AMD FX-8350 İncelendi: Piledriver Bulldozer’in Eksiklerini Tamamlıyor mu?

Hızaşırtma ve Platform Uyumluluğu

Her ne kadar AMD işlemciler son yıllarda en hızlı olmasalar da firma, ileri seviye kullanıcılar için önemli bazı özellikleri destekleyerek ilgiyi üzerinde tutmayı başardı. Yazılım desteğiyle Windows masaüstünde anlık olarak yapılandırma ayarlarını değiştirebiliyorsunuz, kilitsiz saat çarpanları ve daha fazla PCI Express bağlantı özelliği sunan platformlar AMD’nin ileri seviye kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklardan bazıları.

Aynı ileri seviye kullanıcı kitlesi AMD’nin Zambezi temelli FX işlemcileri nedeniyle bir miktar hayal kırklığına uğramıştı. Aynı 32 nm üretim süreci kullanılmasına rağmen bu sefer standart soğutma çözümleriyle daha iyi sonuçlar almak mümkün.

1.375 V CPU gerilimi ve 1.175 V kuzeyköprüsü gerilimi kullanarak FX-8350 modelini tam yük altında kararlı bir şekilde 4.8 GHz hızda çalıştırmayı başardım. Üstteki ekran görüntüsünde işlemci hızını artırmak için tek işparçasıyla sisteme yüklendim. Burada görülen en yüksek sıcaklık bu testte ulaştığımız en yüksek seviyeydi.

FX-8350 daha da hızlanmak istiyordu ancak burada gerilim ayarlarını yeterince düşük tutarak 70 derece seviyesini geçmemesini sağlayabiliyoruz. Bu noktada ısıl izleme birimi fazla ısınmayı engellemek için işlemcinin hızını düşürmeye başlıyor (yukarıdaki resimde görülüyor). Eğer çok işparçası destekli uygulamalarla yüklenmezsem testleri 5.125 GHz hızında kararlı bir şekilde çalıştırabildim (1.4375 V CPU, 1.2 V kuzeyköprüsü).

Soğutma kapasitesi çoğu kullanıcı için bir sınır olacak. AMD’nin referans ısı emicisini ve fanını ciddi şekilde yetersiz buldum. Daha güçlü bir soğutma çözümüne harcanan parayı da FX’in fiyatına eklemek gerekli diye düşünüyorum. Yine de testleri gerçekleştirebilmek için AMD’nin geçtiğimiz yıl işlemcileriyle gönderdiği kapalı devre sıvı soğutma çözümünü kullandım. Buna benzer bir ürünün fiyatı kabaca 70 $ seviyesindedir. Bu noktada ikisine toplam harcanan paraya karşılık 300 $ civarında fiyatla satılan Core i7-3770 daha mantıklı bir seçenek olur. Neyse ki testlere dahil etmek için elimde bir adet Core i7-3770K var.

4.8 GHz saat hızı 3ds Max 2012 gibi işparçası destekli bir uygulamada FX-8350’yi Core i7-3770’in önüne geçiriyor. Ancak AMD’nin Piledriver mimarisi tek-işparçalı uygulamalarda hızaşırtmaya rağmen Ivy Bridge’in gerisinde kalıyor. Tabi Core i7-3770K’ya 30 $ daha fazla harcamışken biraz da soğutucuya para vererek bu işlemciyi 3.5 GHz’den 4.5 GHz’ye çıkarmanız mümkün. Bu durumda AMD’nin hızlandırılmış FX’inin hiç şansı kalmıyor.

Uyumluluk

Dört Piledriver temelli FX işlemci de piyasada var olan Soket AM3+ arayüzüyle uyumlu. Şu an ki anakartlara BIOS güncellemesi yaparak yeni işlemcileri tanıtmak mümkün. Ancak geçmişte FX işlemcilerle sorun çıkaran anakartlarda bu sorunlar devam ediyor. Örneğin AMD’nin iddiasına göre Asus Crosshair IV Formula Bulldozer temelli FX işlemcilerle çalışıyor olmalı.

Asus 2011’de FX ailesini destekleyen deneysel bir BIOS desteği sundu. Ancak firma mavi ekran sorunlarına çözüm sunan bir güncelleme getirmedi. Sonuç olarak geçmişte FX için yeterli desteği sunamayan eski AM3 platformların yeni Piledriver’larla sorun yaşamaya devam edeceklerini tahmin ediyoruz. AMD’nin söylediğine göre sorunlar çok yaygın değil ve anakart üreticileri güncelleme yaparak bu sorunların üstesinden gelebilir. Ancak bazı üreticilerin eski ürünlerine yeterli destek sağlama derdinde olmadıklarını da görüyoruz. Bu konuda Crosshair IV Formula ve diğer modeller hakkında pek çok kullanıcı şikâyeti gelmeye devam edecek gibi görünüyor.

