AMD Phenom Üç Çekirdek

2007 AMD için pek de uğurlu bir yıl sayılmaz. Kuruluş kendi dört çekirdekli (core) Phenom’larının, 6 ay önce hem başarım hem güç tüketimi açısından öne geçen, Intel’in başarılı Core 2 kuşak ürünleriyle başedebileceğini ummuştu (Bu yalnızca bu kuşak ürünler için, AMD orta düzey ürünlerde rekabet gücünü hep korudu). Ne yazık ki Phenom’un dört çekirdek işlemlerinde can sıkıcı bir kusur bulundu, her ne kadar bu masaüstü kullanıcılarını etkilemiyecek olsa da, yeni ürünün izlenimi bir anda zedelendi. Ürünün altı ay geç sunulması ve yine de Intel’i zorlayacak hızlara ulaşamamış olması da cabası.

Tüm bunlar olurken, AMD’nin önemli bir miktar kaynağı da ATI’yi sindirme sürecine gidiyordu. Bütün bunların üst üste gelmesi gelişim kaynağını rekabetten alan işlemci pazarını da olumsuz etkiledi. 2003 ve 2006 arasında eğer Intel’in P4’lerini yerden yere vuran hızlı ve verimli Athlon 64 ailesi ile karşılaşmamış olsaydık kim bilir bugün işlemci adına neler kullanıyor olacaktık…

Phenom’un bir çeşit sakatlıkla doğması ve Radeon dizisi ürünlerin yarışta GeForce 8’lerin biraz gerisinde kalması nedeniyle AMD bu aralar biraz bulanık görüntü veriyor. Bunun yanında alt ve orta düzey ürünlerdeki yerini koruyabilirken, teknoloji ve gelecek stratejisi olarak da dayanacak gibi duruyor. Aslında işler daha beklendiği gibi meyve vermedi diyebiliriz.

Asıl işimize dönelim, şu anki durum nedir ve yakın gelecekte AMD’den hangi ürünleri beklemeliyiz bir bakalım. Öncelik elbette Phenom B2’deki aşama (stepping) sorunlarını giderme ve hızı olması gereken düzeye çekme. Sonuncusu için silikon hammaddenin derinlemesine sınaması yapılıp, gerekli niteliğe sahip olmayan hammaddenin daha basit, işlevi azaltılmış ürünlere dönüştürülmesini sağlamak gerekiyor. Intel bu denetimi gerçekleştirerek hammaddeyi niteliğine göre sınıflandırarak 4 MB ve 2 MB L2 önbellekli Core 2 Duo’lara (yakında 6 MB ve 3 MB mara modeller de bekleniyor), daha da az önbellekli Pentium Dual Core (çift çekirdek) ve Celeron Dual Core işlemcilere dönüştürüyor. AMD’nin kusurlu önbellek ksımlarını kırpmanın bir yolunu bulması ve dahası Phenom işlemcileri 3 ve hatta 2 çekirdeğe düşürerek pazarlayabilmesi de gerekiyor.

Bu yılın başlarında üç çekirdekli AMD Phenom örnekleri Tayvan’da elden ele dolaştıysa da, dünyanın geri kalanına ulaşması için daha birkaç hafta gerekecek gibi görünüyor. Bunun yanında üç çekirdekli Phenom’un neler başarabileceğini görmek için bir tane edinmemize aslında gerek yok. Bize tek gereken, kullanıcının kaç adet Phenom çekirdeği kullanacağını seçebildiği bir Asus M3A32-MVP Deluxe anakart edinmekti ve bu sayede dört, üç, iki ve hatta tek Phenom çekirdekle bile ölçüm yapabildik.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın