AMD Radeon HD 4870 X2: R700 ilk Bakış

Her ne kadar AMD, RV770’in ve onu temel alan Radeon HD 4850/4870 ekran kartlarının başarımıyla donanım çevrelerini etkilemiş olsa da her şeyin planladığı gibi olduğunu söyleyemeyiz. AMD’nin ekran kartlarını çıkarmasından hemen sonra Nvidia ciddi fiyat indirimlerine giderek gerekli önlemleri aldı ve devam etmekte olan grafik kartı savaşlarının bu turundan fazla yara almadan çıkmaya çalıştı.

AMD’nin yeni ürünlerini çıkarmasından yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen sonuç değişmedi. Nvidia’nın satış fiyatı üzerinde büyük kesintiler yapmasına rağmen ne GeForce GTX 260 ne de GeForce 9800 GTX+ (kısa bir süre önce pazara çıktı) Radeon HD 4870’in fiyat/başarım oranını yakalayabildi.

Ancak AMD sadece ucuza iyi başarım arayan kullanıcılara yönelik ürünler üreten bir firma olarak kalmak istemiyor. Hedeflerinden birisi de Nvidia’ya uzunca bir süre önce kaptırdığı başarım tacını geri almak. Bu amaca yönelik olarak da firma en etkileyici yongasından iki taneyi tek bir kart üzerinde birleştirmiş ve adına Radeon HD 4870 X2 demiş. Şimdi soru şu: Bu ekran kartı Nvidia’nın en hızlı GeForce GTX 280 modelini yenecek kadar güçlü mü?

Radeon HD 4870 X2

Her ne kadar kod adı tersiymiş gibi gelse de R700 temelde iki adet RV770 GPU’yu bir araya getiriyor. Sonuç olarak Radeon HD 4870 X2 en ileri seviye ekran kartları arasında yerini alıyor. Ancak önümüzdeki birkaç hafta içerisinde aynı yongaları kullanan ancak daha düşük hızlı ve daha düşük bellek kapasiteli Radeon HD 4850 X2 de pazara sürülecek.

AMD Radeon HD 4870 X2: R700 ilk Bakış

Dış görünüş olarak Radeon HD 4870 X2 eski nesil Radeon HD 3870 X2’nin aynısı gibi görünüyor. Ancak kısa bir süre sonra göreceğiniz üzere dış görünüş aldatıcı olabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ekran kartı biraz uzun bir yapıya sahip (26.7 cm). Kartın arka tarafından sıcak havayı dışarıya atan geniş bir ızgara var hemen altında ise iki adet DVI çıkışı yer alıyor (arka panelde HDMI ve DisplayPort bağlantıları yok). Ekran kartı çalışabilmek için iki yardımcı güç bağlantısına gereksinim duyuyor (birisi altı iğneli birisi sekiz iğneli). İki GPU’da aynı PCB üzerinde ancak geniş ısı emici yüzünden ikisi de görünmüyor.

Kendisinden önceki çift işlemcili ekran kartları gibi bu model de belleği paylaşıyor. Ancak işlemcilere ve onların karmaşık bellek yönetim şekillerinin tersine bu işler ekran kartı dünyasında son derece yavaş ilerliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse şimdinin çift işlemcili ekran kartlarında Pentium D 900 (Presler) gibi iki çekirdek farklı çalışırken bellekleri birleştiriliyor (CPU’da L2 bellek, ekran kartında resim belleği). Bu yüzden iki grafik işlemcisinin kullandığı bütün veriler ikiyle çarpılıyor. İşlemciler arasındaki haberleşmeyse harici bir veriyolu ile sağlanıyor (Intel’in Pentium D’side FSB ekran kartlarında PCI Express).

AMD Radeon HD 4870 X2: R700 ilk Bakış

Radeon HD 3870 X2’de olduğu gibi iki GPU ve yongaseti arasındaki bağlantıyı PCI Express köprüsü sağlıyor. Ekrana gönderilecek son veri hesaplandığında her bir GPU sonucu bir başka yongaya gönderiyor ve burada resimler birleştiriliyor ve ekrana gönderiliyor. Radeon HD 3870 X2’leri denediğimiz zamanlarda yavaşlığa neden olan şey temelde kartın bellek kapasitesiydi çünkü çift GPU’lu sistemlerde bellek ikiye bölünüyordu. Yeterli başarımı sağlamak içinse bellek kapasitesini dört katıyla çarpmanız gerekiyor ki AMD 4870 X2’de bunu yapmış.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın