AMD’nin 4×4 Platformu Ve Athlon 64 FX-70

AMD'nin 4x4 Platformu Ve Athlon 64 FX-70

Temmuz’un 14’ünde yapılan Core 2 tanıtımı işlemci dünyasında bir dönüm noktası oldu. AMD, o gün masaüstü işlemcileri konusunda Intel’e karşı olan neredeyse üç yıllık üstünlüğünü kaybetmişti. Basitçe açıklamak gerekirse Core 2 Duo işlemciler, Athlon 64 ailesine göre daha hızlı ve güç tüketimi konusunda daha verimliler. Fakat enerji açısında tasarruflu olmak konusunda sadece işlemciye bakmak yerine sistemin tamamına bakmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Buna karşılık olarak AMD daha düşük giriş seviyesi fiyatları sunarak buna cevap vermeye çalıştı. AMD’nin Intel’in bu meydan okumasına net bir karşılık verebilmesi için tasarım masasına geri dönüp biraz zaman harcaması gerekti. Baylar bayanlar işte karşınızda çift işlemci yuvası ve Direct Connect mimarisiyle ileri seviye pazarı hedefleyen 4×4 Quad FX platformu.

Üretim teknolojisi söz konusu olduğunda Intel’in dokuz aylık bir avantajının olduğu bir sır değil. Bütün Core 2 Duo yongaları, en son Xeon’lar ve çoğu Pentium D işlemciler şu anda en gelişmiş üretim teknolojisi olan 65 nm süreçle üretiliyorlar. Daha küçük transistör yapısı enerji açısından daha verimli, daha çok özellikli (devasa önbellek gibi) ve daha fazla hesaplama gücü sunan işlemciler yapılabilmesine imkan sağlıyor. Intel dört çekirdekli işlemci (iki Core 2 parçasından oluşuyor) sunabilirken AMD’nin cevap verememesinin altında bu durum yatıyor. AMD’nin 90 nm yalıtkan üstü silikon (SOI) teknolojisinin Intel’in bir önceki 90 nm üretim sürecine göre daha gelişmiş olması burada işe yaramıyor (90 nm dört çekirdekli bir işlemci hem pahalıya patlıyor hem büyük yüzey alanı gerektiriyor).

AMD, gelecekte çıkaracağı dört çekirdekli işlemciler için temel oluşturacak olan ilk nesil 65 nm ürünlerini 5 Aralık’ta tanıttı. İlk 65 nm işlemciler giriş ve orta seviyeye yönelik olacaklar bu yüzden ileri seviye 65 nm AMD işlemcilerin raflara gelmesi için birkaç ay daha beklemek zorundayız. Özel L2 önbelleklere ve birleşik L3 önbelleğe sahip olan dört çekirdekli 65 nm Agena FX ise 2007’nin yaz aylarından önce beklenmiyor. O zamana kadar AMD’nin, Intel’in tanıtımlarına ve yenilikçi hareketlerine karşılık vermek için bir şeyler yapması gerekiyor çünkü Intel 45 nm işlemcilerini çıkarmaya hazırlanıyor hem de 2007 yazı gibi kısa bir süre içerisinde.

Quad FX, AMD’nin dört çekirdek sorununa getirdiği bir çözüm fakat altında nasıl bir teknoloji yatıyor? AMD, çift işlemci yuvalı bir platform ve mega-görevlendirme (megatasking) tanımını kullanarak süper ileri seviye pazarı hedefliyor. Yani kısaca istediğiniz her şeyi aynı anda yapabiliyorsunuz. Platformun teknolojisi Opteron dünyasından alınmış: Quad FX, Nvidia’nın nForce 680a yongasetine sahip çift Soket 1207 yuvalı anakart ve bir çift Athlon 64 FX-70 işlemciden oluşuyor. Opteron’lardan farklı olarak Soket 1207 yapısındaki Athlon 64 FX işlemciler kayıtlı (registered) bellek gerektirmiyorlar; bildiğimiz DDR2-800 bellekleri kullanıyorlar (işlemci başına iki adet). Bütün bunları daha da çekici hale getirebilmek için AMD FX-70 işlemcileri paketler halinde sunuyor (2.6 GHZ’den 3.0 GHz’ye değişen hızlarla FX-70, FX-72, FX-74)

Akılınızdaki soruyu tahmin edebiliyoruz acaba bu kadar çabaya değiyor mu? Athlon 64 FX-74 sistemlerden birini denemeye karar verdik ve bu sorunun kolay bir cevabı olmadığını fark ettik.

Bir cevap yazın