AMD Phenom II X4 965 BE: Aynı Hız, Düşük Güç Tüketimi

AMD’nin ileri seviye işlemci pazarında zor dönemler yaşadığı bir sır değil. Firmanın amiral gemisi modeli Phenom II X4 965, Intel’in Core i7 işlemcileriyle tam olarak rekabet edemiyor. Hatta Intel’in benzer fiyatlı orta seviye Core i5 750 işlemcisi, AMD’nin en hızlı modeline genel anlamda kafa tutabiliyor.

AMD, ileri seviye pazardaki hamlesini 2010 yılında altı çekirdekli Opteron işlemcilerin bir türevi olan “Thuban” işlemcilerle yapmayı planlıyor. Bu işlemcilerin ismi büyük ihtimalle Phenom II X6 olacak.

AMD Eylül 2009 Yol Haritası

Thuban mimarisi Core i7’ye karşı konumlandırılacak ancak burada bazı sorunlar söz konusu. İlk olarak bu işlemciler 2010 yılının ortalarına kadar çıkmayacaklar (bilişim dünyası için bu uzun bir süre). O zaman kadar Intel de altı çekirdekli “Gulftown” işlemcilerini (muhtemelen Core i9 ismiyle satılacak) hazır hale getirme fırsatına sahip olacak. 2011 yılında ise AMD tarafında bazı strateji değişimi yapılabilir. Yeni bir ileri seviye mimari ve tümleşik grafik yongası içeren “Fusion” işlemcilerin tanıtımı gerçekleşebilir. Ancak o zaman kadar AMD’nin Intel karşısında rekabeti sürdürmekte zorlanması şaşırtıcı olmayacak.

Bu durum ortadayken AMD, Soket A zamanlarında işe yaramış olan uzun ömürlü platform kartını oynamayı sürdürüyor. Yani yeni işlemciler eski mimarilerle uyumlu olmayı sürdürüyorlar. Diğer taraftan Intel, platformlar arası geçiş konusuna neredeyse hiç dikkat etmiyor. Intel, Pentium III ile Pentium 4 arasında yuva yapısını değiştirirken AMD, 600 MHz Duron işlemcilerden o zamanlar için yeni olan Athlon XP 3200+ işlemcilerine kadar Soket A yapısını kullanmıştı. Günümüze geldiğimizde, Intel LGA 775 Core 2 Duo, LGA 1156 Core i5 ve LGA 1366 Core i7 işlemciler sunuyor; bütün güncel modeller farklı bir yuva yapısına sahip.

Bunun tam tersine AMD’nin AM3 Athlon II ve Phenom II işlemcileri aynı zamanda eski AM2+/DDR2 anakartlarla sorun çıkarmadan çalışabiliyorlar. AMD kullanıcılarının sahip olduğu yükseltme imkanı düşünüldüğünde bunun ne kadar önemli olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda AM2+/Athlon 64 X4 yapılandırmasına sahip bir kullanıcı şu anda rahatlıkla yeni Athlon II X2/X3/X4 modellerinden birisini tercih edebiliyor (aynı şekilde Phenom II işlemciler de kullanılabiliyor). Gelecek yıl için altı çekirdekli Phenom II X6 işlemciler çıktığında muhtemelen bu modeller de anakart değişikliği gerektirmeyecekler (TDP değerlerinin benzer olacağını varsayarsak).

Bütün bunlar AMD’Nin giriş seviyesi pazarda oldukça çekici düşük fiyatlı ürünler çıkarmasına katkıda bulunuyor ve Intel’in bu pazarda hâkimiyet kurması henüz olası görünmüyor. Şu anda bütçesi dar olan bir kullanıcı 100 $ civarında bir fiyatla Athlon II X3 435 ve yine 100 $ civarında bir fiyatla iyi bir anakart alabilir. Yükseltme zamanı geldiğinde bu kullanıcılar sistemlerin tamamen değiştirerek Core i5 kullanmak yerine basitçe Phenom II X4 alabilirler ve çoğu uygulamada yakın başarım elde edebilirler. Bu açıdan bakıldığında AMD’nin Intel ürünlerine göre sunduğu yükseltme imkânları çok daha cazip.

Yaklaşık 220 $ fiyat etiketine sahip olan Phenom II X4 965 modeli Core i5 750 ile benzer başarım sunuyor. Ancak çoğu AM2+/AM3 anakart sahibi kullanıcı 140 W TDP değerine sahip olan bu işlemcileri alamıyordu çünkü anakartları 125 W desteği sunuyordu. AMD, bu durumu çözmek için yenilenmiş Phenom II X4 965 modellerini çıkardı. Bakalım yenilenmiş işlemci neler sunuyor.

3 Yorum

  1. Levent

    Bence AMD, uzun dönemde, Intel’in pazar payının gerilemesine ve %50’lik pazar paylaşımına neden olacaktır. İster aynı düzey ister altında ister üstünde performans gösteren işlemciler üretsin, AMD işlemciler kalitelerini belli etmiştir ve hakkettikleri desteği almalıdırlar artık. Bunun yanında, piyasa denetçilerininde piyasa koşullarını, şu anki durumdan daha iyi denetlemeleri gerekmektedir. Örneğin, ülkemizde (dün daha yeni gezdim) bazı baskın elektrik elektronik mağazalarında AMD dizüstü makineler neredeyse “satmıyoruz”a denk bir seviyede. Kendi makinemi alırken bile, o zamanlar, zorlanmıştım.

  2. frmload

    evet haklısın. Geçen gün pc topluyormuş gibi liste yaptırdım; ben amd toplatacam bilgisayarcı inatla intele yönlendirme çabasına giriyor. Tam da burada iyi bir konuya değinmişsin.

  3. Ziyaretçi

    malesef ülkemizdeki bilişim sektörünün çogunlugu verilen destekle veya  yedirme ile ürünü övüyorlar intel ve ati ekran kartları ne kadar kötü de olsa insanların kafasına kazımışlar en iyi bu diye ve bu düşünceyi kıramıyorsun

Bir cevap yazın