AMD Opteron 250 Intel Xeon 3.6 GHz’ye Karşı

AMD Opteron 250 Intel Xeon 3.6 GHz'ye Karşı

Uzun zamandır iş istasyonu piyasası durgundu. Intel’in Nocona kod adlı Xeon işlemcisi, duyurulduktan dört ay sonra en sonunda satılmaya başlandı. İşlemci her ne kadar 3.6 GHz saat hızı ve teknik olarak gelişmiş bir platform sunsa da pek çok zorluk bu ürünün ticari olarak satışını geciktirdi. Ayrıca yongaseti üzerinde de pek çok beklenmedik değişiklikler yapıldı.

Fakat bütün bunlar en nihayetinde mutlu bir şekilde sonlandı: Xeon tabanlı 90 nm üretim teknolojisine dayanan yeni işlemcinin ve iş istasyonu yongaseti E72525/Tumwater’ın bu alandaki rakiplerinden çok daha yüksek başarım sunması bekleniyor. Tabii ki rakipleri derken, bu yazın başında Opteron 250 adı altında 2.4 GHz hıza ulaşan AMD’nin Opteron’unundan bahsediyoruz.

Tartışmasız olarak Intel ürünün çıkışına kadar olan bütün gecikmelerden bu yeni platformu geliştirmek için yararlandı. Sonuç olarak, masaüstü platformlarda 775 ile birlikte çoktan gelen PCI Express, DDR2 bellek gibi pek çok önemli yenilikler eklendi. Ne yazık ki DDR2 bellek sadece 200 MHz (DDR2-400) hızında çalışıyor, DDR333 ise diğer bir seçenek olarak duruyor. Yeni PCI-X bağlantı birleşim noktası, 6700PXH, 133 MHz hıza ulaşan yeni veriyolları sunuyor – şu ana kadar ne istediğini bilen kullanıcılar yongasetine güvenmek zorunda kalıyorlardı.

Nocona çekirdeğine sahip Xeon işlemciler 200 MHz sistem hızına (FSB800), 1 MB L2 ön belleğe ve SSE3 komutlarını işleyebilme yeteneğine sahipler. Ayrıca bugünlerde çıkan yeni işlemciler, düşük yüklerde ısı yayımını azaltmak için sistem hızını çalışırken otomatik olarak 2.8 GHz’ye kadar düşürebilen, IEST (Intel Enhanced Speedstep Technology – Intel Geliştirilmiş Speedstep Teknolojisi) destekliyorlar.

Hemen not olarak belirtelim, daha önceden Intel’in IDF’de biraz bahsettiği, geliştirilmiş bellek 64 teknolojisi ya da kısaca EM64T, şu an için sessiz sedasız bir şekilde ertelendi. Bu durum üretici firmanın, aslında bir Pentium 4 Prescott olan bu işlemci ile ne yapacağı konusunda şüphe uyandırıyor. Biz her iki işlemcinin de aynı üretim süreçlerinden geçtiğini fakat farklı şekilde sonlandırılıp ve son olarak da farklı şekilde paketlendiğini düşünüyoruz.

Diğer taraftan Opteron, hala AGP, PCI-X ve I/O için üç farklı yonga kullanan AMD’nin referans yongaseti olan 81xx ile çalışıyor. PCI Express bu yongasetini tanımıyor ve nForce4 yongaseti yakında bunu hesaba katması gerekecek.

AMD’nin durumunda da işler aynı, masaüstü işlemci serisi ile yakınlık devam ediyor. Örnek olarak Athlon64 FX ve 200 serisi Opteron’lar kullandıkları bellekler dışında aynılar (Opteronlar kayıtlı bellek kullanıyor). DDR400 bellek denetleyicisi işlemcinin içine yerleştirilmiş böylece yongaseti için daha fazla özgürlük tanınıyor, yongasetinin tek yapması gereken I/O (Giriş/Çıkış) ve grafik işleri. Opteron için işler gayet güzel, çünkü her işlemci kendi belleğine istediği gibi erişebiliyor.

AMD ve Intel’in ürettikleri teknolojiler hiç bu kadar farklı olmamıştı, bu durum da bu iki işlemci devinin ürünleri arasında yaptığımız deneylerin çok daha fazla ilginç ve eğlenceli olmasına yol açıyor.

Bir cevap yazın