AMD’den Nvidia’ya Çağrı: “Boş Konuşma, İddianı Kanıtla”

AMD, Nvidia’nın GTX 590 için uygun gördüğü “dünyanın en hızlı ekran kartı” iddiasını kanıtlaması için meydan okudu.

AMD LogoGeçtiğimiz günlerde AMD ve Nvidia, “dünyanın en hızlı ekran kartı” ünvanını ele geçirmek için çift GPU’lu çözümlerini piyasaya sürdüler.

AMD, HD 6990 ile ilk hamleyi yaptı ve haklı bir şekilde “dünyanın en hızlı ekran kartı” ünvanını eline aldı. Nvidia, GeForce GTX 590 ile hemen karşı hamleyi yaptı ve Nvidia da “dünyanın en hızlı ekran kartı” ünvanını eline aldığını duyurdu. Peki, sonuçta kim bu ünvanı hak ediyordu?

AMD Radeon HD 6990 ve Nvidia GeForce GTX 590 incelemelerimizi takip eden okuyucularımızın da dikkatlerini çekmiştir; her iki ekran kartı da üç aşağı beş yukarı aynı performansı sunuyor. Bazı oyunlarda HD 6990 öne çıkarken, bazı oyunlarda GTX 590 öne geçiyor.

AMD ise, “dünyanın en hızlı ekran kartı” ünvanı için 3DMark 11’i referans gösterdiklerini söylüyor ve Nvidia’nın GTX 590 Lansmanı’nda neden 3DMark 11 test sonuçlarını yayınlayamadıklarını soruyor. AMD’nin halkla ilişkilerden sorumlu kıdemli müdürü Dave Erskine, “Nvidia’a meydan okuyoruz. İddianızı sadece dillendirmeyin, kanıtlayın. Bize rakamları gösterin.” diyor.

AMD/ATI ve Nvidia arasında daha önce de -hatta bundan çok daha sert- tartışmalar görmüştük; fakat ne zamandır böyle ciddi bir sataşma olmamıştı. İçimden bir ses Nvidia’nın cevabı yakında diyor.

Siz ne düşünüyorsunuz AMD mi Nvidia mı? Dünyanın en hızlı ekran kartı üreticisi ünvanını kim hak ediyor?

kaynak: techspot

10 Yorum

 1. Rhaim

  Bence her ikiside hak etmiyor. Tombala çeker gibi her ay yeni kart her çeyrekte yeni bir seri. Bu süreler yaklaşık bir yıl olsa ve devamında 1 yıllık gelişimi bir karta aktarsalar… Herşey daha stabil daha çok para&performans oranı üreticiler için daha fazla test zamanı tüketiciler içinse saçı başı pc masasında değil berber masasında dökmek nasip olur… Haftalık diziler dışında aylık dizi olarak donanım meraklılar dizi gibi takip etmekten sabırsızlanıp parayı verip 1 ay sonra in&out trendi gibi kart merasimleri… Rekabete dayalı teknoloji gelişimi payı olsada canı yananlar tüketiciler…

 2. aslanistan

  İncelemeniz de bu konuda kesin bir kazanan olmadığını doğruluyor. Oyun alışkanlıklarına göre kazanan farklı olduğu gibi diğer özellikleri de işin içine katarak kazanan hakkında yorum yapılabilir. Bariz bir şekilde (hele ki o paylaştığınız videoları izledikten sonra) daha sessiz çalışan Nvidia’ nın kartı üstün. Öte yandan çoklu ekran desteğiyle daha fazla bellek avantajıyla Amd’ de üstün. Bu denge yeni sürücü güncellemeleriyle ya da yeni soğutma çözümleriyle ne kadar değişir bilmiyorum ama. Bakış açısına göre kazananın değiştiğini düşünüyorum.

 3. Ziyaretçi

  Zamanında eski bilgisayarıma linux kurarak opengl destekli oyun oynamaya çalıştığımda 9600xt için geçerli kernel’a artık ATi’nin destek vermediğini fakat nVidia’nın daha eski kartlara destek verdiğini gördüğümde ATi benim için bitmiştir. İsterse nVidia’nın son kartına 5 kat fark atsın… (Artık adı AMD olmuş bunu da öğrenmiş olduk)

 4. Sezai

  Ati bırakın Linux desteğini, kendi kartlarına Win7 sürücü desteği bile vermiyor.
  Gerçekten de ATI, 9000, X, x1000 serisi kartlarını windows7’de misrosoftun generic sürücülerine emanet etmiş durumda.
  Yıllardır ATI kullanan biri olarak yeni sistemimde ben de ATI (ya da AMD)’yi düşünmüyorum.

 5. Vernoncougar

  Bu 2 kart basa bas durumda bırbırlerınden ustun degıl. Defalarca soylemıstım zaten yazılım konusunu;
  Nvıdıa’nın destegının yarısını vermıyor Amd kendı musterılerıne. Bu cok onemlı bır konu ama neden uzerlerıne dusmuyorlar anlamıs degılım. Bazı oyunların optımızasyon konusu da ısın ıcıne gırınce ıster ıstemez nvıdıa one cıkıyor, ınanın age of conan oyununu adam akıllı oynayabılmek ıcın nvıdıa aldım, HD 5870 CrossfireX le sac bas yoldum bu oyunda. Edıtorlerden Ugur bılır bu konuyu sorunlarla ılgılı yorum yapıyorduk, ne zamankı nvıdıa kartlar aldım sorunlar ortadan kalktı, ayarlar en ustun ustunde cok memnunum.
  “Hızlı kart yapmak muhım degıl, onemlı olan satıs sonrası musterıye her tur surucu destegını saglamak” gtx 590nın suruculerının yetersız oldugu her yerde yazıyor, 2 ay ıcerısınde bu kart kendını gostermeye baslar kanımca.

 6. Shadowdeath

  Geçenlerde Ati HD6870 çipsetli “MSI R6870 Twin Frozr II” Vga aldım ve kart üzerindeki iki adet DVI çıkışından görüntü alabilmek için denemediğim driver ve yöntem kalmadı. Ayarlamaları yaptıktan sonra pc yi restart edince windows bir daha açılamıyor, ekranlara görüntü gelmiyor. Tek monitöre düşürünce sorun kalmıyor. Monitör değiştirdim yine aynı… İnternette yaptığım araştırmalarıma göre HD68xx serisi özelliklede HD6870 GPU kullanan Ati kartlarda Dual View-Çoklu Ekranı etkinleştirmek isteyen her kullanıcıda problem olmuş. Sonunda kartı aldığım firma iade alarak yerine nVidia GTX580 önerdi. Nvidia GTX580 i kartı takar takmaz sorun da ortadan kalktı. ATI mi Nvidia mı? Tabiki teşekkürlerim yıllardır kullandığımız ve bildiğimiz Nvidia için…

Bir cevap yazın