AMD Radeon HD 6870 ve 6850: Bir Adım İleri

Bir kere en tepeye yerleştiniz mi tekrar aşağı indirilmek oldukça zor oluyor. Bu yüzden olsa gerek AMD geçtiğimiz yıl çok iyi iş çıkaran Radeon HD 5000-serisinden sonra yeni HD 6000 ailesinin ilk iki ferdinin tanıtımında oldukça rahat görünüyor.

Firmayı bu şekilde davrandığı için suçlamıyoruz. Altı ay boyunca hiçbir rakibi olmadan dünyanın tek DirectX 11 destekli ekran kartlarını satmayı başardı. Nvidia’nın verdiği cevap da oldukça etkiliydi ancak GPU’larından bulunan 3 milyar transistör nedeniyle başlarda sıcaklık ve güç tüketimi alanında bazı sorunlar yaşaması rakibinin işine yaradı.

Nvidia, Fermi mimarisinin türev GPU’larını çıkarmaya başlayınca AMD pozisyonunun değiştirme zamanı geldiğini anladı. GF104-temelli GeForce GTX 460’ın sunduğu performans ve fiyat oranı Radeon HD 5830’un satışlarını önemli oranda baltaladı. Benzer şekilde GF106-temelli GeForce GTS 450 de en azından Radeon HD 5770’in rakipsizliğini ortadan kaldırdı. Burada ilginç bir not verelim: Nvidia’nın kart üreticilerinden birisi bu hafta içinde Nvidia’nın yıllardır kullandığı GPU mimarisi G92’nin resmen öldüğünü bildirdi. Buradan GeForce GTS 250 stoklarının yakında tükeneceğini söyleyebiliriz. Yani bir süre sonra sadece DirectX 11 uyumlu kartlar arasından seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu iki firmanın da kıyasıya bir rekabet içinde olduklarını biliyoruz. Aslına bakarsanız bu rekabet bugünkü incelemenin sonuç yorumunu oldukça zor hale getiriyor. İlk önce 6000-serisi kartları fabrikadan hızaşırtılmış olarak gelen GeForce GTX 460’larla karşılaştırmamız gerektiğini duyduk çünkü “bu modeller referans saat hızında çalışan kartlardan çok daha fazla satılıyorlar.” Sonra “…GeForce GTX 470 ve 460’ın fiyatlarının düşeceği, ancak bu indirimin ne aşamada olacağının belli olmadığı” haberi geliyor. AMD, Nvidia’nın henüz bir hedef belirlemiş olmadığını bildiğinden bu yüzden yeni kartlarının fiyat bilgisini olabildiğince gizli tuttu. Artık son an geldiğinde fiyat bilgilerini içeren e-posta geldi. Aradan daha bir gün geçmeden Nvidia fiyatlarını yeniden yapılandırdığını resmen duyurdu. Bunlara bir de firmaların sadece onların görmesi için gönderdikleri e-postaları kendilerine saklayamayan editörleri ekleyin!

Bütün bu hengâmenin üstüne bir de firmalar tarafından etki altına alınmış olup olmadığı belli olmayan geliştiriciler tarafından duyurulan yeni oyunlar ekleniyor. Bunların oyun meraklıları tarafından beklenen, bizim de bir süredir test etmek için beklediğimiz oyunlar olması işlerin üstüne tuz biber ekiyor. Burada dikkatli olmamız gerekiyor çünkü bir firmanın sürücüleri o oyun için oldukça uyumlu hale getirilmişken öteki firmanın elinde oyunu henüz doğru düzgün çalıştırabilen bir sürücü bile bulunamayabiliyor. Sanırım test sonuçlarının yorumunun neden zor olduğunu anlamaya başlamışsınızdır.

