AMD Usulü Mobilite: Düşük Voltajlı Athlon XP-M, Pentium-M’e (Banias) Karşı

AMD Usulü Mobilite: Düşük Voltajlı Athlon XP-M, Pentium-M'e (Banias) Karşı

Athlon XP-M mobil işlemcilerin standart versiyonu, “hepsi bir arada” notebooklarla yaptığımız bazı testlerde (Compaq Evo N1015 v, IGP320M, Vaio NVR-23) zaten gücünü ve enerji tasarruf becerisini (PowerNow! teknolojisi) göstermişti.

Ancak, AMD terminolojisinde “orta sınıf Athlon XP-M modeli” denince akla “ince ve hafif” kategorisi gelmiyordu, çünkü maksimum termal güç tüketimleri 35 Watt (V CC =1.45 V). Öte yandan Athlon XP-M serisinden yeni çıkan düşük voltajlı modeller artık sadece maksimum 1.25V’luk çalışma voltajı sunuyorlar. Giriş gücü gereksinimi düşük olduğu için maksimum termal güç kayıpları da yaklaşık %30 azalıp güç tüketimi 25 Watt’a düşüyor.

Bunun iki olumlu yan etkisi var: Birincisi, bu tür bir işlemciyle aynı kapasiteye sahip pillerle daha uzun bir pil dayanma süresi sunuluyor; ve ikincisi, daha ince ve hafif soğutma sistemleri kullanmak mümkün olduğundan ultra taşınabilir notebook’larda kullanılabilme yolu açılıyor. Bugüne dek ultra taşınabilir sektörü tamamen Intel’in mobil işlemcilerinin hakimiyetindeydi. Intel cephesindeki en güçlü oyunculardan biri, Centrino Mobil Teknolojisi ile birlikte lanse edilen Pentium-M (Banias) işlemciydi. Şimdi en azından Fujitsu Corporation, düşük voltajlı Athlon XP-M’in Pentium-M’e alternatif olabileceğini öngörüyor. Firma bu işlemciyi Lifebook S2000 serisinden “ekonomik” ince ve hafif modellerinde kullanıyor ve – şu andan itibaren – “ileri seviye” Lifebook S6000 serisinin ince ve hafif modellerini de Intel’in Centrino Mobil Teknolojisiyle donatıyor. Bu iki seri platform haricinde (AMD veya Intel) aynı olduğu için adil bir karşılaştırma için en iyi zemini sunuyorlar.

Bir cevap yazın