AMD’nin 2012 Planlarında 10 Çekirdek Mi Var?

İşlemciler de baklavaya döndü.

Masaüstü bilgisayar sektörü pazarı tablet ve dizüstülere kaptırıyor gibi görünse de üreticiler daha güçlü masaüstü işlemcileri geliştirmekte hız kesmiş gibi görünmüyorlar. Geçen gün sızan bir belge de AMD‘nin gelecek yıla 10 çekirdekli yeni bir masaüstü işlemciyle girmeyi planladığını gösteriyor.

AMD 2012 işlemci yol haritası

AMD 2012 işlemci yol haritası gizli(!) belgesi.

Yol haritasına baktığımızda AMD’nin koyduğu “Piledriver” (yığın sürücü) adının 10 çekirdekli bir işlemciye uygun olduğu görülüyor. Yeni işlemcinin daha önce duyurulan ve yıl sonunda gelmesi beklenen 8 çekirdekli “Bulldozer” mimarisinin bir türevi olacağı düşünülüyor. Piledriver için FM2 adlı yeni bir anakart tasarımının kullanılacağı da belirtilmiş. Sızan belgede yine Piledriver tabanlı Trinity adlı bir APU’dan da söz ediliyor.

Umarız dört çekirdeği hakkıyla desteklemeyi bile yeni beceren yazılım ve oyun dünyası bu tür baklavaya dönmüş işlemciler için bir hazırlık yapıyordur. Özellikle altı çekirdekler makinelerdeki yerini şimdiden almışken.

20 Yorum

 1. B_CANSIN

  Intel istiyosan git al ama AMD kesinilkle fiyat konusunda iyi ve arada fazla bi fark yok hemen hemen aynılar.Elma şekeri hikayesi.AMD iyi bence.Ben AMD işlemci kullanıyom bi sıkıntısınıda görmüyom.Gayet iyi ve perfonmanslı.

 2. Levent

  Ya bu daha hızlı muhabbeti, bence, şaibeli zaten. Bir kere windows gibi MS türevi yazılımlar zaten intel optimizasyonuna sahiptir diye düşünüyorum (kanıt olarak AMD sistemlerinde windows’un, en basitinden işlemci güç yönetimi için ekstra sürücü yüklemesini sunabilirim). Böyle bir ortamda AMD’nin performansı hiçte göz ardı edilecek bir performans değil, kaldı ki son iki makinemin AMD olması ve daha önceleri tecrübe ettiğim sıkıntıları yaşamadığımı ve memnun olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca intel’in fiyat politikası artık çekilmeyecek bir konuma geldi. Nacizane tecrübelerimden (benden daha tecrübeli arkadaşlarda vardır elbet ve onların tavsiyelerine de saygı duyuyorum) şunu söyleyebilirim, bir kez bile olsun AMD işlemcili bir sistem deneyin. Memnun kalmazsanız eski halinize rahatlıkla dönebilir siniz.

 3. Vernoncougar

  AMD ıslemcıler elbettekı herkesı memnun edecektır bencede gayet duzgun calısıyorlar her ne yapıyorsanız yapın ıster ıs ıster oyun olsun ısteklerınıze sorunsuz bır sekılde cevap verecektır, ıntel 2 adım onde gıdıyor AMD’den hepsı bu.

 4. Zeratul

  Bazı arkadaşlar bu işi fanatizme dönüştürüyor, son derece gereksiz bi davranış, parası çok olan gider İntel alır daha ekonomik düşünenler AMD ye yönelir bu kadar basit bu.
  Ben yıllardır İntel kullanırım müşterilerimede, hep önerimdir şu ana kadarda şikayet eden olmadı, AMD her ne kadar bir alternatif olsada bence İntel e rakip olamaz,
  Şuan İntel 2014 yılında 25nm ye inmek için ARGE çalışmalarını yapıyor sırf bu iş için devasa bir tesis kurdu, adamlar cirosunun büyük bir kısmını ARGE çalışmaları için kullanıyor ve şimdi elimizde mevcut 1555 Socket anakartlar 25nm işlemcilere uyumlu halde üretilmiş. Geleceğe yönelik çalışmalar her zaman kazandırır ki İntel böyle teknoloji devi olmuştur

