AMD Radeon HD 6970 Ve 6950 İncelemesi

Cypress’i Geliştirerek Cayman Yapmak

AMD’nin söylediğine göre Cayman tasarlanırken dört şeye dikkat edilmiş: Daha fazla verimlilik, geliştirilmiş geometri başarımı, yeni resim kalitesi özellikleri ve daha iyi güç yönetimi.

Daha verimli grafik ve hesaplama mimarisi oluşturmak için AMD oyunlardaki VLIW oranının 3.4 olduğunu görmüş ve bileşenlerden birisini çıkarıp onun üzerindeki yükü diğer dört bileşene yayarak daha verimli bir yapı elde etmeye çalışmış. Tabi bazı durumlarda performansın ters yönde etkilenmesi söz konusu olabilir ancak AMD bunun pek olası olmadığını düşünüyor.

Daha önemlisi AMD, TSMC’nin 40 nm üretim sürecine takılıp kaldığı için daha verimli bir mimari yaratmak zorundaydı. Doğrudan donanım gücü eklemek yerine beşli VLIW yapısından dörtlü yapıya geçerek AMD, milimetre kare başına alınan performans oranını %10 artırdığını iddia ediyor.

VLIW 5 Yapısı

- Cypress/Barts VLIW5 mimarisini kullanıyor

VLIW 4 Yapısı

- Cayman daha verimli olan VLIW4 yapılandırmasına sahip

Mimari yapıyı kırparak yenilemek onu daha az yetenekli hale getirmiyor. Dört akış işlemcisi (stream processor) artık benzer yeteneklere sahip ve eski mimaride bulunana özel işlemler biriminin işini artık beraberce yerine getirebiliyorlar.

Her ne kadar AMD’nin GPU destekli hesaplama yönünden girişimleri genellikle Nvidia’ya göre daha az ciddiye alınsa da Cayman’in tasarımında bu alana da ilgi gösterildiği anlaşılıyor. Barts tasarımında oyun başarımını yüksek tutmak için hesaplamayla ilgili birimler feda edilmişti. Cayman’de böyle durum söz konusu değil.

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  güzel bir test ,doyurucu bir bilgi olmuş teşekkür ederiz. ayrıca crossfire 6870 in bu testte tüm ekran kartlarının üstünde bir performans sergileyeceği unutulmamalı zira kardeşi 6850nin yaptıkları bile yeterli.

 2. Ziyaretçi

  1000 ytl’lik ekran kartlarınıda kullansan,en iyi crosffire’yide yapsan yinede bu oyunda fps bazı zamanlarda 15 fps ye kadar düşüp oynanmayacak seviyelere geliyor.ne biçim oyun anlamadım gitti.neden bu kadar fps düştüğünüde anlamış değilim.bu kadar uyumsuz bir oyun ilk defa görüyorum

  • Ziyaretçi

   sen gta4 ve black ops oynamadın herhalde.oyunda güçlü bir ekran kartın varsa yüksek ayar ve çözünürlükte hiç bir sıkıntı yaşamazsın metro 2033’te.4670 ekran kartı ile medium ayarda 1366×768 çözünürlükte takılmadan oynanıyor mesela.testten pek bişey anlamadım ama oyunun optimazyonu gayet başarılı rahatlıkla alıp oynayabilirsiniz ama gta ve black ops alırsanız patch yama crack v.s. uğraşıp durursunuz.adamlar o kadar berbat yapmışki gta ve black ops’u ekran kartın çok güçlü olsada tüm patchlari yüklesende yinede takılmalar oluyor.en iyisi sorunsuz serisi çıkana kadar beklemek ben aldım ikisinide pişmanım verdiğim paraya.metro 2033 sorunsuzdur saygılar.

 3. İzzet Berkay Karamanderesi

  Active Display Adaptor olmadan 2 monitörden fazlası çalışmıyor.
  Kutu içinden 2 adet DVI çıkışı, 2 adet Display Port çıkışı ve bir adet HDMI çıkışı geliyor. Active Display Port Adaptor (100$’dan fazla) olmadan 3 ve daha fazla monitör kullanamıyorsunuz. Bu kartın amacı 3 ve daha fazla monitörü aynı anda kullanmak ancak bu şekilde kullanmak istediğiniz 2’den sonraki her bir monitör için +100$’lık Türkiye’de bulunmayan sadece yurt dışından getirtebileceğiniz bir adaptöre ihtiyacınız var. Kimseye bu kartı tavsiye etmiyorum.

 4. dikkate alın

  kaç keredir şu testinize denk geliyorum.lütfen artık daha düzgün yapın şu testleri.böyle kartlarda mutlaka high very high gibide testleriniz olsun.çiftli yapmışsınız ama tekli yok :S
  biraz daha ayrıntılı ve detaylı yapın lütfen şu testleri ve işlemciyide halkın kullanabileceği işlemcilerden seçin.mesela core i5 760 ve phenom x4 955-965.inş.dikkate alırsınız.

Bir cevap yazın