AMD FX-8350 İncelendi: Piledriver Bulldozer’in Eksiklerini Tamamlıyor mu?

Piledriver Temelli FX Ailesiyle Tanışın

Bulldozer yaklaşımını devam ettiren AMD, incelenmek üzere en hızlı modelini göndermiş olsa da bugün tanıtılanlar arasında sekiz, altı ve dört çekirdekli modeller de var. Tabi ki bunların Piledriver mimarisini temel aldığını biliyoruz ancak bu tasarıma Vishera kod adı verilmiş ve son kullanıcıya yine bildiğimiz FX markasıyla tanıtılıyor.

Tam bir Vishera işlemcisi 315 mm2 yer kaplıyor ve 1.2 milyar transistörden oluşuyor. Bu rakamlar tam olarak bir önceki Zambezi  kod adlı Bulldozer temelli yongayla aynı. Mühendislerin tasarım üzerinde yaptığı tüm değişiklikler sonuçlara yansımış olsa da yüzey alanı ve transistöre sayısına yansımamış. Bu çok önemli bir ayrıntı değil ama yine de ilginç bir bilgi.

AMD 2012 FX Ailesi
Çekirdek Sayısı Temel Hız Maks. Turbo KK Hızı TDP Fiyat OPN
FX-8350 8C / 8T 4.0 GHz 4.2 GHz 2200 MHz 125 W $195 FD8350FRW8KHK
FX-8320 8C / 8T 3.5 GHz 4.0 GHz 2200 MHz 125 W $169 FD8320FRW8KHK
FX-6300 6C / 6T 3.5 GHz 4.1 GHz 2000 MHz 95 W $132 FD6300WMW6KHK
FX-4300 4C / 4T 3.8 GHz 4.0 GHz 2000 MHz 95 W $122 FD4300WMW4MHK

Tanıtılan dört modelden ikisi sekiz çekirdeğe ya da dört Piledriver modülüne sahip. Amiral gemisi FX-8350 4 GHz temel saat hızıyla geliyor. Turbo Core teknolojisi, hafif iş yüklerinde saat hızını 4.2 GHz’ye çıkarabiliyor. Ancak işlemcinin asıl gücünün standart hızından geldiği açık bir şekilde ortada. Turbo Core teknolojisinin FX-8350 için büyük bir performans artışı getirdiğini söyleyemeyiz. iTunes testinde bu özellik açıkken test sadece 3 saniye daha kısa sürdü.

FX-8320’de temel saat hızı 3.5 GHz’ye inerken Turbo Core bu hızı 4 GHz’ye çıkarabiliyor. FX-8320 için 500 MHz hızartışı daha etkili bir hızlanma. Her iki sekiz çekirdekli model de 8 MB L2 önbelleğe (her bir modül için 2 MB) ve 8 MB L3 önbelleğe (dört modül ortak kullanıyor) sahip olarak geliyor. AMD’nin FX-8350 için tavsiye edilen fiyatı 195 $, FX-8320 içinse 169 $.

FX-6300 üç aktif modüle sahip (6 çekirdek) ve fiyatı 132 $ seviyesine düşürüyor. 3.5 GHz temel saat hızı mimarinin gücünü işparçası destekli uygulamalarda öne çıkarırken Turbo Core desteğiyle saat hızı düşük işparçası yükünde 4.1 GHz’ye çıkabiliyor. Dört çekirdekli modellerde olduğu gibi FX-6300 de her bir modül başına 2 MB L2 önbelleğe (toplamda 6 MB) ve 8 MB L3 önbelleğe sahip olarak geliyor. Daha az aktif bileşen ve hafifçe düşürülmüş kuzeyköprüsü sayesinde bu model 95 W TDP sınırına sığmayı başarıyor (FX-83×0 işlemciler 125 W).

İki modüllü FX-4300  95 W TDP güç tüketiyor. Temel 3.8 GHz saat hızı düşük işparçalı uygulamalarda Turbo Core ile 4 GHz seviyesine yükseliyor. Paylaşımlı L3 önbellek 4 MB seviyesine gerilerken aradaki fiyat farkını sadece 10 $ olması son kullanıcıyı büyük ihtimalle altı çekirdekli modeli satın almaya yöneltecektir.

Her ne kadar AMD’nin mimarisi veriyolu tarafından sınırlandırılmamış olsa da Vishera’nın çift-kanal DDR3 bellek denetleyicisi 1866 MT/s veri aktarım hızını destekliyor. Açıkçası ben daha düşük gecikme süreleriyle 1600 MT/s bellek birimlerini kullanmayı tercih ediyorum. Yaptığımız testler daha hızlı belleğe fazladan para vermenin bir anlamı olmadığını ortaya koyuyor.