  • bora ışık

   🙂

   O kadar yoğun işlerle uğraşıyoruzki evde 3 -4 saniyelik o ufacık zaman dilimlerini hızlandırmak için gidip hemen bin tl intel işlemciye para yatırıyoruz haklısınız 🙂
   istediğiniz kadar inteli savunun şu gerçeği görmediğiniz sürece paranızı boşa harcamaya devam ediceksiniz, intel i5 2500k ile intel i7 2600k arasında dağlar kadar fark var derseniz ? ki aradaki o küçücük 100 mhz lik işlemci hızını cok buyuk bir fiyat farkı ile tüketiciye sunan intel pazarlama direktörlerinin saçma politikasını gerçekten müşterilerinize tavsiye ediyorsanız tebrik ederim sizi 🙂 Şunu sakın unutmayın Ev kullanıcısı ve iş platformunu sakın ola bir tutmayın.grafik işleri ile upraşan bir kişiye oyun bilgisayarı, oyun bilgisayarı toplayan bir kişiye çok işlemli bir pc toplamasını öneremezsiniz. bu sahtekarlık olur 🙂

 5. işlemmi

  Parası çok olan intel alır düşüncesine katılmıyorum. Üst düzey bir amd işlemcisinin 350-400 lira arası. Ortalama üstü bir kasayıda 2000 liraya toplayabileceğimizi düşünürsek. Sahip olunan performansın bir yıl sonra 2000 liraya alabileceğimiz bir sistemin yarısına denk geleceğini düşünürsek. Fiyat/perf oranı en yüksek parçaları tercih etmemiz gerekir. Bence intel bir makine alan kişi en az üç yıl kullanır, çünkü fazla para vermiştir ve kabullenemez verdiği paranın pul olduğunu. Amd kullanıcı ise istediği zaman değiştirir parçasını zaten o amaçla amd almıştır.
  Amd nin rakip olup olmaması sorun değil. Nm teknolijisi ise masaüstünde hiç geçerliliği yok. Benim için sigara paketi kadar olsun daha performanslı olsun. Diğer parçalar ile birleşeceğini düşünürsek bu kadar küçülttük demek bana pekte anlamlı gelmiyor. O kadar işlem ve çekirdeğin yanında grafik işlemleri yapamıyorsun ya. Yarım ekmek kadar bir parça daha kullanmamız gerekiyor.
  Sonuç olarak amd kullanan bir kişinin intel kullanacağını düşünmüyorum.

 6. Zeratul

  Öncelikle bir kaç yanlış anlamayı düzeltelim nanometre miktarının düşmesi işlemcinin boyutu ile alakalı birşey değildir ve bu durum bir işlemcideki en temel noktadır böyle bir özelliği görmezden gelmek hiç kusura bakmayın ama bu işten anlamadığınızın göstergesidir.
  Grafik işleme olayında zaten üst düzey kullanıcılara hitap etmiyor yeni seri işlemciler popüler oyunlar ve HD video uygulamaları için uygun görülüyor. AMD nin üst düzey bir işlemcisi 350-400 tl iken İntel de bu 1000-1200 tl raddesine ulaşabiliyor. Ayrıca çok parası olan İntel alma eğiliminde olur savınıda yine doğruluyor bu durum. Son olarakta dediğiniz gibi İntel Kullanan biride AMD ye geçemez ta ki ekonomik düşünene kadar.

