AMD Opteron’un New York Çıkartması

AMD nihayet başardı. AMD, New York’daki bu lansmanda – ki şirketin PR’cıları bir yılı aşkın süredir bu olaydan ürünün “kutsanması” olarak bahsediyorlardı – sunucu pazarına yönelik 64-bit Opteron işlemcisini resmen duyurdu.

AMD bir yılı aşkın süredir Opteron’un 32 bit uygulamalarla geriye dönük uyumluluğundan, Intel’in yeni çıkardığı 64 bit Itanium sunucu işlemcisinin nasıl bu uyumluluğa sahip olmadığından bahsedip duruyordu. Veya işlemcinin HyperTransport teknolojisinin ve bütünleşik bellek modülünün nasıl performansına katkıda bulunduğundan, sunucu çiftliklerinin yoğun hesaplamalarda neden 64 bit istediğinden söz ediyorlardı.

Dolayısıyla Opteron’un bu haftaki lansmanında geriye söylenecek bir şey kaldı mı diye düşünmeden edemiyorduk. AMD’nin Başkanı Hector Ruiz kaldığını düşünüyor. AMD’nin soğuk mezeleri ve somon fümeli kanapeleri bolca sunduğu New York’daki basın lansmanında, Ruiz Opteron duyurusunun AMD’nin tarihindeki en önemli olay olduğunu söyledi. Ruiz THG’ye “32 bit Athlon’u ve diğer ürünlerimizi çıkardığımızda, Intel ekonomisine katılmaktan başka bir şey yapmıyorduk” diye itiraf etti; “artık AMD’nin kendi ekonomisini yaratıyoruz.”

Ancak bu toplantıda AMD kendini yüceltmekle kalmadı; büyük işletim sistemi ve yazılım geliştiricilerinin desteğini de arkasına alarak, şirketin, tutucu olmakla ünlenmiş kurumsal pazarda asla önemli bir atılım gerçekleştiremeyeceğini ileri süren kötümserlere karşı kanıtlarını da sunmuş oldu. Dolayısıyla AMD bir anlamda bugün bir galibiyet elde etmiş oldu: IBM Opteron’u sunucularında kullanacağını ilan eden ilk büyük sunucu üreticisi oldu; Via 128 bit işlem için çift Opteron destekli yongasetini duyurdu; RedHat, Suse ve Microsoft ise Opteron’a desteklerini ilan etmek için New York’taki bu geceye katılmışlardı.

AMD’nin Büyük Umutları

AMD, Opteron'un kurumsal pazarda başarılı olmalarını sağlayacak doğru insanlarla çalıştıklarını söylüyor.

AMD, Opteron’un kurumsal pazarda başarılı olmalarını sağlayacak doğru insanlarla çalıştıklarını söylüyor.

Intel geçen yıl 64 bit Itanium işlemcisini çıkarıp Dell’den en üst seviye sunucu tasarımı ihalesini kazanıp ardından kaybettikten sonra, AMD giderek artan bir pazarlama bütçesiyle harekete geçti. Şirket bir yandan Opteron’un becerilerini basına ve analistler topluluğuna iletmek için çok çalışırken diğer yandan HP ve – AMD’nin Opteron sunucu sistemlerini değerlendirmekte olduğunu söylediği – Dell gibi firmalara numuneler gönderdi.

AMD, bir yandan masaüstü işlemci pazarında cüzdanına güvenerek kendisi ile fiyat rekabetine giren, diğer yandan AMD’nin asla ciddi bir atılım yapamadığı kurumsal pazarı elinde tutan Intel’e karşı, bu sefer bir başarı elde etmeyi umuyor. Performans ve kullanışlılık alanında Intel’i vurmaya çalışan AMD, kurumsal pazara ve yüksek performanslı sunucu pazarına satış yaparak çok para kazanmayı umuyor.

Bir cevap yazın