AMD Soket 939 Daha Çoğunu Sunuyor

AMD Soket 939 Daha Çoğunu Sunuyor

Bugünlerde AMD ve Intel arasındaki altyapı savaşında gözle görülebilir bir hareketlenme var. Bugün AMD, en azından gelecek yılın ortalarına kadar AMD64 işlemcilerin yuvası olacak yeni Soket 939 altyapısını tanıttı. Aynı zamanda birkaç hafta içerisinde Intel de yeni Soket T’sini tanıtmaya hazırlanıyor.

İki işlemci devi arasındaki savaş bağlamında, AMD son çıkardığı ürünlerle rakibinden daha fazla ilgiyi üstüne çekmeyi başardı. Yeni altyapıya endüstrinin verdiği destek ve ölçüm sonuçları gözönüne alındığında, AMD’nin endişelenmesi için hiçbir neden bulunmuyor. Bunun yanında Intel hala yeni altyapının unsurlarını pazar sunumuna yetiştirebilmek için debeleniyor.

Intel şu an geçerli altyapısındaki birçok şeyi değiştirmeyi tasarlarken, AMD çoğunlukla yaptığı yeni çıkışla kendini kanıtlayan altyapı üzerinde ince ayar yapmaya yöneliyor. Aslında Intel’in yapmaya çalıştığı PCI Express, DDR2 bellek ve soket LGA775 (Land Grid Array) gibi özellikleri barındıran, iğnelerin (pin) işlemcide değil de sokette bulunduğu tartışmalı bir altyapıyı geliştirmeye çalışmak.

AMD’nin karargahında ise Athlon64’ün tümleşik bellek denetleyicisi o kadar verimli ki, şimdilik DDR2 belleğe bile gereksinim duymadan yeterince başarım sağlıyor – en azından DDR ve DDR2’nin fiyatları birbirine yaklaşana kadar. Şu anda AGP günümüzün uygulamaları için yeterince hızlı olduğunu kanıtladığından, Intel soket T veya LGA775’i zorla vitrinde tutacak gibi görünüyor. Ne yazık ki anakart üreticileri soketin hassas iğneleri yüzünden daha fazla geri dönüş yaşanacağından endişeliler. Örneğin işlemcinin oldukça dikkatli yerleştirilmesi gerekiyor, çünkü soketin iğneleri çok kolay eğilebiliyor.

AMD’nin Soket 939’u gerçekte öncelinden çok da farklı değil ve görece kolay kullanım sunuyor. Doğrusu anakart üreticileri de benzer bir tasarım olan Soket 940’tan gelen deneyime zaten sahipler. Tasarım tarzı diğer kart üreticilerinin de Athlon64 pazarına girmesine yarayacak gibi görünüyor. Soket 939 hem yeni Athlon64FX ve hemde Athlon64’ün yeni sürümlerini destekleyecek ve sırasıyla 90nm süreçle üretilmiş daha hızlı ürünler de pazarda boy gösterecek.

Bir cevap yazın