AMD, Llano İşlemcisine İlişkin Ayrıntılı Bilgi Verdi

AMD, Fusion mimarisini Llano ile gerçeğe dönüştürecek. Daha önce bir APU’nun (accelerated processing unit) ne olduğundan bahsetmiştik ancak bunlar sadece kağıt üstündeki bilgilerdi. Peki yonga nasıl bir şey olacak? EE Times bir konferans sırasında AMD’den bazı elle tutulur yanıtlar almış.

Llano yongası dört işlemci çekirdeği, 4 MB L2 önbellek ve grafik çekirdeği içerecek. Yonga AMD’nin üretim merkezi GlobalFoundries’in 32 nm yalıtkan-üzeri-silikon tekniğiyle üretilecek. EE Times’a göre her işlemci çekirdeğinde 35 milyon adet transistör bulunacak, saat hızı 3 GHz ve üstü ve gerilim 0.8-1.3 V aralığında olacak.

İşlemci çekirdeklerinin mimarisi bugünkü Phenom II işlemcilerinin de üzerine kurulduğu gibi Stars olacak. Llano şirketin ilk tümleşik grafik yongalı işlemcisi olması yanında, çekirdek başına 2.5-25 Watt aralığındaki TDP değerleriyle de enerji tasarrufunda devrim yaratabilir. TDP değerleri sabit olmayacak ve modelden modele değişecek.

Birkaç ay önce yayınlamış olduğumuz yol haritalarında da gördüğünüz üzere Llano APU’su 2011 yılında Lynx ve Sabine altyapılarıyla beraber çıkacak. Hem masaüstü hem de dizüstü sürümleri geliştirilecek.   

Bir cevap yazın