AMD Puma Dizüstü Platform İncelemesi

Her ne kadar dizüstü bilgisayar alanında Intel’in Centrino markasının ciddi bir pazar payı olsa da AMD’nin Intel’i yalnız bırakmaya hiç niyeti yok. Özellikle ATI’nin satın alınmasından sonra Intel’in karşısında sadece işlemci olarak değil bir platform olarak durmaya çalışıyor. Turion işlemcilerini uzun bir zaman önce duymuştuk, daha sonra AMD Turion 64 X2 modellerini pazara sürdü ve son olarak 2008 yılının Mayıs – Haziran aylarında da serinin en son ürünleri olan Turion 64 X2 Ultra ve Puma platformu kullanıcıların hizmetine sunuldu. Intel’in Centrino sersinin ikinci neslini çıkarmasına çok az bir süre kala hafızaları tazelemek açısından AMD Puma platformunun neler sunduğuna baktık.

İşlemci: Turion 64 X2 Ultra (Griffin)

AMD Puma Dizüstü Platform İncelemesi

Turion 64 X2 Ultra işlemciler AMD64 mimarisine ve 65 nm üretim sürecine sahip olmalarının yanında Phenom işlemcilerin Stars mimarisinden de bazı izler taşıyorlar: Intel’in şu an sunduğundan daha geniş veriyolu sağlayan geliştirilmiş HyperTransport 3.0 arayüzü, daha fazla L2 önbellek ve daha hızlı olan DDR2-800 bellek desteği sunan bellek denetleyicisi.

Griffin kod adına sahip AMD Turion 64 Ultra işlemciler eski kardeşlerine göre daha geniş L2 önbelleğe (2×1 MB) sahipler ve bu iki önbellek yine birbirinden bağımsız olacak şekilde işlemci çekirdekleri tarafından kullanılabiliyor. AMD her bir çekirdeği ayrı bir birimmiş gibi kabul eden yaklaşımını güç besleme katında da sürdürüyor. İşlemcinin farklı yerlerine çekilen güç hatları işlemcinin ve yongasetinin kullanılmayan bölümlerinin birbirinden bağımsız olarak kapatılabilmesine imkan sağlıyor. Bu sayede çekirdeklerden biri veya ikisi birden C4 (derin uyku) durumunda olsa bile ana bellek denetleyicisi grafik arayüzü tarafından etkin bir şekilde kullanılabiliyor.

AMD Puma Dizüstü Platform İncelemesi

Bunlara ek olarak PowerNow! Enerji tasarruf sistemi de daha dar aralıklarla çalışacak şekilde tasarlanmış. İşlemcinin tam hızının yanında yedi farklı ara basamak da kullanılabiliyor ve en düşük hız olarak standart hızın 1/8’ine kadar inilebiliyor. Yani 2.0 – 2.4 GHz hızları arasında çalışan işlemciler kullanılmadıkları zamanda 250 – 300 MHz’ye kadar yavaşlayabiliyorlar. Buna ek olarak C1 ve C3 (dur ve derin uyku) durumlarına da geçilebiliyor, son olarak da C4 durumu işlemcileri tam anlamıyla kapatıyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın