AMD Radeon HD 7870 ve 7850 İncelemesi

AMD, Radeon HD 7870’e de aynı 7770’te olduğu gibi GHz Edition ekini veriyor. Buradan kartın gigahertz sınırını geçtiğini anlıyoruz.

Dış görünüş açısından Radeon HD 7870, Radeon HD 6870’e çok benziyor. Eski ile yeni arasındaki en büyük fark arka tarafta bulunan DVI çıkışlarından birisinin gitmiş olması. AMD bunu hava akışını iyileştirmek için yapıyor. İki mini-DisplayPort ve bir HDMI çıkışıysa yerine duruyor.

Radeon HD 7870’in 6870 değil 6970’in yerine çıktığını unutmayın.  Daha hızlı olan 6970 modeli 2.5 cm daha uzun ve bir altı iğneli yardımcı güç girişine ek olarak bir sekiz-iğneli güç girişi gerektiriyor.

7870’in daha küçük boyutlara sahip olması güzel bir şey ancak ileri seviye kullanıcıların hoşuna gitmeyecek bazı değişiklikler de var: çift CrossFire bağlantısı ve BIOS değiştirme anahtarı yok. 6900 serisi kartlar dörtlü CrossFire olarak kullanılabilirken 7870 ve 7850 sadece ikili CrossFire yapılabiliyor. Buna ek olarak firmware güncellemeleri BIOS anahtarı olmadığından artık daha riskli.

Radeon HD 7850 dış görünüş olarak 7870’e çok benziyor. Sadece altı iğneli yardımcı güç kaynaklarından birisi yok.

Tabi referans kartların son kullanıcıya satılacak olan modellere birebir benzemeyeceğini unutmamak gerekiyor. AMD bize daha küçük boyutlara sahip modeller de gösterdi.

AMD’nin bize sağladığı resimlere bakılırsa kart üreticilerinin modellerinin neredeyse hepsi aynı bir DVI, bir HDMI ve iki mini-DisplayPort çıkışı yapılandırmasına sahip.

7 Yorum

 1. Sezai

  Donanım incelemelerini ne zaman yerli bir stüdyoda yapacaksınız?
  7800 serisi Tr’de üst sınıfın seçimi oluyor, bizim alabileceğimiz en iyi segment bu.. Beklediğimden çok daha iyi bir başarım açıkçası..
  6800 serisi yerini dolduracak kartlar bekliyoruz ancak ediörün de dediği gibi bu “tahitinin kırpılmışının kırpılmışı” mı olacak?
  Yoksa 6000 serisinin 28 nm versiyonu mu göreceğiz…

  • Hamdi Kellecioğlu

   Türkiye’de yaptığımız incelemeler var. Ancak bu tür yeni ürün duyurularında firmalar yeterli kart sağlamakta zorlanıyorlar. Özellikle Türkiye’de bütün siteler ve dergiler sıraya giriyorlar yeni ürünü test edebilmek için. Bu bakımdan merkez siteden bu tür yeni ürün duyurularını almak daha mantıklı oluyor.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Türkçe çevirisinde de ilgili bölümde AMD’den cevap geldiğinde yazacağımızı belirttik. Ana sitede konuyla ilgili bir şey çıkmadı henüz. Bir bilgilendirme olursa elbet burada da yayınlarız mutlaka.

 2. phoneix

  Güzel bir inceleme olmuş.Kartların performanslarıda takdire deyer,ancak sürücülerden yana ve görüntü kalitesinden yana sorun yaşamanız biraz kafa kurcalıyor.Belkide bütün üreticelere ait kartlar çıktıktan sonra ve nvidia 600 serisinden bir rakibin incelemsini okuyana kadar bekliyeceğiz anlaşılan.Ancak, yeni 7850 ve 7870’in işlerini yaparken büyük oyunculardan daha az sıcaklık, güç tüketimi ve fiyat/performans ile işini geçekleştirecek gibi.
  Ayrıca birşey dikkatimi çekti Amd 6850 ve 6870 çıkardığında bir önceki nesil olan 5850 ve 5870’den daha az performans veriyordu, yeni diye satılan 6850 ve 6870 son kullanıcılara hayal kırıklığı yaşatıyordu ve 5850 ve 5870’e yatırım yapmak daha mantıklı gözüküyordu, acaba amd yine aynı stratejiyi mi uygulayacak? Eğer böyle olursa orta/üst sınıf için bu kartlara yatırım yapmak daha mantıklı olcak gibi.

Bir cevap yazın