AMD Phenom II X6 1090T ve 890FX Platform İncelemesi

Phenom II X6: İki Kişilik Bir Aile

AMD iki Phenom II X6 işlemci duyuruyor: 1090T ve 1055T.

Her iki modelin mimari yapısı aynı. Yani her ikisi de tek parçadan oluşan altı çekirdeğe sahipler. Çekirdeklerden her biri 128 KB L1, 512 KB L2 ve paylaşımlı 6 MB L3 önbelleğe sahipler.

Bu yaklaşım Intel’den ayrılıyor. Intel, çekirdek sayısı ve önbellek arasındaki oranı korumak için altı çekirdekli işlemcisinde paylaşımlı L3 önbelleğinin büyüklüğünü de artırmıştı. AMD, daha küçük bir üretim teknolojisine geçmediği için aynı yöntemi izleyemedi. Ancak daha sonra testlerde de göreceğiniz üzere artan çekirdek sayısı X6’ya çok-işparçalı uygulamalardan önemli bir avantaj sağlamaya yetiyor.

Thuban Diagram

Daha önce yayınlanan Phenom II X6 önincelemesinde belirttiğim gibi AMD 45 nm üretim sürecini kullanmaya devam ediyor. Sonuç olarak işlemci yüzey alanı 258 milimetre kareden 346 milimetre kareye büyüyor. Her ne kadar AMD resmi olarak transistör sayısını söylemekten kaçınsa da sayının şu anda kullanımda olan altı çekirdekli Istanbul-temelli Opteron işlemcilerle karşılaştırılabilir olduğunu kabul ediyor. Buradan yola çıkarak transistör sayısının 758 milyondan 904 milyon civarına çıktığını söyleyebiliriz. Buradaki artış Intel’in Gulftown işlemcilerinde olduğu kadar değil. Sonuç olarak mimari karmaşıklığın artmasından AMD’nin daha iyi verim aldığını söyleyebiliriz. Ancak Intel önceki dört çekirdekli modellerin kapladığı alandan daha ufak bir yere altı çekirdek sığdırırken AMD’nin 346 milimetre kareye çıkan işlemci yüzey alanı büyük bir artış.

Her ne kadar AMD doğrudan bir yorum yapmasa da bazı anakart üreticilerinden gelen bilgilere göre Thuban-temelli dört çekirdekli işlemciler de 1090T ve 1055T’den sonra çıkacak. Bu işlemcilerin de Turbo CORE desteklemesi öngörülüyor. Bazı şanslı kullanıcıların kilitlenmiş olan fazladan iki çekirdeği açabilme olasılığı da gündeme gelecek. Ancak çekirdek kilidini açma işi beni fazla heyecanlandırmıyor. İlk olarak bu şansa bakan bir şey: Aldığınız işlemcinin çekirdeklerinin bozuk olduğu için mi yoksa talebi karşılamak için mi kilitlendiğini bilemiyorsunuz. İkincisi, AMD’nin fiyatlandırma politikası o kadar dar aralıklara sahip ki almak istediğiniz işlemciyi gidip doğrudan alabilirsiniz işinizi şansa bırakmanıza gerek yok.

4 Yorum

  1. yusufcik82

    yeni mimariye geçmeden amd den büyük bir başarı beklemek yersiz olucak sanırım,anlaşılan phenom 2 x4 940 la overclocklayıp yola devam etmek en mantıklısı.inceleme için teşekkürler…

Bir cevap yazın