AMD HD 3800: Orta Seviyenin Yeni Tanımı

AMD HD 3850

AMD HD 3850

Hemen hemen iki hafta önce Nvidia, orta seviye odaklı olarak tasarladığı G92 çekirdekli Geforce 8800GT ekran kartını piyasaya saldı. Nvidia’nın duyurusunu yaptığı aynı gün içerisinde AMD grafik ürünleri başkan yardımcısı Rick Bergman ile HD 3800 serisi ekran kartları hakkında konuştuk. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki Geforce 8800GT gösterdiği başarımla kendini her kesime kanıtlamış bir kart. Neredeyse büyük kardeşleri kadar güçlü olmasının yanında 280-320 Dolar arasında değişen fiyatıyla oyuncuların hayalini süslüyor. Şimdi hep beraber AMD’nın buna nasıl karşılık verdiğini göreceğiz.

Nvidia yaklaşık bir senedir başarımda liderliği elinde bulunduruyor ancak bunu çok ucuza sunmuyor. Forumumuzdan izlediğimiz kadarıyla bazı üyelerimiz Geforce 8800GT’nin hala biraz pahalı olduğunu düşünüyorlar. Şüphesiz ki “pahalı ve ucuz” kavramı kişiden kişiye değişir, yani görecelidir. Biz yorumlarımızı genele bakarak yapmaktan yanayız ve GT’nin orta halli tüketicilere yüksek seviyeli kartların başarımını getirdiğini de inkâr edemeyiz doğrusu. İşte AMD de RV670 kod adlı yeni grafik yongasıyla çoğunluğa ucuz fiyatlar karşılığında yüksek başarım getirip olağanüstü satış rakamları elde etmek istiyor. AMD’nin bize bildirdiğine bakılırsa modelden modele değişmek üzere HD 3800 ekran kartları sadece 180-220 Dolar arasında satılacak. Hatta örnek verecek olursak 256 MB Radeon HD 3850 179 Dolar’dan, 512 MB Radeon HD 3870 ise 219 Dolar’dan alıcı bulabilecek.

AMD HD 3870

AMD HD 3870

Birileri pazarda sürekli fiyat-başarım iddiasında bulunurken, bunun tarifini bize tam olarak yapabilecek birisi var mı? Aslında bu kavram oyuncular arasında daha çok “satın alabileceğim ekran kartı” veya “verebileceğim para miktarı” olarak biliniyor. Bunu duymak bile insana çok çekici geliyor. Yaptığımız ilk deneylerden göreceğiniz gibi yeni kartlar daha dar keselere girebilmekle kalmayacak, kimsenin hayal edemeyeceği başarımı da beraberlerinde getirecekler.

AMD, 55 nm üretim sürecini kullanarak sadece GPU’nun boyutunu küçültmedi, aynı zamanda onu Microsoft’un yeni DirectX 10.1 standardıyla da donattı. 55 nm’ye doğrudan geçiş birkaç açıdan çok önemli. Aynı boyuttaki silikon plakasıyla üretilebilecek 8800GT sayısının tam iki katı kadar RV670 yongası üretilebiliyor. Bu, silikon plaka başına çok daha fazla yonga üretilebildiğinden, fiyatların oldukça aşağıya çekilebileceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın