AMD’nin 64 bit Sempron 3400+ İşlemcisi Tatmin Etmekten Uzak

AMD'nin 64 bit Sempron 3400+ İşlemcisi Tatmin Etmekten Uzak

İşlemci pazarının iki yüzü vardır. Birincisi, zaman zaman biri birlerinin önüne geçen AMD ve Intel tarafından üretilmiş en son model işlemcileri kullanan bilgisayarlardan oluşur. İkinci yüz ise bazı özellikleri budanmış, fiyatın düşük olması uğruna başarım ve özelliklerden ödün veren işlemcilerden oluşur.

Medya tarafından unutulmuş ve son kullanıcı tarafından ise hiç fark edilmemiş bu vazgeçilmez iş alanına hitap edebilmek için hem AMD hem de Intel düşük fiyatlı markalar üretiyorlar. AMD bunu önce Duron olarak denedi şimdi ise bu ürünlerini pazara Sempron ismiyle sunuyor; diğer taraftan Intel ise pazara Celeron işlemcilerini sürüyor. Her iki düşük fiyatlı model Athlon 64 veya Pentium 4 gibi ağabeyleriyle yarışıyor fakat genellikle fark edilebilir şekilde yavaşlar veya bazı özelliklerden yoksunlar.

Örneğin, Athlon 64 işlemciler en yüksek 2.8 GHz hızında (FX-57) ve 512 kB veya 1 MB L2 önbellek ile gelirken Sempron işlemciler 1.6 ve 2.0 GHz saat hızlarına ve 128 veya 256 kB önbelleğe sahip olabiliyorlar. Intel tarafında da işler aynı: En hızlı Celeron, 3.06 GHz hıza, 256 kB L2 önbelleğe ve 133 MHz sistem veriyolu hızına sahipken, P4 ailesi içinde 3.8 GHz hıza, 2 MB’ye kadar L2 önbelleğe ve 266 MHz sistem veriyolu hızına kadar çıkan işlemciler var.

Düşük fiyatlı işlemci üretmenin iki yolu vardır. Yonga hamuruna mümkün olan en fazla işlemciyi sığdırabilmek için var olan mimari üzerinde daha küçük L2 önbelleğe sahip bir yonga geliştirirsiniz. Veya aynı silikonu harcayarak tam özellikli bir işlemci üretip sonradan onun üzerinde istemediğiniz özellikleri budayabilirsiniz. Her iki durumda da verimlilik oranları genellikle bir sorun oluşturmaz çünkü saat hızları nispeten düşük seviyelerde gezer. (ÇN:Saat hızı arttıkça yonga üretimi de doğru orantılı olarak zorlaşır.)

Bir cevap yazın