 7. eonder87tr

  işlemmii arkadaş bence cok yanlış düşünüyorsun… etrafımda ne kadar amd varsa hepsi öyle yada böyle sorun cıkardı… biri yok şase gerekli yok driveri eksik yok çok ısınıyor vsvs ancak intelde böyle sorunları hiç ama hiç yaşamadım… ben intel kullanıcısıyım müşterilerime de hep intel tavsiye ederim…Amd Performansını Degişken buluyorum 1 gün iyiyken 2. gün kötü olabiliyor… ısınma probleminden tutta yazılımsal problemlerine kadar sorunları var….

  para konusunda isteyen istedigi sistemi istedigi zaman olur ancak parası oldugu zaman…. günümüzde p4 işlemci kullanıp onda counterstrike oynayan bir millet var karşınızda… parasal durum herkez için aynı olmayabilir… ancak intel ne kadar pahalıysada o kadar sorunsuz…

  birde intelde Overclock cok daha rahat yapılabiliyor… Hatta İntel yeni serisi i7-2600K işlemcisinde carpanı kaldırdı ve istenildigi kadar yükseltilebiliyor… kendim stok fanında 4 ghz ye kadar yükselttim ve ısınmada çok az bir şey oynadı bunu amd de yapsam sanırım işlemci kızarmaya başlar. … 😀

 8. gouranga

  AMD de platform değişikliği azdır, güzel f/p işlemcileri vardır, ama intel in başarısını da gözardı etmemek gerekir. i5 2500k işlemcisi özellikle çok başarılı bir ürün şu anda.

  P4 ler zamanında intel can çekişirken kazandıkları paraları ne yazık ki yatırıma yani yeni rekabetçi işlemcilere dönüştüremedi amd. Evet f/p olarak iyi ürünleri var ama üst seviyede rekabet edemiyor, bu seviye satış yapılan alandan çok bir prestij göstergesidir ve maalesef amd gittikçe güç kaybediyor, gerekli cevabı bir türlü veremiyor.

  Intel ise bu durumdan ölümüne faydalanıyor, 1366, 1156, 1155 derken anakart+işlemciyi beraber satıyor nerdeyse.

  Birisi daha sorunsuz demek ise saçma bence, iki işlemci de çok güzel çalışıyor.Bütçeme uygun olanı toplarım, fanatik hiçbir zaman olmam, benim görüşüm.

