AMD, üç ve dört çekirdekli taşınabilir işlemciler çıkaracak

Güç tüketimi ve ısı sınırlamaları daha ince ayar isteyen dizüstü pazarında genelde çift çekirdekli işlemciler kullanılır. Ancak AMD, Intel’in geçtiğimiz günlerde çıkardığı çift çekirdekli Arrandale yongalarından sonra çıtayı biraz yükseltmeye hazırlanıyor.

AMD’den Bob Grim, PC World’e bu yılın ilk yarısının sonuna doğru üç çekirdekli taşınabilir işlemcilerin çıkarılacağı açıklamasını yapmış. Grim, üç çekirdekli işlemcilerin iki çekirdekten daha performanslı olmasının yanında dört çekirdek kadar güç tüketmediği için önemli bir boşluğu doldurduğunu belirtiyor. Basit bir mantık ama geçerli.

AMD’nin yeni işlemcileri DDR3 bellek desteği sunan 45 nm Danube platformunun bir parçası olacak. AMD, Danube platformunun pil ömrünü bir saat daha uzatmasını bekliyor.

Bunun dışında Danube platformu üzerinde hem çift çekirdekli hem de dört çekirdekli işlemciler kullanılabilir. Ayrıca gelen bilgiler arasında bazı dört çekirdekli modellerin bir çekirdeği kapatılarak üç çekirdekli yapılacağı bu yüzden belki dizüstü bilgisayarlarda da kapalı işlemci çekirdeğinin açılabilme olasılığı doğmuş olacak!

3 Yorum

  1. Özalp

    Ellerindeki 4 çekirdekli islemcileri test edip, teki kararsız çalışanlar x3’e çeviriyorlar. Tabii her zaman çekirdeklerden biri kararsız çalışan işlemci bulamazlar, o zaman çekirdeklerinin 4’ü de sağlam işlemciyi x3 yapıyorlardır. Piyango olayıda burada devreye giriyordur.

Bir cevap yazın