AMD ve Pixelux Oyun Fiziği İçin Güçlerini Birleştirdi

Altı ay önce AMD ve Havok el ele verip Game Developers Conference’da OpenCL arayüzüyle hazırlanmış bir fizik gösterisi yapmışlardı. Öte yandan geçen gün AMD farklı bir fizik yazılımcısıyla ortaklık kurduğunu duyurdu: Pixelux Entertainment.

Havok kadar yoğun kulanılmasa da Pixelux’un fizik motoru LucasArts’ın Star Wars: The Force Unleashed’da kullanılmıştı. AMD ile beraber Pixelux, Bullet Physics motorunu açık kaynak kodlu OpenCL arayüzüne uyarlayacaklar. Bu değişimle beraber fizik simulasyonları OpenCL destekli grafik işlemcileriyle çalışabilecek. Son iki sene içerisinde çıkan tüm Radeon ve GeForce ekran kartları OpenCL yazılımlarıyla çalışabiliyor.

Bu arada AMD, Bullet Physics’i DirectX 11’e has özelliklerden birisi olan DirectCompute sayesinde hali hazırda desteklediğine dikkat çekiyor. DirectCompute, işlev yönüyle OpenCL’e benzese de kapalı kaynak kodlu. Diğer yandan OpenCL, DirectX gibi büyük bir kütüphanenin dalı değil. Fizik ve matematik işlemlerini yapmak amacıyla grafik işlemcilerinin işhatlarını kullanan bağımsız bir kütüphane.

AMD Nvidia’nın PhysX API’sine taş atmayı da ihmal etmedi çünkü Nvidia sürekli bununla övünüyor: “Ayrı fizik çözümleri tüekticileri ve yazılım üreticilerini de birbirinden ayırır ve herkes piyasadaki yazılımların tümünden faydalanamaz. Rakiplerimiz sadece kendi donanımları üzerinde çalışacak yazılımlar üretme peşindeler.” AMD haksız sayılmaz. Zira PhysX yalnızca Nvidia ekran kartlarıyla çalışabiliyor. Havok ve Pixelux’un baskısıyla Nvidia da kendi API’lerini OpenCL veya DirectCompute’a çevirebilir.     

1 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Bu işin cılkı çıktı biraz. Eğer Nvidia PhysX için AMD kartlarını dışlamasaydı. AMD böyle bir hamleye gerek duymayabilirdi. Şimdi olucak şey AMD ve Nvidia için özel fizik desteği sunan oyunlar olucak.

    Ayrıca şu da var Nvidia henüz gerçek anlamıyla fizik desteği sunan bir oyunda sunamadı. DirectCompute ile gerçekten farklı fizik hesaplamaları yapılabiceğini söyleniyor.

Bir cevap yazın