Sonuç? Bugün DirectX 11 temelli ekran kartı pazarı bir yıl önce hayal edebileceğimizden çok daha fazla rekabet halinde (AMD tartışmasız performans kralı, Nvidia’nın GeForce GTX 295 modeli en hızlı ekran kartıydı). Normal olarak AMD’nin Radeon HD 6870 ve 6850 modellerini çıkardığını duyunca yeni kartların ileri seviye olacaklarını ve GeForce GTX 480’i performans açısından geride bırakacaklarını düşünmüş olabilirsiniz.

Bu sefer öyle değil. Böyle bir kart için muhtemelen önümüzdeki ayı beklemeniz gerekiyor. Radeon HD 6870, Radeon HD 5870’den daha yavaş. Benzer şekilde Radeon HD 6850 de Radeon HD 5850’nin gerisinde kalıyor. Evet, biraz kafa karıştırıcı ancak AMD, bu isimlendirmenin iyi bir nedeni olduğunu düşünüyor.

Ham performans açısından bir düşüş yaşanmış olsa da AMD’nin Radeon HD 6800-serisi kartlarını geliştirirken aklında önceki mimarinin daha iyi hale getirilmesi vardı. “Barts” GPU, zaten oldukça iyi başarım sunan Cypress tasarımının daha dengeli hale getirilmesinden başka bir şey değil. Yeni eklenen bazı özelliklerin yanında fiyatlarda da bir indirim söz konusu; ana fikir, Nvidia’nın GeForce GTX 460 1 GB ve 768 MB modelleriyle rekabet etmek.

Radeon HD 6800-serisine daha fazla dalmadan önce hedeflenen fiyat aralıklarına bir bakalım.

10 Yorum

 1. hm28000

  İnceleme için çok teşekkür ederim. Oldukta ayrıntılı olmuş. 

  Benim temennim; Türkiye’deki fiyatların batı ile orantılı olması. O zaman 6850 yada 5850 arasında seçim yapmak kolaylaşırdı..

 2. Sezai

  Ne demek bu? Şimdi 6870 aslında 5850’nin yerini tutacaksa neden

  6850 ve 6830 olarak isimlendirilmedi? AMD bu defa gerçekten kafa karışıklığına yol açmış gibi. İsimlendirmeyi bir kenara koyarsak harbiden 200 dolar altı iyi bir başarım/fiyat kralı geliyor.

 3. caner

  tüm yabancı ve Türk donanım sitelerindeki testlerde gtx470’in yükteki sıcaklığı 91-92 çıkarken sizde nasıl oluyorda 65 derece çıktı? hatta diğer kartlarda inanılmaz bir düşük derece olayı var. millet gtx470’i çok ısındığı içn almıyor. referans modellerle test ettik demişsiniz ama isterse 3 fanlı soğutuculu modeli bile tam yükte 65 derecenin çok üstünde görür gtx470’te sanırım bir yanlışlık var sizde?

  • elleham

   Dikkatli bakarsan grafiklerin ortam sıcaklığına göre fark sıcaklıklar olarak oluşturulduğunu görürsün. Yani ortam sıcaklığı kaç derece ise grafikteki sıcaklıkların üzerine eklenecek. Güç grafikleride aynı şekilde  4200 onboard grafikli sisteme fark güçlere göre oluşturulmuş.

 4. Murat

   

  Fiyatlar böyle seyrederse PC de oyun dönemini kapatacağım kendi adıma. Bir tane Playstation3 alıp kurtulacağım bu hengameden. Nedir bu ekran kartı fiyatları böyle. Zaten PC ile oyun daha pahalıya gelirken birde ekran kartlarındaki ( orta-üst seviye ) fiyatlandırmanın 400 TL den başlaması abese kaçtı artık. Sizde belirtmişsiniz zaten HD 5850 ye 300 dolar + KDV yi seve seve verenler varken olmaz artık bu iş. Bir adet HD 5850 almaktansa hemen hemen aynı fiyata bir tane Playstation3 alırım çok daha iyi olur. En azından yok sürücü, yok driver filan uğraşmaz keyfime bakarım. 

   

Bir cevap yazın