AMD Radeon HD 6990 4 GB İncelendi: Antilles (Çok) Gürültülü

Birkaç ay gecikmesine rağmen ve muhtemelen Nvidia’nın çift GPU’lu modelinin çıkmasından birkaç hafta önce çıkan Radeon HD 6990, performans tahtına oturmakta zorlanmıyor. Ama hızlı olmak için kullanım tecrübesinden ne kadar ödün verilebilir?

AMD Radeon HD 6990AMD Radeon HD 6990

Hem AMD hem de Nvidia aylardır çift GPU’lu kartlarına ince ayar çekmekle meşguller. Normal olarak bu çabaları boyunca en güçlü ürünlerini bir sır gibi sakladılar. Ancak her iki firma da gaza yüklenip bir yanlış hareket sonrası ikinci sıraya düşmek istemedi. Ama bu iş biraz fazla uzamadı mı? AMD, Radeon HD 6990’ı 2010’da çıkarmayı planlıyordu. Mart ayına geldiğimiz şu günlerde Acaba AMD Ekim 2010’da yaptığı basın toplantısında biraz yüksekten mi uçmuştu demekten kendimizi alamıyoruz. Artık Radeon HD 6990’ın iptal edildiği dedikoduları bile yayılmaya başlamıştı.

Neyse ki AMD daha fazla beklemek istemedi ve Nvidia’nın çift GPU’lu GTX 590’dan birkaç hafta önce ilk adımı attı. Bir adet Radeon HD 6990 4 GB bir hafta önce elimize ulaştı, birkaç gün sonra da beta sürücüler ve güncellenmiş Catalyst Profilleri geldi. Biz de gecemizi gündüzümüze katarak derin bir test sürecine girdik. Karşınızda yeni performans lideri Radeon HD 6990.

16 Yorum

 1. Vernoncougar

  Gurultu ve enerjı sarfıyatı bıraz yuksek olacaktır halıyle, nvıdıa’nınkıde buna benzer olur muhtemelen, ama GTX 590’ın bu karttan daha hızlı olacagı kanaatındeyım. 700 kusur doları gozden cıkaran arkadaslar gule gule kullansınlar hangısını alacak olurlarsa olsunlar..
  2 adet GTX 480 satıyorum bu arada 🙂 825TL tanesı, ankarada yasayan arkadaslara duyurulur.

  • ?

   o gtx 480 ler elinde patlar arkadaş demedi deme gtx 560ti ler nerdeyse aynı performen ve 2. el değil sıfırı 580tl hemde canavar gibi güç çekmiyor. bu durumda aklı olan insanın o 480 lere 500 tl bile vermesi garip olur

 2. lazboy

  diyorum ya keklicek adam ariyorlar:D siz bole kisilerden almayin alicagniz urunun fiyatini tek yerde bakmayin bin yere bakin sonra bir yerden alin ekran karti alirken en onemli noktasi Bit tir kartin Bit oreni 256 yada daha yüksek olsun sakin 128 bit ekran karti almayin

 3. Halit

  Sayın: Hamdi Kellecioğlu radeon HD 5970 i piyasada bulamazsınız diyorsunuz lakin bu makalede kartı övüyorsunuz bune perhiz ne lahana turşusu sitenizi takip eden bir okuyucunuz olarak cevabınızı bekliyorum. Ayrıca bir kasaya çift ekran kartı takılıp bir oyunu ikisimi paylaşıyor bu konu hakkında bilgim yok benim pc de bir tane ekran kartı var ikincisni taksam oyunlar daha iyi çalışırmı?

  • ?

   evet hd 5970 iyi bir kart ama onun yerini gtx 580 aldı kafa kafayalar yalnız hd 5970 çok az daha hızlı. bir oyundan minimum 25 fps görüyorsan 2. kartı alıp 40 fps görsen ne olur 100 fps görsen ne olur… yeterki minimum 25 fps gör gerisi yalan dolan ketenperelik ve para tuzağı…

Bir cevap yazın