’deki bilgisayar mağazalarına veya Güney Amerika gibi gelişmekte olan ekonomilere baktığınızda bu hareketin ne kadar akıllıca olduğu anlayabiliyorsunuz. Böyle yerlerde düşük maliyetli sistemlerin tam anlamıyla hakim durumda olması AMD’nin büyük satışlar yapmasını sağladı. Bu başarıdaki en büyük rol, platformun eskimesi nedeniyle düşen fiyatlar açısından rakipsiz olan Soket A anakartlar tarafından oynandı.

Bu arada Soket 754 için olan Sempron işlemciler AMD64 işlemci ailesinin artılarından da faydalanabiliyor. Her şeyden önce verimi büyük ölçüde ve arttıran işlemci saat hızında çalışan tümleşik DDR400 bellek denetleyicisi geliyor. Ayrıca SSE2 uzantıları da Soket 753 Sempronlar tarafından destekleniyor. Bu özellikler Soket A sürümlerinde yok. Son olarak ucuz 754 Sempron işlemcinizi yükseltmek istediğinizde doğrudan 3700+ hızına kadar çıkan bir Athlon 64 alabilirsiniz.

Ancak Soket 754’ün geleceği pek parlak değil: Soket 939 ve Soket M2 sayesinde bu soket yapısı ortadan kalkacak ve bunun önümüzdeki yılın başlarında olması bekleniyor. Sonuç olarak gelecek nesil Sempronlar çift kanal bellek desteği sunacaklar. Bu açıdan bakıldığında Soket 754 üzerine yatırım yapmak, ileride çift çekirdekli işlemciye de geçemeyeceğinizi düşünürseniz, pek akıllıca değil.

Bir cevap yazın