AMD, FX Markalı İleri Seviye İşlemcilerini Yeniden Hayatımıza Sokuyor

AMD, E3 konferansında ileri seviye kullanıcılara yönelik modellerini yeniden FX markası altında toplayacağını duyurdu.

Beklenildiği üzere AMD, FX ismine sahip ilk AM3+ temelli platformunu da duyurdu. Scorpius ismi verilen platform, 9-serisi yongasetli bir anakart, çarpan kilidi olmayan Bulldozer çekirdekli FX işlemci (Zambezi kod adlı) ve Radeon HD 6000 serisi ekran kartını bir araya getiriyor.

AMD Sekiz Çekirdekli FX İşlemci

AMD Sekiz Çekirdekli FX İşlemci

AMD’nin 9-serisi yongasetine sahip anakartları bir süredir son kullanıcıya sunulmuş olmasına rağmen henüz bu anakartları tam kapasite kullanacak işlemciler ortalarda yok. En son sızan yol haritalarından anladığımız kadarıyla orta seviyeye yönelik A-Serisi işlemciler dizüstü bilgisayarlarda Haziran ayının sonu gibi görülmeye başlayacak. Daha sonra Temmuz ve Eylül arasında bir tarihte FX-Serisi modeller görücüye çıkacak.

Sızan haberlere göre AMD’nin ileri seviye işlemcilerinin fiyatlandırması şu şekilde olacak: Dört çekirdekli FX-4110 220 $, altı çekirdekli FX-6110 240 $ ve FX-8130 290 $ ve FX-8130P 320 $. Bu modellerin Intel’in Core i5 2500K/2500 ve Core i7 2600K/2600 işlemcilerine rakip olması bekleniyor.

FX ve Scorpius isimlerinin resmen tanıtılmasının yanında AMD’den oyun severleri ilgilendiren bir açıklama daha geldi. Bioware, Creative Assembly, Codemasters ve Eidos gibi tanınmış oyun geliştirici firmaların AMD’nin “Gaming Evolved” girişimine destek verecekleri açıklandı. Yani bu firmalar DirectX 11, Eyefinity ile çoklu-ekran, CrossFireX ve üç boyut desteği için AMD HD3D gibi özelliklere daha fazla destek verecekler.

Bir cevap yazın