15 Yorum

 1. gouranga

  Tokat gibi bir cevap değilse de Intel’e, Türkiye’de uygun bir fiyatla piyasaya girerse güzel bir f/p işlemcisi olabilir. Grafik ayarları yükselince zaten işlemciler arasında fark kalmıyor. Intel’e göre platformu ucuza getirip ekran kartına artan parayı yatırmak iyi bir seçenek olabilir. Bu oyun kısmı için, zaten diğer çoğu uygulamada tek çekirdek uygulamalar haricinde 3570k’dan aşağı kalır yanı yok. Yine de 125w, 77w’tan çok yüksek :\

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sıradan bir ofis sistemi için tabi ki gerekli değil ama işiniz video düzenleme, render yapma falan gibi şeyleri içeriyorsa FX-8350 almak mantıklı.

 2. Sezai

  8350 bulldozerin verebildiği en yüksek başarımdır, bundan sonra 22 nm işlemcileri bekliyorum. Şu aşamada sistem toplarken şahsen intelin haswell’den sonraki mimarisini beklemeyi tercih ederim.

 3. Dread_Lord

  Sıfırdan bir sistem toplasam şu durumda AMD almam ama şu an AM3+ anakart ile phenom II 555 kullanmaktayım aynı işlemciyi daha önce AM2 anakartta kulanıyordum yani AMD soket değiştirme konusunda Intel’e göre daha kullanıcı dostu. O nedenle yeni bir anakart masrafı yapmaktansa AMD işlemci alınabilir. Zaten günlük kullanımda “tüh şimdi Core i5-3570K olsaydı işimi çoktan bitirmiştim” gibi bir durum olmaz.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Piledriver, Bulldozer’in biraz daha geliştirilmiş hali ancak aynı durum burada da devam ediyor. Yani Piledriver modülleri de bazı bölümleri paylaşımlı kullandıklarından tam anlamıyla bir çekirdek değiller. Ama bu günlük kullanımda ne kadar etki eder. Fiziksel çekirdeğin %80’i olabiliyor en fazla gibi bir genelleme ne kadar yapılabilir emin değilim. Sonuçta paylaşılan bölümler tüm iş yüklerinde aynı etkiyi yapmıyor.

 4. BuZADAM

  SELAMLAR HAMDİ BEY

  win 7 için bu incelemede 2 hotfix yüklümü amd için olan ?

  fx serisi her hangi bir işlemci vishera bulldozer ve ileride gelecek olanları hangisini kullandığımız farketmeksizin win7 altında çalıştığı sürece bu 2 hotfix yüklü olması gereklimidir ? tavsiyeniz nedir ?

 5. Harun

  Şunu bilelim ki intel ne yaparsa yapsın f/p konusunda Amd’nin tozuna dahi yetişemez! Hem işlemci hem de anakart fiyatları olarak. Ayrıca durup durup soket değişimi yapmadığı için işlemci güncelleme konusunda kullanıcı dostu. Yeni bir işlemci çıktığında al, tak kullan! İntelde ise hem anakart hem de işlemci olarak fiyatlar sunduğu performansa oranla çok çok yüksek.Üstelik soketi de değiştirdiği için işlemci ile birlikte yeni bir anakart satın almanız gerek. Bu yüzden işlemci yarıştırmayı bırakalım ve verdiğimiz fiyata göre aldığımız performansı değerlendirelim. Tıpkı telefon piyasasında dönen G. mobile discovery olayı gibi. O da gücüyle belki diğer markaların üst modelleriyle yarışamasa da fiyat/performans konusunda liderdi. Yani o fiyata o özellikte bir telefon mevcut değildi. Muadili olan S3 bin TL’nin üzerindeydi. O ise 650TL. Neredeyse aralarında 500,600TL fark olmasına karşın, performans neredeyse aynıydı. Tipik marka kazığı. Iphone de işler daha da vahim malesef! Tekrar konumuza dönersek bu işlemciler günlük kullanımda zaten hepsi birer canavar. İntel i3 bile çok fazla gelecektir sıradan kullanıma. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz…

 6. fgdsg

  hatırlatmak isterim birisi 32nm birisi 22nm tabiykide intel daha iyi olucak ama intel alıcaksan bütçeyi fazla tutmalısın amd olmasa düşük bütçeli oyun bilgisayarı toplamaya çalışanlar ne olcak amd nin bir iyi yanı var işlemci fiyatına göre gayet iyi performans veriyor

Bir cevap yazın