AMD Phenom II X4 965 BE: Aynı Hız, Düşük Güç Tüketimi

Biraz Daha İyi: Yenilenmiş Phenom II X4 965 BE

Phenom II X4 965’in yeni sürümü çok büyük bir haber değil. Önceki sürümlerle aynı saat hızına ve çekirdek özelliklerine sahip olduğu için ilk çıkan modelle aynı başarımı sunması şaşırtıcı değil. Kısa bir süre önce çıkan Core i5 750’yi tanıttığımız yazıda iki işlemcinin başarımını karşılaştırmıştık. Başarım farklarını hatırlamak amacıyla bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazıda yeni Phenom II X4 965’in önceki sürümlere göre ne gibi değişiklikler sunduğuna bakacağız:

 • En yüksek güç tüketimi 140 W TDP değerinden 125 W TDP değerine indirilmiş
 • C1E enerji tasarrufu özeliği donanımın içine yerleştirilmiş, eskiden BIOS desteğiyle çalışıyordu
 • İşlemcinin bellek denetleyicisi artık dört DIMM yuvasına aynı anda takılan DDR3-1333 bellekleri resmen destekliyor

Bu saydıklarımızın hiçbiri öyle çok önemli şeyler değil. Bu üç değişiklik arasında en çok dikkat çeken güç tüketiminin düşürülmüş olması. AMD’nin amiral gemisi modeli artık en fazla 125 W TDP sınırını geçmiyor.

AMD’nin dediğine göre C1E özelliğinin donanım destekli hale getirilmesiyle işlemci güç durumları arasında artık daha hızlı geçiş yapabiliyor. Cool’n’Quiet özelliği sayesinde Phenom II işlemcilerin güç durumları arasında rahatlıkla geçiş yaptığını biliyorduk. Yani bu yeni C1E geliştirmesi daha çok teorik artılar sunmaktan öteye gidemiyor. Benzer şekilde aynı anda dört DDR3-1333 desteğinin resmi olarak verilmesi de anakartın iyi bellek desteği sunmasından fazla öteye gidemiyor. Zaten elimizdeki eski Phenom II X4 965 BE işlemci de Asus M4A785TD-V EVO üzerinde dört adet DDR3-1333 belleği sorunsuz bir şekilde çalıştırmıştı.

Peki, hangi işlemcinin yeni hangisinin eski olduğunu nasıl bileceğiz? Orderin Part Number (OPN) yani işlemcinin üzerinde yazan ürün koduna bakıldığında 140 W Phenom II X4 965 için HDZ965FBK4DGI kodu yazarken yeni 125 W Phenom II X4 965 için HDZ965FBK4DGM yazıyor.

Phenom II 965 BE OPN

Aşağıda CPU-Z’nin yeni ve eski Phenom II X4 965 BE işlemciler için ne sonuç verdiğine bakabilirsiniz. Aradaki tek farkın sürüm ve aşama numaraları olduğu dikkat etin: Eski işlemci RB-C2 sürümüne sahipken yeni işlemci RB-C3 sürüm numarasına sahip.

Phenom II 965 BE Eski CPU-Z

Phenom II 965 BE Yeni CPU-Z

3 Yorum

 1. Levent

  Bence AMD, uzun dönemde, Intel’in pazar payının gerilemesine ve %50’lik pazar paylaşımına neden olacaktır. İster aynı düzey ister altında ister üstünde performans gösteren işlemciler üretsin, AMD işlemciler kalitelerini belli etmiştir ve hakkettikleri desteği almalıdırlar artık. Bunun yanında, piyasa denetçilerininde piyasa koşullarını, şu anki durumdan daha iyi denetlemeleri gerekmektedir. Örneğin, ülkemizde (dün daha yeni gezdim) bazı baskın elektrik elektronik mağazalarında AMD dizüstü makineler neredeyse “satmıyoruz”a denk bir seviyede. Kendi makinemi alırken bile, o zamanlar, zorlanmıştım.

 2. frmload

  evet haklısın. Geçen gün pc topluyormuş gibi liste yaptırdım; ben amd toplatacam bilgisayarcı inatla intele yönlendirme çabasına giriyor. Tam da burada iyi bir konuya değinmişsin.

 3. Ziyaretçi

  malesef ülkemizdeki bilişim sektörünün çogunlugu verilen destekle veya  yedirme ile ürünü övüyorlar intel ve ati ekran kartları ne kadar kötü de olsa insanların kafasına kazımışlar en iyi bu diye ve bu düşünceyi kıramıyorsun

Bir cevap yazın