AMD İşlemciler Nasıl Hızaşırtılır?

Sıkı bir Tom’s Hardware okuyucusu iseniz hızaşırtmayla (overclock) ilgili bir sorununuz yoktur elbette. Günümüzde yapılan işlemci ve ekran kartı incelemelerinin çoğunda karşılaştırma deneylerinin yanında hızaşırtma denemelerini de görürsünüz. Nitekim “hızaşırtma deneyi” yapılmadan yayınlanan bir işlemci, anakart, bellek veya ekran kartı incelemesi eksik bir incelemedir.

Eğer kendinizi bu işin uzmanı olarak görüyorsanız bazı temel bilgileri vermemizi mazur görün. Ancak daha ince ayrıntılara da girmeyi tabi ki ihmal etmeyeceğiz.

Peki, hızaşırtma (overclock) tam olarak nedir? Basit bir şekilde açıklayacak olursak, bir yonganın standart hızını daha yükseğe çıkarmak ve bu sayede daha yüksek başarım elde etmektir. İşlemci, bellek ve ekran kartı gibi birçok PC bileşenine hızaşırtma uygulanabilir. Bununla beraber her bileşen aynı derecede hızlandırılamaz. Bazı parçalar hızaşırtmadan çok az istifade edebilirken, bazı bileşenlerin hızı o kadar yüksek düzeye çıkarılabilir ki kendisinden kat kat pahalı modellerin başarımına ulaşılabilir.

Sitemizde hızaşırtma sporunun tarihi, riskleri ve yararları hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler bulunmakta. Çok daha temel bilgiler elde etmek isteyenler daha eski yazılarımıza göz atabilirler.

Sizin için hazırladığımız bu yeni rehberde şu an piyasada var olan AMD işlemcilerinin hızlarını makul bir soğutma çözümüyle nasıl en yüksek düzeye çıkarabileceğinizi anlatacağız.

AMD İşlemciler Nasıl Hızaşırtılır?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

5 Yorum

 1. manyakuz28

  İnan sadece bakıyordum site donanım tutkunları için süper bir site ve siteye sırf bu konuya emek harcayan arkadaşımıza teşekkür etmek için üye oldum gerçekdn emeklerine sağlık tamisteğim bir paylaşım.

 2. Hanimokey

  Güzel açıklayıcı bir sunum yapmışsınız, ancak bu sunumu birde işlevsel olarak yani resimli anlatımlar ile adım adım uygulamayı anlatsanız güzel olacakdı. Ben yinede yanlış ayar yaparak sistemi devre dışı bırakmak istemiyorum. Bu nedenle resimli anlatım eklemenizi rica ediyorum.

  CPU : Amd Phenom II X6

 3. Kadir Yakan

  Merhaba,

  ECS 780GM-A Black ve Athlon II x4 640 ikilisiyle overclock yapan var mı? Ne bios’tan ne de AMD overdrive( Zaten hiç bir şey aktif değil, her şey sabit hem 3.21 hem de 4.21 versiyonlarında) ile overclock yapamadım.

  7850 BE ile çarpan kilidini açmıştım ama Athlon II x4 640 işlemcisi BE olmadığından sadece FrEkans artırıyım diyorum ama hiç bir şeyde olmuyor? Yardımcı olursanız memnun olurum..

  Teşekkürler..

Bir cevap yazın