AMD X6 İşlemciler Boost Teknolojisi İle Beraber Geliyor

Xbitlabs’ın haberine göre; AMD’nin kod adı Thuban olan 6 çekirdekli işlemcileri “C-state performance boost” özelliği ile beraber gelecek. Nedir bu “C-state performance boost” ?

Bu teknoloji, tıpkı Intel’in “Turbo Boost” teknolojisi gibi çalışıyor. Eğer bir program çok-çekirdek için kodlanmamışsa ve bir tek işlemciye yükleniyorsa, Lynnfield çekirdeğine sahip olan Core i5 ve i7 işlemciler saat hızlarını attırıyordu. Bu sayede tek çekirdek kullanan programlarda kayda değer başarım artışı oluyor ve dört çekirdekli işlemcilerin iki çekirdekli işlemcilere göre genelde yavaş olan saat hızı dezavantajı ortadan kalkıyordu. AMD, şimdi benzer bir teknolojiyi, kısa süre içinde çıkacak altı çekirdekli Thuban kod adlı işlemcilerine de uygulamak istiyor.

Amd Phenom X6 logo

AMD’nin Thuban kod adlı işlemcileri mayıs ayı gibi duyurmasını bekliyoruz. Daha ayrıntılı bilgileri ve bu teknolojinin tam olarak nasıl çalıştığını o zaman öğrenebileceğiz. Intel’in Turbo Boost teknolojisi hakkındaki detaylı bilgi bulabileceğiniz makalelerimize bakmak istiyorsanız buraya ve buraya tıklayın.

1 Yorum

Bir cevap yazın