AMD Puma Dizüstü Platform İncelemesi

Yongaseti: RS780 Veya AMD780G

Yongaseti: RS780 Veya AMD780G

Her ne kadar AMD hala taşınabilir platformu için kablosuz ağ kartı sunmasa da (Intel’in taşınabilir platformları için 2200bg, 2915bg, 3945bg ve 4965abgn bileşenlerini sunduğunu hatırlayın) firma hazırda var olan AMD 780G yongasetini taşınabilir sistemlere uyarlamış. Bu yeni yongasetinin Intel’in yeni çıkaracağı Montevina platformundan daha iyi güç yönetimi sunamayacağı söyleniyor olsa da iş hayatımıza artık girmiş olan HD video oynatımına geldiğinde tümleşik Radeon HD 3200 grafik yongası sayesinde AMD’nin çözümü Intel’in GM965 yongasetine göre daha başarılı enerji verimliliği sunuyor. Bu grafik yongası ciddi oyunları çalıştırmak için yeterli başarım sunamıyor. Ancak DirectX 10 desteği sunan tümleşik yongalar arasında en hızlılarından biri olduğu kesin. Ayrıca yongaseti daha yüksek 3B başarım için melez PowerXpress grafik desteği de sunuyor.

AMD’nin Puma platformunun pazarda tutunabilmesi büyük oranda 780G yongasetiyle gelen PowerXpress olarak adlandırılan melez grafik özelliğine bağlı. Bilgisayar pil üzerinden çalışırken çok hızlı olmayan ancak enerji konusunda verimli tümleşik Radeon HD 3200 grafik yongasını kullanıyor. Sistemi prize taktığınızda ise daha güçlü olan ayrı bir grafik bileşeni devreye giriyor. Bu bileşenin seçeneğe bağlı olduğunu ve dizüstü üreticilerinin yöneldikleri pazara göre ürünlerine ekleyip çıkarabileceklerini belirtelim. Ayrıca hem tümleşik bileşen hem de ayrı grafik kartı CrossFire kipinde çalışabiliyor. Bu sayede iki ekran kartının verdiği güç ile sistem verimliliği bir arada kullanıcılara sunulmuş oluyor.

Güç verimliliği konusunda AMD780G yongasetinin desteklediği PCI Express 2.0 standardının da bağlantı hızını ve genişliğini dinamik olarak denetleyerek bir katkısı olduğunu söylemeliyiz. AMD anakartla tümleşik NAND flash bellek olarak HyperTransport 3.0 arayüzünü kullanan HyperFlash özelliğini de sunuyor. Bunların yanında her ne kadar taşınabilir sistemler için tasarlanmamış olsa da SB700 güneyköprüsü bol miktarda arayüz desteği sağlıyor: 14x USB 2.0, bir UltraATA kanalı, altı SATA/300 girişi (dizüstü üreticilerinin sunabileceği harici eSATA desteği için önemli) ve eski tip PCI arayüzü.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın