AMD Phenom II X6 1090T ve 890FX Platform İncelemesi

Phenom II X6 ÇekirdekIntel’in 1000 $ değerindeki Core i7-980X işlemcisi söz konusu olduğunda bütçe dostu teriminden bahsetmek imkânsız. Evet, bir önceki amiral gemisiyle aynı fiyata fazladan iki çekirdek daha alabiliyor olmak iyi bir şey. Ve evet, Intel’in LGA-1366 arayüzünün ömrünü uzatmasından memnunuz. Ancak şu an Intel marka altı çekirdekli bir işlemci almak için iki seçeneğiniz var Core i7-980X ve Xeon 5600-serisi. Bütün altı çekirdekli modellerin bin dolardan fazla fiyata sahip olduğunu da biliyorsunuz. Bu fiyatlara işlemci alacak olanlar ise sadece zamanın çok önemli olduğu bir alanda çok-işparçalı uygulamalar çalıştıran profesyonel kullanıcılardan başkası değil.

AMD’nin Opteron 2400-serisi modelleri de altı çekirdeğe sahip ve çok daha ucuzlar (2.2 GHz hızında çalışan Opteron 2427 modeli yurtdışında 455 $ fiyatla satılıyor). Tabi bu işlemcilerin en hızlısı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak burada iki işlemcili bir anakartla 12 çekirdeğe kadar çıkma şansınız var. Tabi ki Intel’de olduğu gibi bu sistemler de sıradan bir masaüstü kullanıcısı için gereksizler.

Phenom II X6 İle Tanışın

Phenom II X6’ya ileri seviye masaüstü kullanıcıları için ilk makul altı çekirdekli işlemci demek yanlış olmaz.

Core i7-980X, bir önceki amiral gemisi Core i7-975’e göre artan paralel işleme gücünün neler sunduğunu göstermişti. Her iki işlemci de 3.33 GHz hızında çalışmasına rağmen fazladan iki çekirdeğin zaman zaman farkı açtığına şahit olmuştuk.

AMD’nin Phenom II X6 modeli ise fazladan iki çekirdeğe para harcamanın akıllıca olup olmayacağını gösterecek. Ne de olsa Phenom II X4 965 Black Edition 185 $ (Türkiye fiyatı 190 $) civarında bir fiyatla satılırken Phenom II X6 1090T’nin fiyatı 285 $ (Türkiye fiyatı şu an anlamsız bir şekilde yüksek 370 $). Bakalım %50 daha fazla çekirdeğe sahip olmak aradaki %50 fiyat artışını karşılayacak mı?

Dürüst olmam gerekirse ilk tepkim hayır, basitçe iki çekirdek (ve bunlara bağlı L1/L2 önbellek) ekleyerek daha yüksek bir fiyata değecek kadar başarım farkı elde edilemeyecektir. Ancak AMD Turbo CORE teknolojisini de yeni işlemciye ekleyerek bu modeli biraz daha çekici hale getirmeye çalışıyor. Daha önce kısaca incelediğimiz Turbo CORE’u basitçe anlatalım: Bu teknoloji kullanılmayan çekirdeklerin hızını yavaşlatarak kullanılan çekirdeklerin daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Örneğin Phenom II X6 1090T’de 3.2 GHz hızında çalışan işlemcinin üç çekirdeği kullanılmadığında diğer üç çekirdek 3.6 GHz hızına kadar çıkabiliyor.

Sonuç olarak hangi açıdan bakarsak bakalım altı çekirdekli bir Phenom II X6 çoğu zaman Phenom II X4’ü geçiyor. Burada tek bir durum var; eğer tam olarak dört işparçasına sahip bir uygulama çalıştırırsanız (yani üç çekirdek için tasarlanmış Turbo CORE devreye giremezse) 3.4 GHz hızında çalışan Phenom II X4 965 yeni işlemciyi geride bırakabiliyor.

890FX İle Tanışın

890FX Platform

Hepsi bu da değil. AMD aynı zamanda masaüstü platformunun da elden geçirilmiş bir sürümünü altı çekirdekli işlemcileriyle birlikte tanıtıyor. 890FX yepyeni bir kuzeyköprüsüne sahipmiş havası uyandırıyor ancak aslında önceli 790FX’ten çok farklı değil. Asıl önemli fark SB850 güneyköprüsüyle birlikte geliyor. Bu platformun ayrıntılarına birazdan bakacağız. Şimdilik şunu bilin yeter, bu AMD’nin üç parçadan oluşan platformlarının ikinci parçası. Dragon yerine gelen Leo platformunu tamamlamak içinse Radeon HD 5800-serisi bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor.

Bakalım Phenom II ailesine iki çekirdek ekleyince neler değişmiş.

4 Yorum

  1. yusufcik82

    yeni mimariye geçmeden amd den büyük bir başarı beklemek yersiz olucak sanırım,anlaşılan phenom 2 x4 940 la overclocklayıp yola devam etmek en mantıklısı.inceleme için teşekkürler…

Bir cevap yazın