 9. Dr.Kereviz

  şu amdnin ısınma problemi var diyen arkadaşları biraz tarihi araştırmaya davet ediyorum. amd ısınma problemi yüzünden hiç işlemci toplatmadı, intelin kaç işlemcisini ısınma problemi yüzünden geri topladığı yada piyasadan çektiğini google’da arayıp bulun. ayrıca overclock olmuyor denilen amd ile yıllardır üst üste dünya rekorları kırılmaktadır. en basit örnek olara. phenom 2 x4 955 7.1 ghze overclok edildi daha ne olsun… ayrıca 64bit mimarisini masaüstümüze getirdiği için teşekkür etmemiz gereken bir kuruluştur amd. intel 2006 yılına kadar 32 bitlik işlemcileri 64 bit bellek adresleme desteği ekleyerek sattı.(örn; pentium 600 serisi) hatta iki adet 32 bitlik işlemciyi tek yapıda birleştirip çift çekirdekli pentium diye intelcilere kakaladı, herkeste yedi. (pentium D serisi) pentiumda kullanılan mimarinin çıkmaz olduğunu 2004 yılında amdnin athlon 64’lerine yenildiğinde anladı intel. yanlış hatırlamıyorsam 2005 yada 2006 yılında intel ile amd arasında bir ticari lisans alışverişi sözkonusu oldu. intel amd den birkaç teknoloji patenti satın aldı yada kiraladı. ve o anlaşmadan sonra core 2 duo serisini çıkardı. ve en nihayetinde gerçek 64 bit çekirdekleri olan ve sıcaklıktan solayı kilitlenmeyen intel işlemcilerle tanıştık. eğer bu sitenin forumunu ve haberlerini uzunca bir süredir takip ediyorsanız bilirsiniz bunları. birde intelin yıllar önce geliştirdiği bir teknoloji olan hyperthreading ile herkese “sanal çekirdek” satarak keriz yerine koyması var. hala bile mobil pazarda i3-m ile i5-m serileri arasında turbo core haricinde zerre fark yoktur, fiyatları dışında… her ikisi de 2 çekirdeklidir, intel.com dan karşılaştırabilirsiniz. evet intelin arge yatırımları daha fazla, ancak teknoloji geliştirme konusunda intel ile amdnin kafa kafaya yarıştığı aşikar. “üst düzey sistem” kalıbı pek çok kişi için farklı içeriğe sahiptir. benim kendi sistemimin bu günkü fiyatı yaklaşık 1600-1700 dolar sevyesinde ve amd tabanlı. bana göre bu sistem üst düzey bir sistem değil. sadece ekran kartına 1000 dolar verebilen insanlar olduğunu düşünürsek evet üst segmentte intel kesinlikle rakipsiz. i7-2600k ile yarışabilecek bir amd işlemci henüz yok. bulldozerin rakip olmasını umuyorum ki eğer umduğum gibi olursa hemen geçiş yapabilme imkanım var. bu da yine bir amd hanesine yazılacak bir + puan. eğer geçen yıl amd soket am3 sistem toplamak yerine soket1156 bir intel toplamış olsaydım bugün makinem çöp olacaktı. geriye dönüp tarihleri hatırlar ve hesaplarsanız eğer soket 1156 mimarisi sadece 14 ay pazarda kaldı. soket 1155in de ömrü uzun değil çünkü sany bridge mimarisindeki soket değşiminin benzeri ivy bridgede de yaşanacak. 2 yıl önce çıkan bir amd soketi ise çok ilngç şekilde neredeyse önümüzdeki yıl bile kullanılabilir durumda. anakartlardaki farkları anlatmaya bilmem gerek varmı? bugün 80-90 dolara alabilecğeiniz bir amd anakartta tüm sata portları sata3 ve ayrıca usb3 desteği de var. 200-300 dolarlık intel anakartlarda bile sadece 2 sata portu sata3. raid kullanan ve kullandıran biri olarak 30 dolarlık amd anakartın bile raid yapabildiğini belirteyim. şimdi hal böyle iken neden intel alayım? aynı paraya bana daha fazla performans veren firmaya hemen bugün geçerim. bugün bu firma amd yarın intel yapsın gider onu alırım. ama şu anda intel cebimdeki paraya göz dikmiş durumda bana az şey verip çok para isteyen birine neden bu parayı ödeyeyim?

 10. Sezai

  Ne zaman bir işlemci haberi çıksa yorumcular nedense hemen işi fanatizme getiriyor.
  1-Takım tutma gibi üretici yanlısı olmak son derece yanlış bir kanıdır. Eğer piyasada bir firma kalırsa fiyatlar doğal olarak rekabetten uzak, fahiş olur. O nedenle ne kadar çok işlemci üreticisi, o kadar çok tüketici kazanımı olacaktır.
  2-Bir zamanlar Ghz savaşları vardı, baktılar ki frekans arttırımı sonsuza kadar gitmiyor, aynı hızda daha verimli işlemci nasıl yapılır onu öğrendik. Şimdi de çekirdek savaşları başlıyor anlaşılan. 2-4-6-8 derken 10-12-16-20… Bakalım bu işin sonu nereye varacak.
  3-Bu gün en üstteki tepe işlemcinin maliyeti en fazla 150 dolar civarında. Ancak son kullanıcıya bu 10 kat olarak yansıyorsa bunu durup düşünmek gerek. AMD İntel kavgası yapmadan önce bunu düşünün.

