AMD üç-çekirdekli masaüstü işlemcisini doğruladı

Intel’e karşı rekabeti ortamını yeniden sağlamaya çalışan AMD geçtiğimiz günlerde Phenom işlemcisinin üç çekirdekli bir sürümü yol haritasına eklediğini açıkladı.Intel Geliştiriciler Forumu’nun (IDF) açılışından bir gün önce AMD sürpriz bir çıkış yaptı. Yakın zamanda çıkacak olan 2x (çift çekirdekli) ve 4x (dört çekirdekli) masaüstü işlemcilerinin yanında 2008’in ilk aylarında 3x (üç çekirdekli) sürüm de pazara sürülecek. AMD, Toliman kod adlı bu işlemcilerin dünyadaki ilk üç çekirdekli bilgisayar işlemcisi olacağını da belirtiyor.Tabi ki 3x Phenom işlemciler bir işlemci üzerinde sadece üç çekirdek taşımayacaklar. Bunun yerine dört çekirdekli paketin bir çekirdeği iptal edilerek üretilecekler. Sonuç olarak işlemciler geçtiğimiz haftalarda çıkarılan dört-çekirdekli Barcelona modelinin çekirdek yapısına sahip olacaklar. Söz konusu işlemciler, tümleşik DDR2 bellek denetleyicisine, Hypertransport 3.0 arayüzüne ve 2 MB L3 önbelleğe sahip olacaklar. Ancak işlemciler üç çekirdeğe sahip olduklarından 3 x 512 kB L2 önbellek içerecekler.

Üç çekirdekli Phenom işlemcinin dizilimiAMD yetkilileri bu işlemci ile daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedeflediklerini söylediler: “Daha fazla seçenek ve Sysmark ve 3Dmark gibi deneylerde 2x’e göre daha yüksek başarım.”

AMD, olası saat hızları, güç tüketimi ve fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi vermekten kaçındı. Ancak AMD’nin 3x Phenom işlemcileri yeni bir fiyat cephesi açmakta kullanacağı kesin.Üç Çekirdek Mantıklı mı?Bu duyurunun gelmesini beklemiyorduk. Üç çekirdek gerçekten ilginç bir fikir ancak bir o kadar da garip çünkü sonuçta işlemci üzerinde dört çekirdek var neden hepsi kullanılmıyor?

AMD’yle üç çekirdekli Phenom hakkında konuşurken bu işlemcinin çıkarabileceği karmaşadan bahsettim: Bu işlemci ileri seviyeye yönelik bir ürün değil ve ortalama bir kullanıcının satın alma sırasında karar vermek için daha fazla soruya cevap vermesi gerekecek: Çift çekirdek? Üç çekirdek? Dört Çekirdek? Ek olarak AMD tek çekirdekli Sempron serisini de giriş seviyesine yönelik olarak üretmeye devam edeceğini açıkladı.Siz kendi kullanım alanınızın kaç çekirdek gerektirdiğini düşünedurun AMD’nin stratejisi ilginç bir yönü var. Tüketiciler çoklu çekirdeğin avantajları konusunda eğitilmiş durumlar ve bilgisayar alırken daha fazla çekirdeğin daha fazla başarım anlamına geldiğini düşünüyorlar – bu açıdan bakıldığında eğer doğru konumlandırılabilirse üç çekirdek AMD için gerçekten bir kurtarıcı olabilir. Eğer Intel’in çift çekirdekli işlemcilerine (45 nm) karşı bir fiyat politikası izlenirse AMD’nin üç çekirdekli işlemcileri bir sürpriz yapabilir. Fazladan bir çekirdeği pazarlamak bir işlemcinin 65 nm yerine 45 nm süreçle üretilmesini pazarlamaktan daha kolaydır.Bu beklenmeyen hamle AMD’nin ateşinin yeniden yanmasını sağlayabilir ve Intel’e karşı kaybettiği rekabet ortamını yeniden ele geçirebilir. Bence AMD’nin çit çekirdekli işlemcileri giriş seviyesine, üç çekirdekli işlemcileri orta seviyeye ve dört çekirdekli işlemcileri de ileri seviyeye yerleştirme hamlesi denemeye değer.Ancak masaüstü pazarı son zamanlarda gerilemeye başladı. Onun yerini daha çok taşınabilir işlemci pazarı ele geçiriyor. AMD benzer bir sürprizi dizüstü alanında da yapar mı dersiniz?Forum tartışması için tıklayın.


Bir cevap yazın