Son olarak tüm FX serisi modellerin çarpan kilitsiz olduğunu ve hızaşırtma işini kolaylaştırdığını notlarımıza ekleyelim. Peki, Vishera bu konuda ne kadar başarılı? Basit kapalı devre sıvı soğutmayla 5125 MHz hıza ne dersiniz?

15 Yorum

 1. gouranga

  Tokat gibi bir cevap değilse de Intel’e, Türkiye’de uygun bir fiyatla piyasaya girerse güzel bir f/p işlemcisi olabilir. Grafik ayarları yükselince zaten işlemciler arasında fark kalmıyor. Intel’e göre platformu ucuza getirip ekran kartına artan parayı yatırmak iyi bir seçenek olabilir. Bu oyun kısmı için, zaten diğer çoğu uygulamada tek çekirdek uygulamalar haricinde 3570k’dan aşağı kalır yanı yok. Yine de 125w, 77w’tan çok yüksek :\

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sıradan bir ofis sistemi için tabi ki gerekli değil ama işiniz video düzenleme, render yapma falan gibi şeyleri içeriyorsa FX-8350 almak mantıklı.

 2. Sezai

  8350 bulldozerin verebildiği en yüksek başarımdır, bundan sonra 22 nm işlemcileri bekliyorum. Şu aşamada sistem toplarken şahsen intelin haswell’den sonraki mimarisini beklemeyi tercih ederim.

 3. Dread_Lord

  Sıfırdan bir sistem toplasam şu durumda AMD almam ama şu an AM3+ anakart ile phenom II 555 kullanmaktayım aynı işlemciyi daha önce AM2 anakartta kulanıyordum yani AMD soket değiştirme konusunda Intel’e göre daha kullanıcı dostu. O nedenle yeni bir anakart masrafı yapmaktansa AMD işlemci alınabilir. Zaten günlük kullanımda “tüh şimdi Core i5-3570K olsaydı işimi çoktan bitirmiştim” gibi bir durum olmaz.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Piledriver, Bulldozer’in biraz daha geliştirilmiş hali ancak aynı durum burada da devam ediyor. Yani Piledriver modülleri de bazı bölümleri paylaşımlı kullandıklarından tam anlamıyla bir çekirdek değiller. Ama bu günlük kullanımda ne kadar etki eder. Fiziksel çekirdeğin %80’i olabiliyor en fazla gibi bir genelleme ne kadar yapılabilir emin değilim. Sonuçta paylaşılan bölümler tüm iş yüklerinde aynı etkiyi yapmıyor.

 4. BuZADAM

  SELAMLAR HAMDİ BEY

  win 7 için bu incelemede 2 hotfix yüklümü amd için olan ?

  fx serisi her hangi bir işlemci vishera bulldozer ve ileride gelecek olanları hangisini kullandığımız farketmeksizin win7 altında çalıştığı sürece bu 2 hotfix yüklü olması gereklimidir ? tavsiyeniz nedir ?

 5. Harun

  Şunu bilelim ki intel ne yaparsa yapsın f/p konusunda Amd’nin tozuna dahi yetişemez! Hem işlemci hem de anakart fiyatları olarak. Ayrıca durup durup soket değişimi yapmadığı için işlemci güncelleme konusunda kullanıcı dostu. Yeni bir işlemci çıktığında al, tak kullan! İntelde ise hem anakart hem de işlemci olarak fiyatlar sunduğu performansa oranla çok çok yüksek.Üstelik soketi de değiştirdiği için işlemci ile birlikte yeni bir anakart satın almanız gerek. Bu yüzden işlemci yarıştırmayı bırakalım ve verdiğimiz fiyata göre aldığımız performansı değerlendirelim. Tıpkı telefon piyasasında dönen G. mobile discovery olayı gibi. O da gücüyle belki diğer markaların üst modelleriyle yarışamasa da fiyat/performans konusunda liderdi. Yani o fiyata o özellikte bir telefon mevcut değildi. Muadili olan S3 bin TL’nin üzerindeydi. O ise 650TL. Neredeyse aralarında 500,600TL fark olmasına karşın, performans neredeyse aynıydı. Tipik marka kazığı. Iphone de işler daha da vahim malesef! Tekrar konumuza dönersek bu işlemciler günlük kullanımda zaten hepsi birer canavar. İntel i3 bile çok fazla gelecektir sıradan kullanıma. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz…

 6. fgdsg

  hatırlatmak isterim birisi 32nm birisi 22nm tabiykide intel daha iyi olucak ama intel alıcaksan bütçeyi fazla tutmalısın amd olmasa düşük bütçeli oyun bilgisayarı toplamaya çalışanlar ne olcak amd nin bir iyi yanı var işlemci fiyatına göre gayet iyi performans veriyor

Bir cevap yazın