 11. Daerohn

  Intel ve AMD sistemler kullanmış biri olarak bu hız farkına takılanları anlamıyorum. Şimdi intel sistem kurmak isterseniz, AMD’ ile kuracağınız benzer sistemden yaklaşık %30 daha fazla bir bütçe ayırmak zorunda kalırsınız yada aynı bütçeyi kullanacağım derseniz diğer bileşenlerden kısarsınız. Bu durumda AMD ile kurduğunuz sistem INEL sistemle kafa kafaya bir performans verir. O yüzden direk işlemci hızlarından bahsetmek yerine komple sistem performansından bahsetmek daha doğru. Şu an AMD Phenom II X4 bir sistem kullanıyorum ve performansından oldukça memnunum. Bir örnek vermek gerekirse, 4.6GB’lık bir DVD vidousu oluşturma işlemi için yaklaşık 15dk zaman gerekiyor. INTEL sistem ile arasındaki fark maksimum 1dk. 1dk daha hızlı işlem yapsın diye yaklaşık 450$ bir fark vermeye de gerek olmadığını düşünüyorum.

 12. Daerohn

  Unuttuğum bir konu var AMD Athlon işlemciler olmasa idi INTEL hala daha Pentium 4 mimarisine dayalı sistemler üretiyor olurdu. Bu işlemciler zamanının o kadar ilerisinde idiki INTEL bu mimariye yıllar sonra core 2 duo serisi ile karşılık verebildi. Dahili hafıza denetçisi, birden fgazla bağımsıoz çekirdek giib ilkler bu işlemci ile hayatımıza girdi. Intel’in en erken cevabı core duo’lar fiyasko ile sonuçlandı. AMD’nin işlemcileri hem daha hızlı, hem daha az ısınınan işlemcilerdi. Bu rekabet sonucu INTEL i serisi işlemcileri geliştirmek zorunda kaldı. Ve en önemlisi INTEL ve AMD arasındaki bu rekabet olmasa idi, bilgisayar fiyatları bu kadar hızlı düşmez idi. 1994 yılında ilk makinayı aldığımızda yaklaşık 3500$ harcamış ve ses kartı bile olmayan 486DX33 malina anca alabilşmiş idik. Şimdi 3500$ fiyata rüya makinalar kurulabiliyor. O yüzden bilgisayar alacak arkadaşlara tavsiyem, özellikle kısıtlı bütçe var ise, AMD ile yollarına devam etsinler. Aradaki hız farkı ödenecek ekstra meblağlara değmez.

 13. Tamer

  Bence en büyük fark pazarlama strajedisi. Üreticilere verilen destek. Ürünü üreticilere ulaşması ve talebin karşılaştırılması. Yeni mimarilerin geç üretilmesi. Tabi bunun en büyük sebebi mali sıkıntılar.

 14. Ziyaretçi

  merhaba. bazı arkadaşlar işi iyice fanatizme vurmuşlar. sentetik testler üzerinden birbirlerine saldırıyorlar. çok uzun zamandır amd kullanıyorum. ilk amd athlon 800ümü almaya kalktığımda, bilgisayarcı (ki bursada en büyüklerindendi zamanında) bana amd işlemcilerinin oyunları ve programların çoğunu çalıştırmayacağını söylemişti 🙂 o kadar ön yargıyla yaklaşıldı ki amdye (ki bunda k6 serisinin kastkısı büyük) birtürlü piyasada kanıksanmış intel karşısında yer bulamadı. eskiden (ki bu yargı benim i820den sonra bitmiştir) stabilite için intel işlemci ve intel anakart şarttı. zaten bu noktada amdnin en büyük hatası kendi anakart yongalarını üretememesiydi. ilk aldığım athlon 800 çok iyi bir işlemci idi fakat amd irongate gibi problem manyağı bir chipsetli mainboard ile çekilmezdi sonra via kx aldım oda tam al birini vur ötekineydi! ama nforce ile gerçekten sorunsuz bir anakarta kavuştu. ve athlon xpden sonra hiçbir amd de temelli sistemde sorun yaşamadım. ki o zaman prescotların yaşadığı sorunlar aşikar. hatta zamanında internette fırın eldivenli eğlenceli prescot kitleri vardı 🙂 kusura bakmasın kimse ama bu amd nin ısınma problemi! tamamen chip dergisi ekibinin bilgisayar severlerin kafasına (zamanında) kazıdığı bir hikayedir. burada ki tek haklı nokta amd stok fanlarının fazla kalitesiz oluşu. çok çabuk bozuluyor yada ses yapmaya başlıyorlar. intel bu konuda açık ara önde. misal 1998 de aldığım pII 333 fanı 2 yıl (o zamana kadar kullanıldı) a kadar sorunsuz çalışıyordu, ama daha 13-14 ay sonra phenom x3 720nin fanı bozuldu

