AMD Radeon HD 6990 4 GB İncelendi: Antilles (Çok) Gürültülü

Radeon HD 6990: Güç, Soğutma ve Boyutlar- Hepsi Uç Noktada

Radeon HD 6990’ın özelliklerine bakıldığında etkilenmemek elde değil. Bu özellikleri bir araya getirmek kolay bir şey değil. AMD ister istemez PCI Exoress 2.0’ın 300 W olan elektro-mekanik sınır tanımlamasını geçmek zorunda kalıyor (Radeon HD 5970 bu sınırın hemen altındaydı: 294 W).

Resmi olarak Radeon HD 6990 375 W olarak tanımlanmış. Ancak AMD’nin iddiasına göre kartın soğutu tasarımı 450 W seviyesine kadar izin veriyor. Bu güç tüketimini desteklemek için iki adet sekiz-iğneli yardımcı güç kablosu gerekiyor. Hesaplamayı yaparsak; PCI Express yuvası 75 W ve iki adet 150 W sekiz iğneli güç bağlantısı: toplamda 375 W. Tam sınırda.

Kısacası AMD mühendisleri bu kartı tasarlarken ikinci nesil PCI Express alt yapısının sınırlarını sonuna kadar zorlamışlar. Bunu yaparken de mümkün olan her türlü önlemi almışlar. Örneğin akım sızmalarını en aza indirmek için özel devreler kullanılmış, asimetrik bir yerleşime gidilmiş ve daha yüksek akım kapasitesi sunan daha yüksek verimli gerilim düzenleyiciler tercih edilmiş.

6990’ın saat hızının yüksek tutulmasında PowerTune teknolojisi de çok önemli bir rol oynuyor. PowerTune konusunu daha önce incelediğimizden burada ayrıntıya girmeyeceğiz. Sadece şunu söylemekle yetinelim daha fazla güç tüketimine izin vermek için PowerTune ayalarıyla oynamanıza bu kartta da izin verilmiş.

HD 6990'ın hava çıkışının yarısı kasanın dışına oluyor...HD 6990’ın hava çıkışının yarısı kasanın dışına oluyor…

HD 6990’da bazı özel soğutma çözümleri uygulanmış olması şaşırtıcı değil. PCB’nin iki tarafına metal plakalar yerleştirilmiş bu sayede kartın tamamında ısı yayımı artırılmış. Buhar-odası temelli bir ısı emici her bir GPU’nun üstüne oturtulmuş ve aradaki ısı aktarımı faz değiştiren bir malzemeyle sağlanmış. AMD’nin söylediğine göre önceki soğutma çözümlerine göre %8 performans artışı sağlanmış. Her iki buhar odasının ortasına bir fan yerleştirilmiş. Yine AMD’nin söylediğine göre önceki tasarımlara göre bu tasarım %20 daha fazla hava akışı sağlıyormuş.

...diğer yarısıysa kasanın içine gidiyor…diğer yarısıysa kasanın içine gidiyor

Bunlar iyi haberlerdi. Kötü haber ise fanın ortada yer alması nedeniyle sıcak havanın yarısı dışarı atılırken diğer yarısının kasanın içine gönderilmesi. Sonuçta şimdiye kadar üretilmiş en sıcak ekran kartının kasasının içine sıcak hava üflemesini kimse istemez. Kasanızın türüne göre ortaya alınmış fan işi bozabilir: Özellikle çift ekran kartları sistemlerde bu kart sorun yaratabilir.

Kartın PCI Express 2.0 standartlarının ötesine uygun olarak tasarlandığını kanıtlamak istercesine önceki Radeon HD 6900-serisi kartlarda gördüğümüz çift BIOS sistemi bu kartta da yer alıyor. Varsayılan olarak Radeon HD 6990 1.12 V gerilimle 830 MHz hızında çalışıyor. CrossFire bağlantısının hemen yanında yer alan anahtar sayesinde bu değerleri bir anda 1.175 V ve 880 MHz seviyesine çıkarabiliyorsunuz. Tabi güç tüketimi de 450 W seviyesine fırlıyor (yardımcı güç kablolarının sınırın 150 W olmadığı açık).

Ancak bellek hızı her iki durumda da 1250 MHz seviyesinde kaldığından GPU’ların Radeon HD 6970 seviyesinde çalıştığını söylemek mümkün değil. Ancak AMD Overdrive yazılımının ayarları saat hızlarını 1200 MHz çekirdek 1500 MHz bellek olmasına izin veriyor. Yani kartı daha fazla zorlamak isterseniz önünüz açık ama dikkatli olun karta zarar verirseniz garantinizi de yakmış oluyorsunuz.

Radeon HD 6990 Çift BIOS AnahtarıRadeon HD 6990 Çift BIOS Anahtarı

Kart Büyük Ama Radeon HD 5970 Kadar Değil

Radeon HD 6990’ın internette çıkan ilk resimlerinde kart devasa görünüyordu. Evet, bu kart büyük ancak Radeon HD 5970’ten büyük değil.

Neyse ki sekiz iğneli yardımcı güç bağlantılarının ikisi de kartın üst kısmına yerleştirilmiş. Eğer kasanız bu kartı zar zor içine alıyorsa bir de ön tarafta bulunan yardımcı güç kablosu bağlantılarını dert edinmenize gerek kalmıyor. Ancak ön taraftan hava üflendiği için düzgün bir hava akımını sağlamaya dikkat etmelisiniz.

16 Yorum

 1. Vernoncougar

  Gurultu ve enerjı sarfıyatı bıraz yuksek olacaktır halıyle, nvıdıa’nınkıde buna benzer olur muhtemelen, ama GTX 590’ın bu karttan daha hızlı olacagı kanaatındeyım. 700 kusur doları gozden cıkaran arkadaslar gule gule kullansınlar hangısını alacak olurlarsa olsunlar..
  2 adet GTX 480 satıyorum bu arada 🙂 825TL tanesı, ankarada yasayan arkadaslara duyurulur.

  • ?

   o gtx 480 ler elinde patlar arkadaş demedi deme gtx 560ti ler nerdeyse aynı performen ve 2. el değil sıfırı 580tl hemde canavar gibi güç çekmiyor. bu durumda aklı olan insanın o 480 lere 500 tl bile vermesi garip olur

 2. lazboy

  diyorum ya keklicek adam ariyorlar:D siz bole kisilerden almayin alicagniz urunun fiyatini tek yerde bakmayin bin yere bakin sonra bir yerden alin ekran karti alirken en onemli noktasi Bit tir kartin Bit oreni 256 yada daha yüksek olsun sakin 128 bit ekran karti almayin

 3. Halit

  Sayın: Hamdi Kellecioğlu radeon HD 5970 i piyasada bulamazsınız diyorsunuz lakin bu makalede kartı övüyorsunuz bune perhiz ne lahana turşusu sitenizi takip eden bir okuyucunuz olarak cevabınızı bekliyorum. Ayrıca bir kasaya çift ekran kartı takılıp bir oyunu ikisimi paylaşıyor bu konu hakkında bilgim yok benim pc de bir tane ekran kartı var ikincisni taksam oyunlar daha iyi çalışırmı?

  • ?

   evet hd 5970 iyi bir kart ama onun yerini gtx 580 aldı kafa kafayalar yalnız hd 5970 çok az daha hızlı. bir oyundan minimum 25 fps görüyorsan 2. kartı alıp 40 fps görsen ne olur 100 fps görsen ne olur… yeterki minimum 25 fps gör gerisi yalan dolan ketenperelik ve para tuzağı…

Bir cevap yazın