AMD Llano Radeon HD 6550 Grafik Desteğiyle Gelecek

AMD I Love APUAMD’nin yeni Llano serisi APU’ları (Accelerated Processing Unit) bildiğiniz gibi tümleşik GPU’ya sahip olarak gelecekler bu grafik yongasınınsa Radeon HD 6550 olacağı söyleniyor.

Llano serisi işlemciler, dört çekirdek ve HD 3000 serisi tümleşik grafik desteğiyle gelen Intel’in LGA 1155 Sandy Bridge işlemcileriyle rekabet etmek üzere çıkacak. Ancak işlemci ve grafik yongasını barındıran kuzeyköprüsünü bir araya getiren Intel’in Sandy Bridge platformundaki yaklaşımının tersine Llano’da Radeon HD 6550 grafik yongası APU’nun içinde bizzat yer alacak ve x86 çekirdeklerine seri hesaplama yüklerinde yardımcı olacak.

Radeon HD 6550’nin yanı sıra AMD’nin Llano yongaları A8-3550 ve A8-3550P dört çekirdekli APU’ları içinde barındıracak ve 100 W TDP değerine sahip olacak. 594 MHz saat hızında çalışacak olan Radeon HD 6550, 400 Akış işlemcisine sahip olacak ve DirectX 11 desteğiyle gelecek. Şimdilik bellek ana sistem belleğinden paylaşımlı olarak kullanılacak ancak AMD’nin SidePort-temelli bellek desteğini ürünün çıkışından önce hazır edeceği belirtiliyor.

Daha önceden bildiğimiz AMD’nin tümleşik GPU’larla ayrı ekran kartlarını bir arada çalıştırabilen Hybrid CrossFireX desteği sayesinde Radeon HD 6550, harici olarak takılacak Radeon HD 6570 ve 6670 Turks-temelli grafik kartlarıyla birlikte çalışabilecek. HD 6550 yukarıda belirttiğimiz iki harici ekran kartından birisiyle birlikte çalışırken Fusion-temelli grafik çekirdeği sisteme kendini Radeon HD 6690 olarak tanıtacak.

3 Yorum

  1. hasan uçar

    Llano’da Radeon HD 6550 grafik yongası APU’nun içinde bizzat yer alacak ve x86 çekirdeklerine seri hesaplama yüklerinde yardımcı olacak.

    beklediğim haber gpu yu bu şekilde daha iyi optimize edilirse devrim olur yoksa yeni mimari filan inteldede amdede hikaye dağ gibi farklarlada gelmiyor

  2. İsminiz

    Bu işlemciyi yeni aldım. Ama oyunlarda vasatın altında performans alıyorum. Halbuki eski kartım olan 3850 den daha iyi olacağını düşünmüştüm. İkisi birden kullanılabiliyormuş sanırım. Bu konu hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

Bir cevap yazın