 15. yolgezer

  intel daha ok çekirdeği tek katman üstün bile oturtamıyorken amd gyet stbil işlemciler yapabiliyordu. ha dizüstünde ısınmasorunu çıkmıştı ama yine de iyi işler çıkardı. kaldı ki microsoft ürünlerinde intele karşı bir destek var ister istemez. çünkü benchnark puanları işlemcinin sadece işlem yapabilme gücünü ölçüyor ya d windows 7 deki eneyim dizini ama gel gör ki amd stabilite yani donanımın iyi çalışması bakımından her türlü daha iyi. mesela i5 2430 ile amd athlon x2 4 645 moeli arasıdna amd çift çekirdek modunda iken i5 daha yüksek puan alır ama athlon 4 çekirdekte iken hem ekran kartı hem de ram performansı artar. ki bunda amd nin doğal olarak sunduğu hayvan derecedeki bus speedlerin etkisi var. 🙂 ve nedense aynı işlemleri amd dha az hata ile ve daha hızlı yapabiliyor. ben amd 645 ile i5 ya da amd 3000+ ile p4 arasında testler yaptım ve amd bilgisayar orta malı olduğu ve windowsunda virüslerin cirit attığı halde nedense her türlü inteli tokatladı. mesela açın p4 dde video convertingi bir dde amd 3000+ de fps ve çözünürlüğü değiştirin bitrateleri değğiştirin takıla takıla çevirmiştir. ama amd son derece akıcı şekilde çevirir. evdeki külüstür 3000 im bozuk halde iken(kardeşim bilmeden işlemciye fiziksel hasar verdi :)) 768 ram ile aero açıkken windows 7 ultimate de most wantedi son ayarda takılmadan oynadı. p4 e windows 7 yi yükleyin bakalım yerinden kalkacak mı? i5 crysis wrhead işlemci darboğazından dolayı takılırken amd çift çekirdekte hem altta shogun iki total varı hem cysisi oynadı (tabi görev yöneticisinden her işlemi ayrı şilemciye yönlendirdim yan crysisi tek çekirdek oynadı:)) hal böyle iken intel daha iyi diyen arkadaşım birinde 600 lira en pahalı işlemci birinde 1800 lira en pahalı işlemci ve internette dediği performansı alamayacaksın sen istediğini seç ama forever amd.

 16. Selim

  Arkadaşlar ben AMD sistem topladım çokda memnunum.
  AMD FX 8150 işlemci
  MSI 990FXA-GD80 Anakart
  Sapphire Vapor-x HD 7970 3GB Ekran Karti
  Corsair Vengeance 4×2 8GB DDR3 1600Mhz Ram
  Corsair AX750W Power
  Corsair Hydro H80 Cpu soğutucusu
  Corsair 600T kasa
  OCZ Agility 3 SSD 480GB Sata 3 HDD + Sata 3 1TB HDD
  Monitör yerinede Full HD 3D TV’i kullanıyorum
  HDMI dan bağladım.
  Win 7 Ultimate 64bit işletim sistemi

  Valla canavar gibi çalişiyor.
  İşlemciyide stabil olarak 4500’e OC yaptim

  Amd fx’i 4500Mhz OC yaptiğinizda i7 den daha performanslı çıkıyor testlerde.
  Birde SSD kullanmanın verdiği hiz ve avantaj var.
  hizli okuyup yaziyor daha ne olsun.

  MW3 BTF3 gibi oyunlar çerez gibi geliyor PC’e en son ayarlarda açiyorum Full HD olarak zerre donma kasma diye birşey yok.

Bir cevap yazın