AMD Radeon HD 6970 Ve 6950 İncelemesi

Geçtiğimiz ay Nvidia, GeForce GTX 580’i tanıtmıştı o zaman bu karta para yatırmadan önce AMD’nin adımını beklemek gerektiğini söylemiştik. Geçtiğimiz hafta ise Nvidia bu sefer de GeForce GTX 570 modelini duyurdu. Yine AMD tarafından ne geleceğini bilmeden bu karta yatırım yapılmaması gerektiğini belirtmiştik. Bakalım Radeon HD 6970 ve 6950 beklemeye değdi mi?

İleri seviye donanımlar söz konusu olduğunda bir sonraki büyük gelişmeyi beklemek pek çok teknolojik gelişmeyle ilgili yazılar okuyup herhangi bir şeye para harcamamak anlamına geliyor. Tabi bu durum meraklı bir kullanıcı için oldukça zor bir şey.

Bazen beklemeye değer. Geçtiğimiz hafta bunun en iyi örneği. Nvidia, GeForce GTX 570’i duyurdu ancak AMD’nin Radeon HD 6970 ve 6950 kartlarını bize gönderdiğini biliyorduk. Tabi ki bu kartları karşılaştırmadan yeni bir ürün almanızı tavsiye edemezdik. Benzer şekilde AMD geçtiğimiz hafta içerisinde yeni Phenom II ve Athlon II işlemcilerini duyurdu. Ancak elimizde hali hazırda testlere tabi tuttuğumuz Intel’in Sandy Bridge temelli modelleri var. Yine birkaç hafta bekleyip bu işlemcilerin neler sunduğunu görmek en mantıklı seçenek.

Açıkçası AMD’nin biraz da aceleyle duyurduğu Radeon HD 6970 ve 6950’nin nasıl bir performans sunacağını merak ediyordum. Radeon HD 6870 ve 6850’de kullanılan Barts GPU tasarımı VLIW5 mimarisine dayanıyordu. Bugün tanıtılan Cayman GPU ise VLIW4 mimarisini temel alıyor ve çekirdeğin kapladığı yer başına düşen başarımı artırıyor. Peki, 6900-serisi bir kart aldığınızda bu nasıl bir başarım artışı olarak kendini gösteriyor? Cayman, Cypress’e göre daha büyük olduğundan daha hızlı olduğunu da düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Eğer pazarda GF100-temelli GeForce GTX 480 ya da GeForce GTX 470’ler olsaydı bu tanıtım AMD açısından çok daha kolay olurdu. Ancak Nvidia’nın gerçekten gerektiği zaman vitesi arttırmak gibi bir huyu var. GeForce GTX 580 ve 570’de gördüğümüz kadarıyla, Fermi mimarisi fazla güç tüketmeye devam etse de daha iyi bir ısı emici ve iyi ayarlanmış bir fanla Fermi’nin baş belası sıcaklıkla baş edilebiliyor. Artık AMD’nin karşısında çok daha dişli rakipler var.

AMD’nin Radeon HD 6900-serisi kartları neredeyse bir ay geciktirmesinin arkasında yatan neden bu mudur emin değiliz. Ama sonuçta kartlar elimize ulaştı ve AMD’nin iddiasına göre son kullanıcıya ulaşma ve bulunabilirlik konusunda da herhangi bir sıkıntı yok.

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  güzel bir test ,doyurucu bir bilgi olmuş teşekkür ederiz. ayrıca crossfire 6870 in bu testte tüm ekran kartlarının üstünde bir performans sergileyeceği unutulmamalı zira kardeşi 6850nin yaptıkları bile yeterli.

 2. Ziyaretçi

  1000 ytl’lik ekran kartlarınıda kullansan,en iyi crosffire’yide yapsan yinede bu oyunda fps bazı zamanlarda 15 fps ye kadar düşüp oynanmayacak seviyelere geliyor.ne biçim oyun anlamadım gitti.neden bu kadar fps düştüğünüde anlamış değilim.bu kadar uyumsuz bir oyun ilk defa görüyorum

  • Ziyaretçi

   sen gta4 ve black ops oynamadın herhalde.oyunda güçlü bir ekran kartın varsa yüksek ayar ve çözünürlükte hiç bir sıkıntı yaşamazsın metro 2033’te.4670 ekran kartı ile medium ayarda 1366×768 çözünürlükte takılmadan oynanıyor mesela.testten pek bişey anlamadım ama oyunun optimazyonu gayet başarılı rahatlıkla alıp oynayabilirsiniz ama gta ve black ops alırsanız patch yama crack v.s. uğraşıp durursunuz.adamlar o kadar berbat yapmışki gta ve black ops’u ekran kartın çok güçlü olsada tüm patchlari yüklesende yinede takılmalar oluyor.en iyisi sorunsuz serisi çıkana kadar beklemek ben aldım ikisinide pişmanım verdiğim paraya.metro 2033 sorunsuzdur saygılar.

 3. İzzet Berkay Karamanderesi

  Active Display Adaptor olmadan 2 monitörden fazlası çalışmıyor.
  Kutu içinden 2 adet DVI çıkışı, 2 adet Display Port çıkışı ve bir adet HDMI çıkışı geliyor. Active Display Port Adaptor (100$’dan fazla) olmadan 3 ve daha fazla monitör kullanamıyorsunuz. Bu kartın amacı 3 ve daha fazla monitörü aynı anda kullanmak ancak bu şekilde kullanmak istediğiniz 2’den sonraki her bir monitör için +100$’lık Türkiye’de bulunmayan sadece yurt dışından getirtebileceğiniz bir adaptöre ihtiyacınız var. Kimseye bu kartı tavsiye etmiyorum.

 4. dikkate alın

  kaç keredir şu testinize denk geliyorum.lütfen artık daha düzgün yapın şu testleri.böyle kartlarda mutlaka high very high gibide testleriniz olsun.çiftli yapmışsınız ama tekli yok :S
  biraz daha ayrıntılı ve detaylı yapın lütfen şu testleri ve işlemciyide halkın kullanabileceği işlemcilerden seçin.mesela core i5 760 ve phenom x4 955-965.inş.dikkate alırsınız.

Bir cevap yazın