AMD: LIano Çoklu-Görevde Sandy Bridge’den Daha İyi

Fusion projesinin yönetmeni Godfrey Cheng’in Fusion Blog’unda yaptığı açıklamaya göre, LIano mimarisi çoklu-görev uygulamalarında Sandy Bridge’den daha iyi başarım gösteriyor.

AMD LogoFusion Blog sayfasında AMD’nin giriş ve fiyat performans segmenti için geliştirdiği C ve E serisi APU işlemcilere talebin oldukça pozitif olduğu belirtiliyor ve yakın bir zamanda APU işlemci ailesine kod adı LIano olan A sınıfı APU işlemcilerin de katılacağı hatırlatılıyor.

AMD’nin A sınıfı APU işlemcilerinde, Intel’in geliştirdiği en son mimari Sandy Bridge’den farklı bir yaklaşım içine girdiğini ve X86 hesaplamalarına yüklenmek yerine GPU performansı ve paralel hesaplama teknolojilerine önem verildiğini öğreniyoruz.

Fusion Blog sayfasında son 25 yıl içinde kişisel bilgisayarların X86 mimarisi etrafında döndüğü, geçmişte hızlı bir X86 işlemciniz varsa her zaman performans olarak önde olduğunuz belirtiliyor ve geçen 25 yıl içinde CPU gücü inanılmaz oranda artış göstermişse de X86 mimarisinin iş yükünün aynı kaldığının altı çiziliyor.

AMD’e göre, X86 mimarisinde CPU’lar hızlanıyor ama temel olarak  hala 1980 yılında gibiler.

Bu noktada, AMD’nin Intel’den farklı bir yaklaşım içine girmek istediğini görüyoruz. AMD’ye göre, Intel X86 mimarisini nasıl daha ileri götürebilirim diye araştırma yapıyor, ama AMD’nin hedefi daha ağır grafik gücü ve paralel hesaplama performansının iyileştirilmesi için araştırmalarını yoğunlaştırmak, masaüstü ve dizüstü platformlar için geliştirilen, dahili bir Radeon HD 6620M GPU barındıran LIano kod adlı A sınıfı APU işlemciler işte bu hedef doğrultusunda geliştirildi.

AMD, artık X86 mimarisinde en hızlı olmanın peşinde koşmayacak. AMD’nin yeni hedefi GPU, paralel hesaplama ve X86 hesaplamalarında orta noktayı yakalamak. Bununla birlikte AMD, Bulldozer mimarisi ve bundan sonraki Fusion işlemcilerinde de yukarıda belirttiğim orta noktayı yakalama ve verimliliği attırma hedefine yoğunlaşacak.

Buraya kadar okuduklarımızın kesinlikle bir mantığı olduğunu düşünüyorum, ama gerçek hayatta işler nasıl yürüyor, isterseniz ona da bakalım.

AMD, Fusion Blog sayfasında ortaya konan bir videoda LIano bir APU işlemci ile Intel’in Sandy Bridge Core i7-2630QM işlemcisi karşılaştırılıyor. Testlerin hangi şartlar altında yapıldığını bilmiyoruz, ama LIano bir hayli umut vadediyor gibi.

3 Yorum

  1. zafer boynukara

    amd grafik konusunda her zaman gelecek vadeden bir firma intele göre pazar payınıda düşünürsek buna rağmen bu başarımı gösteriyosa bütçesinin intel kadar olduğunu düşünürsek amd daha fazla şey başaracağına eminim testin her ne kadar hangi ortamda yapıldığını bilmesekte bu teste göre amd büyük fark atmış

  2. celal çelik

    işte amd ileriye dönük çok akıllı bir işi başarmış işlemci ile grafik kartı aynı cpunun içinde olması işlenme hızı sogutulması +ses faktörü aynı olması ve hızlı grafik işlemeside kaçınılmaz olmuş evlerde ve ofislerde hertür işe yarayacak artı grafik kartı ile performans
    alınabilecek iyi bir sistem olmuş
    tabiki intel işlemcide ben takip etmeyi çoktan bıraktım saçmaladı gitti kaç soket oldugunu kaç işlemci çeşidi oldugunu bilmiyorum gün geçmiyorki yeni bir soket yada cpu modeli çıkmıyor fakat gelelim intelin grafik işlemcileri malesef fos ve üzerinede yogunlaşmayacaga benziyor nasıl olsa ati(amd) ve nvidia var diyor:)

Bir cevap yazın