AMD İşlemciler Nasıl Hızaşırtılır?

En Uygun Parçaları Seçmek

Hızaşırtma yolundaki başarı dereceniz tamamen kullandığınız parçalarla bağlantılı. Bu işte yeni olanlar her şeyden önce internetten adam akıllı bir araştırma yapıp hızaşırtma potansiyeli en yüksek işlemci modelini belirlemeliler. Şu anda AMD’nin iyi hızaşırtma olabilen birkaç işlemci modeli ve tamamen hızaşırtmaya yönelik, çarpan kilidi olmayan “Black Edition” işlemcileri var. Biz bugünkü deneyimiz için amaçlarımıza uygun dört farklı işlemci modeli seçtik.

En Uygun Parçaları Seçmek

Başarılı bir işlemci hızaşırtma deneyimi için diğer bileşenlerin de ne olduğu son derece önemlidir. Yetenekli bir anakart ve hızaşırtma (overclocking) dostu bir BIOS kesinlikle gereklidir. Biz deneylerimizde kullanmak üzere bir çift Asus M3A78-T (790GX+SB750) anakarttan yararlandık. SB750 güneyköprüsü sayesinde Advanced Clock Calibration özelliği geliyor. Ayrıca AMD OverDrive yazılımı Phenom işlemcilerinin suyunu çıkarmak için gereken her türlü ayarı Windows ortamında gözünüzün önüne getiriyor.

Yüksek hızaşırtma denemelerinizde bellek hızı sorun olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca hızlı bir bellek seçmelisiniz. Bizim önerimiz 1066 MHz ve üzeri bellekleri seçmeniz. AM2+ anakartların büyük çoğunluğu zaten standart DDR2-1066 MHz hızını destekliyor.

En Uygun Parçaları Seçmek

Frekansı arttırmanız işlemciye daha fazla gerilim, yani güç vermeniz gerekmekte. Bu durumda güç tüketiminde hatırı sayılır bir oranda artış yaşanacaktır. Öyleyse sağlam, adı-sanı duyulmuş ve kaliteli bir güç kaynağına ihtiyacınız var. Güç kaynağınız çeşitli yük durumlarına göre dengeli gerilim verebilmeli. Bir de eskimiş veya kalitesiz güç kaynaklarının verebileceği akım/gerilim, etiketin üzerinde yazanlardan daha az olur. Bunlara dikkat etmekte fayda var.

Artan frekans, gerilim ve güç tüketimi işlemcinin daha fazla ısınmasına sebep olur. Bu durumda standart işlemci soğutucularının fanı deli gibi dönmeye, gürültü yapmaya başlar. Elbette bizim buradaki amacımız sıvı azot soğutma sistemi takıp rekorları alt üst etmek değil. Yani, genel kitleye hitap etmek istediğimizden ötürü 20-25 Dolarlık biraz daha kaliteli bir aktif soğutma bloğunu kullanmayı tercih ettik.

Sonuçta bu yazı bir “Nasıl Yapılır” rehberidir ve Phenom II, Phenom veya Athlon X2 işlemcilerine sahip kullanıcıların hızaşırtma uygularken yaşayacağı zorlukları nasıl aşabileceğini göstermeyi hedeflemektedir. Neyse ki şu an Tom’s Hardware’desiniz ve “ne yaparım, nasıl yaparım” diye kara kara düşünmekten az sonra kurtulacaksınız.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

5 Yorum

 1. manyakuz28

  İnan sadece bakıyordum site donanım tutkunları için süper bir site ve siteye sırf bu konuya emek harcayan arkadaşımıza teşekkür etmek için üye oldum gerçekdn emeklerine sağlık tamisteğim bir paylaşım.

 2. Hanimokey

  Güzel açıklayıcı bir sunum yapmışsınız, ancak bu sunumu birde işlevsel olarak yani resimli anlatımlar ile adım adım uygulamayı anlatsanız güzel olacakdı. Ben yinede yanlış ayar yaparak sistemi devre dışı bırakmak istemiyorum. Bu nedenle resimli anlatım eklemenizi rica ediyorum.

  CPU : Amd Phenom II X6

 3. Kadir Yakan

  Merhaba,

  ECS 780GM-A Black ve Athlon II x4 640 ikilisiyle overclock yapan var mı? Ne bios’tan ne de AMD overdrive( Zaten hiç bir şey aktif değil, her şey sabit hem 3.21 hem de 4.21 versiyonlarında) ile overclock yapamadım.

  7850 BE ile çarpan kilidini açmıştım ama Athlon II x4 640 işlemcisi BE olmadığından sadece FrEkans artırıyım diyorum ama hiç bir şeyde olmuyor? Yardımcı olursanız memnun olurum..

  Teşekkürler..

Bir cevap yazın