AMD’den Akıllı Adım: Athlon X2 BE-2350

45 W CPU: Athlon X2 BE-2350

45 W CPU: Athlon X2 BE-2350

Daha önce de belirttiğimiz gibi Athlon X2 BE-2350, SLI SOI temelli 65 nm işleme tekniği ile üretiliyor. AMD 65 nm’lik ürünlerini Almanya’nın Dresden şehrindeki Fab 36 üretim merkezinde üretiyor ve aynı zamanda Fab 30 kod adlı fabrikasını da 65 nm’lik işleme sürecine uygun hale getiriyor. İşlemcilerin 512 kB L2 (toplam 1 MB) önbelleği bulunan iki adet çekirdeği bulunmakta. Intel birleştirilmiş L2 önbellek mimarisini kullanırken, AMD iki L2 önbellek arasında veri alışverişinin gerçekleştirilmesi için aralarına iletişim hattı (crossbar switch) yerleştirmiş. Intel’de her çekirdek gerektiğinde tüm belleği tek başına kullanabildiği için daha verimli ve avantajlı bir çalışma elde edilmiş oluyor. Zaten gelecekte de birleşik L2, L3 önbellekler çok çekirdekli işlemcilerin çoğunda tercih edilen bir teknoloji olacak.

Bellek denetleyicileri her Athlon 64 işlemcisinin bir parçasıdır. Nitekim Soket AM2’li Athlon 64 X2 ailesinde olduğu gibi yeni Athlon 64 BE işlemci ailesi de dört belleğe kadar destek sunan bir DDR2-800 denetleyicisini barındırıyor. AMD bu yeni ürünlerinde geleneksel HyperTransport özelliğine de yer vermeyi ihmal etmemiş. Bu sayede 1 GHz DDR hızında 4 GB/s veri alışverişi için yeterli veri yolu genişliği sağlanmış oluyor. Zaten sonuçta Athlon 64 BE işlemcileri tüm Soket AM2 anakartlarıyla uyumlu. Cool’n’Quiet gibi tüm işlemci özelliklerini etkin hale getirmek için BIOS güncellemesi yapmanız yeterli ancak anakartınız her türlü 65 nm AMD işlemcileri destekliyorsa fazladan herhangi bir şeye gerek olmadan yeni işlemcinizi çalıştıracaktır.

Cool’n’Quiet hem BIOS hem de işletim sistemi desteği gerektiriyor. Windows XP için bir Cool’n’Quiet sürücüsü ihtiyacınız varken Vista bu özelliği kendiliğinden destekliyor. Bir kez etkin hale getirildiği zaman işlemci hızı 1.0 GHz hızına (veya çekirdek gerilimi 1.1 V’a) çıkıncaya kadar işlemci hızı ve gerilimini düşük düzeyde tutuyor. Bu başarım kipinde işlemci çok düşük enerjiye ihtiyaç duyuyor. Athlon platformları Intel platformlarından daha enerji cimrisi olma yönünde önemli adımlar attılar çünkü AMD’nin tümleşik bellek denetleyicisi, Intel’de yongasetinin bir parçası olan bellek denetleyicisinden daha az güç harcıyor. En yüksek başarım durumu (P-state) işlemcinin en yüksek saat hızında görülüyor ve TDP ise işlemci en yüksek saat hızında ve tam yükte çalışmasına göre belirleniyor.

Athlon X2 BE-2350, BE-2300’e göre daha iyi bir seçenek çünkü fiyat farkı sadece 5 dolar ve hız farkı da 200 MHz. Enerji verimliliği açısından bu bir sorun olamaz, çünkü günümüz işlemcileri boştayken tasarruf kiplerinde çalışmaktalar.

45 W CPU: Athlon X2 BE-2350

45 W CPU: Athlon X2 BE-2350

Bir cevap yazın