AMD: Turbo CORE Teknolojisini Tanıttı

Intel’in 45 nm üretim teknolojisi ile geliştirdiği işlemci mimarisi Nehalem  ile ürettiği işlemcileri ile “Turbo Boost” teknolojisi hayatımıza girmişti. “Turbo Boost”un ne olduğunu ve nasıl çalıştığını sanırım hepimiz biliyoruz. Yine de bilmeyen okuyucularımız için ufak bir açıklama yapalım.

“Turbo Boost” çoklu çekirdek için programlanmamış ve tek veya iki çekirdeğe yüklenen program ve oyunlarda işlemci saat hızlarını attırıp performans artışı sağlıyordu. “Turbo Boost” gerçekten yararlı bir teknoloji ve işlemcileri daha verimli kullanmamızı sağlıyor.

AMD’nin de bir süredir hexacore tabanlı işlemcileri için “Turbo Boost” teknolojisine benzer bir teknoloji geliştirdiğini ve bu teknolojiyi, ilk altı çekirdekli AMD işlemcilerle birlikte bizlere sunacağını biliyorduk. Henüz AMD’nin altı çekirdekli işlemcileri piyasaya sunulmadı ama AMD, donanım meraklıları için “Turbo CORE” adını verdiği teknolojinin nasıl çalıştığını detaylandırdı. İsterseniz “Turbo CORE”un detaylarına bir bakalım.

AMD Turbo CORE

AMD Turbo CORE

AMD, Intel’in “Turbo CORE” ile Intel’in “Turbo Boost” teknolojisinden daha gelişmiş bir kompleks bir teknoloji hazırladığı iddiasında. İlk olarak altı çekirdekli işlemcilerle göreceğimiz “Turbo CORE” teknolojisi daha sonra AMD’nin dört çekirdekli işlemcileri için de sunulacak. Ayrıca, “Turbo CORE” AMD’nin güç tasarrufu sunan Cool’n’Quiet teknolojisi ile de beraber çalışabilecek. AMD’nin dediğine göre; “Turbo CORE” ile 500 MHz’e kadar saat artışı görebileceğiz.

“Turbo CORE”u test ettiğimiz bir makale elbette AMD’nin Phenom II X6 işlemcilerini piyasaya sunması ile sizlerle olacak. O zaman bu teknolojinin detaylarını ve performans artışı sunup sunmadığını görebileceksiniz. Tabi ki, Intel’in”Turbo Boost”u ile de karşılaştırma yapacağız.

Kaynak: slashgear

Bir cevap yazın