AMD Opteron Hızlı Geliyor

Introduction

AMD’nin Hammer teknolojisi ateşli meraklıları heyecanlandıralı neredeyse bir ömür geçti gibi geliyor. Ancak, Hammer teriminin birbirinden tümüyle farklı iki ürünü – Clawhammer ve Sledgehammer’ı – kapsaması nedeniyle kafalar biraz karıştı.

Açıklamak gerekirse, Clawhammer çekirdeği artık Athlon ismi altına dahil edildi ve bu marka isminin piyasadaki bilinirliğinden yararlanacak. Sledgehammer ise AMD’nin kurumsal sunucu pazarı ve iş dünyasında giderek ciddileşme niyetinin bir göstergesi olarak, tamamen yeni bir marka ismiyle anılacaktı. İşte bugünün belli olan bu isim Opteron.

Açılış marşı çalsın, maytaplar patlasın!

WinHEC 2002'de Microsoft AMD ve 64-bit işletim sistemleri hakkında bir şey söylememişti ancak nihayet bugün açıklama geldi - Microsoft elbette Opteron'un x86-64 64-bit komut setini destekleyecek. WinGHEC 2002 fuar standında McKinley çekirdekli bir Intel işlemci üzerinde çalışan 64-bit Windows XP görülüyor. Gelecek sefer hiç kuşkusuz yanına Opteron da eklenecek.

WinHEC 2002’de Microsoft AMD ve 64-bit işletim sistemleri hakkında bir şey söylememişti ancak nihayet bugün açıklama geldi – Microsoft elbette Opteron’un x86-64 64-bit komut setini destekleyecek. WinGHEC 2002 fuar standında McKinley çekirdekli bir Intel işlemci üzerinde çalışan 64-bit Windows XP görülüyor. Gelecek sefer hiç kuşkusuz yanına Opteron da eklenecek.

Bir cevap yazın